Pogovori strank, ki bi izglasovale konstruktivno nezaupnico in oblikovale novo vlado, so danes še bolj intenzivni, do razpleta pa utegne priti že do petka. V igri za mandatarko naj bi bila tudi vodja PS Alenka Bratušek. SD pa pogojuje: V vlado le, če v njej ne bo podpredsednika DL Janeza Šušteršiča, zagovornika slabe banke in državnega holdinga.
Bratuškova izjav medijem ne daje, je pa prvak DeSUS Karl Erjavec danes potrdil, da se je zjutraj mudila v njihovi poslanski skupini. Erjavec verjame, da bodo stranke konstruktivno nezaupnico izglasovale že na prvi redni seji DZ, ki bo v začetku marca.
"Če se stvari ne premaknejo v marcu, nismo vredni piškavega oreha," pa je danes ocenil predsednik DL Gregor Virant.
Za zdaj je zaradi vsebinskih razhajanj z drugimi strankami še največje vprašanje sodelovanje SD v novi vladi, medtem ko se o konstruktivni nezaupnici bolj aktivno pogovarja trojček strank PS, DL in DeSUS. Čeprav je bilo sprva govora o tem, da bi s konstruktivno nezaupnico izglasovali mandatarja, ki bi čim prej pripeljal do predčasnih volitev, pa naj bi bila zdaj na mizi možnost oblikovanja vlade, ki bi vzdržala dlje.
SD ne bi s Šušteršičem, ta pa ne bi s SD
Vodja poslancev SD Janko Veber je v izjavi novinarjem pojasnil, da se poslanska skupina v zadnjem času glede oblikovanja nove vlade ni z nikomer pogovarjala. Še vedno pa od največje stranke pričakujejo, da zamenja predsednika in z novim "pride po nezaupnico".
Veber je opozoril na vsebinske pomisleke pri morebitnem vstopu v novo vlado, ki se nanašajo med drugim na ustanovitev slabe banke in državnega holdinga. "Iti v vlado, v kateri bi bil finančni minister Janez Šušteršič, za SD gotovo ni sprejemljivo," je bil jasen Veber. SD tako pričakuje "zelo trezen pogovor o vsebini rešitev za nastali gospodarski položaj v Sloveniji".
Na vsebinska razhajanja med strankama SD in DL sta že v ponedeljek nakazala prvak SD Igor Lukšič in Šušteršič. Lukšič je izpostavil, da v vladi, v kateri bi bil SD, finančni minister s tako politiko, kot jo ima Šušteršič, ne more imeti nobene vloge. Tudi Šušteršič je ocenil, da DL s SD v koalicijo ne bi smel, če bo SD vztrajal pri svojih stališčih. Lukšič sicer za vstop v vlado s PS zahteva tudi popoln umik Jankovića z vrha PS, a v oddaji 24UR so poročali, da naj bi njegovi zahtevi nasprotovali nekateri strankini poslanci. V stranki bodo o tej temi razpravljali jutri. Lukšič je tudi dejal, da v DZ ni 46 glasov za konstruktivno nezaupnico, ker da v več strankah "glasujejo s figo v žepu".
Janša vidi le dva produktivna scenarija
O poskusih izvolitve nezaupnici Janševi vladi je danes na nacionalni televiziji govoril tudi premier. Po njegovih besedah obstajata le dva "kolikor toliko produktivna možna razpleta politične krize". Po prvem bi se morale stranke dogovoriti o dokončanju nekih stvari, nato pa še, kdaj bi bil primeren čas za predčasne volitve. Drugi pa je, da "tisti, ki pravijo, da vlada nima večine, sestavijo drugo".
"Če trdiš, da vlada nima več večine, potem jo imaš sam. Treba je sestaviti alternativo, vložiti konstruktivno nezaupnico in ob tem predstaviti neki program. Ampak zdaj je minil že mesec in pol. Na plan so prišla različna imena potencialnih mandatarjev, vendar niti ena sama točka programa," je opozoril.
Levica po njegovem mnenju že tradicionalno dokazuje, da nima pozitivnega programa, da uspeva v boju za oblast, pa vedno ustvarja nekega sovražnika. "Ne združuje ljudi okrog tega, kar bi bilo treba narediti za to državo, ampak poskuša združevati svoje sile na podlagi nasprotovanja," meni Janša.
Braniselj: Ni takšnih razlik, da ne bi mogli sodelovati
Medtem pa vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj ocenjuje, da "z nobeno stranko ni takih programskih razlik, da DL ne bi mogel z njo sodelovati". Kot je dejal, sta to pač izjavi dveh vidnih predstavnikov omenjenih strank, ni pa nujno, da je to tudi stališče stranke. DL se bo na seji sveta stranke, ki se je začela ob 17. uri, verjetno pogovarjal tudi o tem, je pojasnil Braniselj. Pred začetkom seje Šušteršič ni dajal izjav, prav tako ne Pličanič. Braniselj je na vprašanje, ali imajo v stranki "zaostrene razmere", dejal, da je ta izraz prehud. "Če se stvari ne premaknejo v marcu, nismo vredni piškavega oreha," pa je ocenil Virant.
Do razpleta bi lahko po nekaterih informacijah prišlo že do konca tedna. Po besedah Branislja so izpolnjeni vsi pogoji za to, da bi do konca tedna lahko dobili večino, ki bi izglasovala nezaupnico. Ni pa še izpolnjen pogoj za oblikovanje vlade s PS, saj ima Zoran Janković še vedno status njenega "zamrznjenega" predsednika, opozarja vodja poslancev DL.
Prav tako kot predsednika vlade Janeza Janšo tudi Jankovića namreč bremeni poročilo protikorupcijske komisije, zato DL sodelovanje s PS v vladi pogojuje z umikom Jankovića iz državne politike. Njegov umik z vrha stranke naj bi zahteval tudi SD.
DL: Z ustrezno podporo bi lahko vladali tudi do konca mandata
Ni pa Braniselj želel v imenu stranke" odgovarjati na vprašanje, ali bi DL podprl Bratuškovo za mandatarko. Kot je dejal, bodo v zvezi s tem razpravljali organi stranke. Svet DL bo danes verjetno razpravljal tudi o teh vprašanjih.
Na vprašanje, ali bi bili pripravljeni vstopiti v vlado, ki bi delala do konca mandata, pa je Braniselj odgovoril pritrdilno, če bodo ugotovili, da ima vlada trdno podporo in je sestavljena na podlagi podobnih programskih izhodišč in ima možnost oblikovati trdno koalicijsko pogodbo. "V tem primeru ne bi imeli težav s tem, da damo tej vladi priložnost," je dejal vodja poslancev DL. Stranka se sicer primarno zavzema za predčasne volitve.
Vrh DL ima sicer različna stališča glede sodelovanja v morebitni novi vladi. Nekdanji minister Senko Pličanič denimo meni, da bi bile čimprejšnje volitve najboljša rešitev.
Braniselj pa pravi, da so razprave o različnih stališčih v stranki dobrodošle in pripomorejo k temu, da se stranka poenoti ter tako doseže usklajene rešitve. Na vprašanje, ali se lahko torej zgodi, da bi stranka vstopila v novo koalicijo, a njen podpredsednik Šušteršič ne bi postal član nove ministrske ekipe, pa ni želel odgovoriti. "Počakajmo, kaj se bo zgodilo," je dodal.
Na informacijo o tem, da je v igri za mandatarko tudi Bratuškova, se je na družbenem omrežju Twitter odzval tudi SDS. "Trajanje Bratuškove kot PV bo premo sorazmerna dolžini njenega krila in njenega spomina o poslovanju NKBM v času, ko je bila tam članica NS," so zapisali. Na to se je zelo na kratko odzval tudi PS, ki je zapisal: "Nespodobno".
KOMENTARJI (1881)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.