Prvaki strank PS, SD, DL in DeSUS so v državnem zboru podpisali koalicijsko pogodbo oziroma dogovor o sodelovanju v vladi Alenke Bratušek. Po podpisu so vsi poudarili, da je konec politične krize. Mandatarka Alenka Bratušek kandidatov za ministre še ni razkrila.
Bratuškova je izrazila veselje, da so se stranke uspele uskladiti pri pogajanjih in našle skupni imenovalec za dobro ljudi in države. Predsednik SD Igor Lukšič upa, da bo nova vlada uspela Slovenijo obrniti na bolje in je prepričan, da jim bo uspelo.
Prvak DL Gregor Virant je poudaril, da je politična kriza končana in je čas, da zavihajo rokave in začnejo delati tisto, za kar so politiki plačani. Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je poudaril, da Slovenija sicer s tem trenutkom ni več v politični krizi, a da je še vedno v hudi finančni in gospodarski krizi. Prepričan pa je, da dobivamo dovolj močno vlado, ki bo kos tem izzivom.
Bratuškova: Konec groženj, izsiljevanja in žalitev
"Očitno je z današnjim dnem konec groženj, izsiljevanja in žalitev v naši državi in obljubljam, da se začenja obdobje sodelovanja, dogovarjanja in iskanja pozitivnih rešitev za vse naše državljanke in državljane," je dodala Bratuškova. Poudarila je, da imajo kandidate za vsa ministrstva, vendar o konkretnih imenih ne želi govoriti do četrtka, ko bo tudi vložila kandidatno listo v DZ.
Na vprašanje, kako odgovarja protestnikom, ki zahtevajo predčasne volitve, je odvrnila, da gre v roku enega leta po zaupnico v državni zbor. Praktično takoj po sestavi vlade pa bo protestnike tudi prosila, naj sedejo za skupno mizo in se pogovorijo. "V marsikateri točki bomo tudi s protestniki našli skupni jezik," je prepričana.
Virant: Treba je zavihati rokave in delati
Vse oči so bile sicer danes uprte v Državljansko listo, ki se je na seji sveta odločila za vstop v vladno koalicijo Alenke Bratušek, je povedal predsednik te stranke Gregor Virant. Kot je pojasnil, so se tako odločili, ker so prepričani, da je treba "zavihati rokave in začeti delati". Za vstop v vlado je bilo 13 članov sveta, šest jih je bilo proti, trije pa so bili vzdržani. Virant je opozoril, da se že dva meseca ukvarjajo s politično krizo v državi, zdaj pa je čas, da začnejo delati.
Po Virantovih besedah je ključno, da njihova odločitev izhaja iz zaupanja v mandatarko. Ena večjih težav v državi je namreč, kot pravi, nezaupanje. "Drug drugemu ne zaupamo. Stranke drugim strankam, državljani državi, inštitucijam in sodiščem. DL pa želi izhajati iz zaupanja," je pojasnil Virant.
DL z vstopom v vlado do neke mere opravlja nalogo, ki so si jo zadali, to je očiščenje političnega prostora, je dejal Virant. Narejen je prvi korak, pravi. Janez Janša bo ostal v opoziciji, Zoran Janković ne bo več predsednik PS, z njim tudi DL ničesar ne podpisuje, je pojasnil Virant. Končno prečiščenje političnega prostora pa se bo po njegovih besedah zgodilo na volitvah.
Šušteršič odstopil z mesta podpredsednika DL
"DL vstopa v koalicijo, ki nima dorečenih ključnih področij; nima jasne ekonomske politike, ne ve kako bo reševala slabe terjatve bank," je po današnji seji sveta DL poudaril Janez Šušteršič. Ker sam pri tem kot funkcionar koalicijske stranke ne more sodelovati, je danes odstopil z mesta podpredsednika DL, ostaja pa njen član, je dejal.
Kaj vključuje koalicijska pogodba?
Gre za ohlapne zaveze, napisane na 30 straneh. Bistvena razlika od običajnih koalicijskih pogodb pa je, da ta vsebuje zavezo Bratuškove, da bo v roku enega leta vložila v DZ zaupnico.
Nova vlada je ključne prednostne naloge strnila v 12 točk, med drugim se bo zavezala k zagonu gospodarstva, konsolidaciji javnih financ - kar bodo skušali doseči tudi z zniževanjem mase plač v javnem sektorju, v skrajnem primeru pa z dvigom DDV, med prioritetami je tudi boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji, ratifikacija pristopne pogodbe Hrvaške k Evropski uniji in sprememba referendumske zakonodaje.
A kljub prvotnim visokim ciljem, so prav vsi za novo oblast, kot kaže, stopili korak nazaj, tudi pri programskih izhodiščih. Ostajata namreč oba sprva precej sporna projekta – tako slaba banka kot slovenski državni holding.
Partnerji se zavezujejo, da bodo slabe bančne terjatve reševali skladno z že sprejetim zakonom, prav tako Banki Slovenije nalagajo več pristojnosti. Glede holdinga pa so privolili v dogovor, da se državno premoženje ne prenaša na holding, ohrani pa se centralizacija upravljanja državnega premoženja.
Kdo bo zasedel ministrske stolčke?
O imenih bodočih ministrov se še vedno predvsem ugiba, po zadnjih informacijah pa naj bi iz vrst DL na ministrstvo za infrastrukturo in prostor prevzel prvak stranke Gregor Virant, ministrstvo za pravosodje Senko Pličanič, ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo pa glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić.
DeSUS za zunanjega ministra predlaga svojega predsednika Karla Erjavca, za ministra za zdravje pa podpredsednika Tomaža Gantarja. SD bo za ministra za izobraževanje, znanost in šport predlagal Jerneja Pikala, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naj bi postala Anja Kopač Mrak, kandidat za kmetijskega ministra pa naj bi bil Dejan Židan.
Med kandidati PS pa se neuradno omenjajo za obrambnega ministra Uroš Krek, za gospodarskega Roman Ferenčak, minister brez listnice za zamejce in Slovence po svetu pa bi lahko bil poslanec Roman Jakič.
Neuspešno pa naj bi bilo iskanje finančnega ministra. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi zato ta resor začasno prevzela kar Bratuškova.
KOMENTARJI (3119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.