Zdaj je uradno! Nadzorni svet Luke Koper je predsednika uprave Gašparja Gašparja Mišiča vendarle razrešili. Štirje nadzorniki so razrešitev podprli, štirje so glasovali proti njej, eden pa se je glasovanja vzdržal. Slednji naj bi bil Rado Antolovič, ki ga je v nadzorni svet imenovala država in naj bi po poročanju oddaje 24UR ZVEČER napovedoval, da bo glasoval za odstrel dosedanjega predsednika uprave. Prav on naj bi bil tudi kandidat za predsednika uprave družbe, ki jo bo začasno vodil zdajšnji član uprave Andraž Novak. Gašpar Mišič pa je razrešen z današnjim dnem, zato so njegovo pisarno že zapečatili, iz Luke pa odhaja brez odpravnine.
Po glasovanju je sledil zaplet, saj so se nadzorniki sprli glede izida glasovanja in tega, ali je glas predsednice nadzornega sveta Andreje Žnidaršič Kranjc odločilen ali ne. V primeru izenačenega glasovanja naj bi namreč obveljal njen glas, a se vsi s tem niso strinjali.
Dejstvo je, da je pri zaslišanju uprave, glede njihovega delovanja, da imajo položaj dva proti dva, ki je predsedniku uprave ni uspelo preseči, zato so z razrešitvijo zagotovili normalno delo Luke Koper, je po koncu seje pojasnila predsednica nadzornega sveta Žnidaršič Kranjčeva. "Če bi šlo za politično menjavo, potem bi moral biti namesto mene za predsednika nadzornikov imenovati nekoga drugega, ne mene," pa je odvrnila na vprašanje, če je šlo pri zamenjavi Gašparja Mišiča za politično menjavo.
Gašpar Mišič pa je po razrešitvi dejal, da zardi "vsakomesečnega odstavljanja" odhaja z olajšanjem. Hkrati je poudaril, da je Luka v času njegovega vodenja presegala zastavljene cilje in dodal, da se je cena delnice v tem času podvojila. Zato iz družbe odhaja zadovoljen, ne želi pa se spuščati v to, da mora kljub dobrim rezultatom oditi zaradi obtožb člana uprave, ki, kot pravi on, nimajo podlage. "Ponosen sem na to, da sem uspel dejansko Luko Koper zbližati poslovnim partnerjem, povrniti zaupanje v Luko in delnico", je zaključil.
Nadzornikom, ki zaradi izenačenega izida glasovanja niso vedeli, kaj to pomeni za Gašpar Mišiča, je vseskozi svetovala odvetnica iz odvetniške pisarne Senica, saj Luka še vedno sodeluje tako s Senico kot tudi odvetniško pisarno Čeferin. "Pa čeprav je Mišič obljubljal, da bo posekal vse te lovke, ki plenijo po Luki," so še dodali v oddaji 24UR ZVEČER.
Delavski direktor ni želel prisostvovati "linču"
Že prej smo poročali, da naj bi bil Gašpar Mišič neuradno razrešen, a se je izkazalo, da nadzorni svet sploh še ni glasoval. Malo za tem je na sejo sveta prišla tudi Sabina Mozetič, ki je predstavnica občine Koper v nadzornem svetu. Zamuda je zagotovo povezana s sojenjem koprskemu županu Borisu Popovič in njej. Oba sta bila danes obsojena na zaporni kazni, z Mozetičevo pa je prišel tudi sam koprski županč.
Na seji so se nadzorniki sicer seznanili z očitki člana uprave za finance Jožeta Jeklina zoper prvega moža družbe Gašparja Mišiča. Jeklin je v pismu nadzornikom zoper Gašparja Mišiča navedel več očitkov, med drugim, da krši poslovnik in znotraj uprave sprejema odločitve s preglasovanjem.
Protestno je sejo zapustil delavski direktor Matjaž Stare, ki je poudaril, da ne bo sodeloval pri "linču" zoper Gašparja Mišiča. "Protestno zapuščam sejo, na kateri se ponovno uprizarja linč proti Gašparju Gašparju Mišiču, in to zelo neokusen linč, ki sta ga skonstruirala predsednica nadzornega sveta Alenka Žnidaršič Kranjc in član uprave za finance Jeklin," je bil ob odhodu s seje oster Stare.
Jaklin po besedah Žnidaršič Kranjčeve ostaja član uprave. Na vprašanje, kdaj bodo uredili kadrovsko vprašanje tako, da bo podjetje stabilno, je prva nadzornica odgovorila, da so si postavili cilj, da do konca junija, kar je bila tudi Novakova želja, da dolgoročno stabiliziramo upravo. Novak naj bi bil sicer med delavci Luke zelo priljubljen, saj tam dela že 17 let.
Nadzorniki Gašparja Mišiča skušali razrešiti že v preteklosti
Današnja seja nadzornikov je prva po uveljavitvi sprememb statuta družbe, ki nadzornikom poenostavljajo postopek razrešitve predsednika in članov uprave.
Delničarji Luke Koper so na marčni skupščini namreč sprejeli spremembe statuta družbe, po katerih bi bila med drugim za sklepčnost nadzornega sveta pri imenovanju in odpoklicu člana uprave oziroma predsednika uprave ali delavskega direktorja potrebna navzočnost vsaj polovice, torej petih od skupno devetih nadzornikov, namesto dosedanjih dveh tretjin oziroma šestih članov nadzornega sveta.
Ta sprememba odpira vrata morebitnemu odločanju o odpoklicu sedanjega predsednika uprave Gašparja Mišiča. Nadzorniki so ga namreč želeli po aferi, ko je vozil pod vplivom alkohola, razrešiti že januarja, a o tem niso mogli glasovati, saj je bilo na glasovanju prisotnih le pet nadzornikov, predstavnikov kapitala, ni pa bilo predstavnice lokalne skupnosti Sabine Mozetič in treh nadzornikov iz vrst zaposlenih.
Ugibanja o razrešitvi Gašparja Mišiča so bila glasna, vse odkar se je nekdanji državni sekretar v kabinetu premierke Alenke Bratušek septembra zavihtel na čelo Luke Koper, stopnjevala pa so se po tem, ko so ga policisti ustavili vinjenega za volanom.
Gašpar Mišič je sicer ves čas poudarjal, da je Luka pod njegovim vodstvom dobro poslovala. Ob nedavni odločitvi koprske občine, da ne bo vložila izpodbojne tožbe in bo tako omogočila uveljavitev sprememb statuta Luke, pa je Gašpar Mišič izrazil prepričanje, da lahko zgolj dobri rezultati poslovanja sodijo o njegovi prihodnosti na položaju predsednika uprave.
KOMENTARJI (733)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.