V teh dneh je mogoče pričakovati razplet in odgovor, ali bo Alenki Bratušek sploh uspelo sestaviti vlado. V tem tednu bodo namreč o vstopu v koalicijo odločali organi strank. DeSUS bo sicer o vstopu v vlado odločal v torek, PS sredi tedna.
Konferenca SD se je za vlado že odločila, o podpori koalicijski pogodbi pa bo v sredo odločalo še predsedstvo stranke. In prav sreda bo odločilna, saj bo takrat o vstopu v vlado odločal DL. Do vključno četrtka mora mandatarka predložiti tudi listo kandidatov za ministre.
Danes se je z mandatarko Alenko Bratušek sestala informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. Pirc Musarjeva je potrdila, da je bila "povabljena k sodelovanju v novi vladi kot nestrankarski strokovnjak". O konkretnih resorjih, ki bi jih utegnila voditi, pa nista govorili, zagotavlja Pirc Musarjeva.
Kot je pojasnila Pirc Musarjeva, je mandatarko zanimala njena pripravljenost pomagati pri delu nove vlade. "Bila sem presenečena nad povabilom na razgovor, hkrati pa menim, da bi moral vsak, ki lahko s svojim znanjem prispeva k reševanju težav naše države, to storiti. Kdaj, če ne zdaj," je navedla Pirc Musarjeva.
Dodala je, da sta z mandatarko za zdaj ostali pri njeni zavezi, da o sodelovanju premisli, kar da bo v prihodnjih dneh tudi storila.
Bratuškova in Virant na neformalnem pogovoru
Potem ko je prvak DL Gregor Virant Bratuškovi minuli teden poslal tudi pismo z zahtevami DL za vstop v koalicijo, sta se danes v njegovi pisarni sestala na neformalnem pogovoru, je potrdil Virant. Že pred tem je navedel, da odgovor Bratuškove na zahteve pričakuje v torek. Virant zahteva: čistopis koalicijske pogodbe, seznam ministrov, od katerih bo za Virantovo stranko najpomembneje, kdo bo obul Šušteršičeve čevlje, odstop Bratuškove, če se izkaže, da je plagiatorka, točen datum odstopa Zorana Jankovića z vrha stranke ter stališče Pozitivne Slovenije do poročila KPK in Jankovićevega županovanja.
Möderndorfer opozarja na rezervni načrt
Vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je danes dejal, da naj bi Bratuškova na vsa vprašanja, ki jih je v pismu postavil Virant, odgovorila v torek. Odgovorila bo tudi glede suma plagiata svoje magistrske naloge, sicer pa to ne otežuje pogovorov o sestavi nove vlade, je še dodal. Möderndorfer meni, da bo komisija na Fakulteti za družbene vede, ki preiskuje omenjeni primer, ugotovila, da je z nalogo Bratuškove vse v redu. Če DL ne bo stopil v koalicijo, pa je vodja poslancev PS opozoril na rezervni načrt, o katerem bodo odločali le v primeru, če bo ta potreben. Ta rezervni plan naj bi bila manjšinska vlada.
V javnosti so se sicer že pojavila ugibanja, ali bi bila mogoča koalicija brez DL. Ugibanja je še podkrepil sestanek treh vodij potencialnih partneric, Bratuškove, predsednika SD Igorja Lukšiča in prvaka DeSUS Karla Erjavca, ki so se v petek sestali brez Viranta.
Veber: DL je lahko zanesljiv partner, vendar "se morajo oni odločiti, ali bodo to postali ali ne"
Predsednik DZ in vodja poslanske skupine SD Janko Veber meni, da morajo postopek nezaupnice vladi Janeza Janše končati, torej vložiti listo kandidatov za ministre, ne glede na to, ali bo DL sodeloval v vladi ali ne. Je bil pa Veber posredno piker do DL. "Praksa v tem mandatu je, da se odločitve posameznih strank lahko tudi v teku pogajanj z eno stranjo spremenijo in se oblikuje druga vlada," je dejal.
Veber ni želel odgovoriti na vprašanje, ali je DL kompetenten partner. Gre za odločitve stranke, je dejal, želi pa si, da bi stranke, ko se odločijo za določen korak, ravnale tako, "kot ravna SD". Tudi DL je, kot ocenjuje Veber, lahko zanesljiv partner, vendar "se morajo oni odločiti, ali bodo to postali ali ne".
Po njegovem mnenju je ključno, da bodo imeli najpomembnejše rešitve opredeljene in niti ne bo toliko pomembno, kandidat katere stranke bi to izpeljal. Nekateri namreč ugibajo, da bi lahko bila vzrok za nesoglasja tudi neusklajenost pri delitvi resorjev. Odprto ostaja vprašanje resornega umeščanja področja energetike in zlasti, kdo bo vodil ministrstvo za infrastrukturo in prostor. PS vseskozi poudarja zagon infrastrukturnih investicij, a ta resor naj bi si v novi vladi želel DL.
Če postopka nezaupnice ne končajo, po Vebrovih besedah ostane cela vrsta pravnih vprašanj, kako ravnati. Takšnemu stanju, ki ni "definirano niti v ustavi niti v poslovniku DZ", bi se bilo dobro izogniti, ocenjuje Veber.
Na vprašanje, ali je smiselno manjšinsko vlado zamenjati z manjšinsko, je odgovoril z oceno, da je postopek glede delovanja vlade z našo ustavo zelo zaščiten. Tudi če bo manjšinska vlada, je po njegovih besedah možno z nezaupnico priti do kakšne druge vlade in tudi do volitev. Meni pa, da bi morale biti v primeru manjšinske vlade predčasne volitve ali zaupnica v DZ prej kot sicer.
Vodstvo DeSUS za vstop v koalicijo
Vodstvo DeSUS je danes podprlo vstop stranke v koalicijo. Kot je po sestanku vodstva povedal predsednik stranke Erjavec, kakšnih posebnih ovir ne vidijo, saj so v svojih zahtevah uspeli. Vodstvo se tudi strinja s strankinima kandidatoma za ministra, Tomažem Gantarjem kot zdravstvenim ministrom in njim kot zunanjim, je pojasnil Erjavec.
Prvak DeSUS upa, da se bo DL vključil v vlado, saj bi se vlada, če bi imela večjo podporo, uspešneje spopadala s krizo. Sam meni, da osrednji problem ni vprašanje, kdo bo pristojen za energetiko, ampak gre bolj za problem znotraj stranke DL, v kateri se pojavljajo različna stališča glede sodelovanja v novi vladi.
Prepričan je namreč, da bi se problem, ki je nastal glede energetike, dalo rešiti tako, da to ne bi bilo moteče za DL. Po Erjavčevih besedah med prvaki preostalih treh potencialnih koalicijskih partneric ni bilo zaslediti "neke tendence, da ne bi energetike pokrival DL". Se pa prvak DeSUS sprašuje, zakaj bi jo moral pokrivati prav DL.
Erjavec pravi, da je optimist in da DL tudi nima "kakšne boljše izbire, kot da gre v vlado". Če se stranka bo odločila za sodelovanje v novi vladi in bi se oblikovala manjšinska vlada, bi DeSUS vstopil tudi v takšno manjšinsko vlado, a bi se morali v tem primeru čim prej pripraviti na predčasne volitve, ki bi bile najverjetneje jeseni ali konec leta.
KOMENTARJI (2515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.