Avstrijski okoljevarstveniki že skoraj mesec dni blokirajo večino mejnih prehodov s Češko, pogovori med češkim predsednikom in avstrijskim kanclerjem pa so skorajda na mrtvi točki.
Da so vrata med Avstrijo in Češko zaprta opozarjajo transparenti in inštalacije zoper Temelin, ki so posejane že od Linca naprej. Največji mejni prehod Wullowitz, ki ga že mesec dni zasedajo predvsem okoliški prebivalci, deluje kot dobro utrjen tabor-zavarovan s traktorji. Prepričani so, da Temelin seje smrt, saj so ga pred dvanajstimi leti postavili s sovjetsko tehnologijo, po čeških političnih spremembah pa ga posodobili z ameriško tehnologijo Westinghau, ki jo najdemo tudi v krški nuklearki.
Pomanjkanje informacij z češke strani glede varnosti Temelina le še povečuje strah v ljudeh.
Varnost Temelina morajo preveriti mednarodni strokovnjaki, zahtevajo protestniki, Čehi pa so prepričani, da gre le za avstrijsko politično izsiljevanje glede vstopa v Evropsko unijo.
Nocoj bodo protestnike in transparente zamenjali diplomati. Konec meseca naj bi se predsednika le dogovorila, v nasprotnem primeru se bodo traktorji na vse mejne prehode s Češko ponovno vrnili in ostali do zaprtja Temelina.
Združenje uprav za jedrsko varnost Zahodne Evrope (WENRA) pa je danes sporočilo, da je prišlo na področju varnostnih razmer v jedrskih centralah držav kandidatk za vstop v EU do velikih izboljšanj, z izjemo Litve, Bolgarije, Slovaške in Romunije.
Predsednik WENRA Andre-Claude Lacoste je ob predstavitvi poročila poudaril, da naloga združenja ni odločiti, ali je kandidatka primerna za pristop k EU ali ne, saj je tovrstna odločitev v rokah politikov. Dodal pa je, da so se v združenju čutili dolžne svoje študije predstaviti evropskim institucijam.
Združenje WENRA so leta 1999 ustanovili vodje uprav za jedrsko varnost Nemčije, Belgije, Španije, Finske, Francije, Italije, Nizozemske, Velike Britanije, Švedske in Švice, danes predstavljeno poročilo pa zadeva predvsem vodenje in varnostno stanje reaktorjev, zasnovanih v nekdanji Sovjetski zvezi, v Bolgariji, na Madžarskem, v Litvi, Romuniji, na Slovaškem, v Sloveniji in na Češkem.