FIT 24UR

Bi sprejeli njen izziv?

Nova Gorica, 03. 03. 2016 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Neda Došenović
Komentarji
82

Postavite si izziv: 30 dni o hrani razmišljajte vnaprej, 30 dni skušajte čim več kuhati doma, 30 dni jejte zdravo. V teh tridesetih dneh se dvakrat ali trikrat na teden gibajte, pa naj gre za fitnes, vaje z lastno težo ali domače sobno kolo, ki vam je do zdaj večinoma služilo kot obešalnik za perilo. Takšen izziv je že prestala Primorka Anja, ki je svojo pot beležila na YouTubu.

Anja Suska je slovenska vlogerka.
Anja Suska je slovenska vlogerka. FOTO: Aljoša Kravanja
Anja Suska je majhna oseba, polna pozitivne energije. Svojo najstniško ljubezen do vadbe in gibanja je prelevila v poklic, saj je vaditeljica v fitnesu. A Anja je tudi del vse bolj opazne slovenske vlogerske scene. Objavlja namreč posnetke na YouTubu, njen kanal pa je bil večinoma sestavljen iz zdravih receptov. Zato je Anja naš "fit navdih".

Primorka Anja Susič, ki je na družbenih omrežjih znana kot Anja Suska, si je postavila poseben izziv: odločila se je, da bo 30 dni živela zdravo. Tako je 30 dni večinoma kuhala doma, vnaprej razmišljala o obrokih, skrbela, da je jedla petkrat na dan, in si postavila tudi precej ambiciozen športni izziv, saj je migala kar petkrat na teden. Vse to je vsak dan beležila s posnetki na YouTubu. In rezultat? V samih kilogramih bistvene razlike ni, se je pa zmanjšal njen odstotek maščobe, in sicer z 21 na 19, pridobila pa je tudi približno kilogram mišične mase.

Roko na srce, Anja že pred t. i. Suskinim izzivom ni živela nezdravo, ji je pa v kratkih posnetkih na YouTubu uspelo pokazati, da zdravo življenje ni nekaj, kar uspeva le tistim, ki imajo veliko denarja in si zdravo hrano lahko privoščijo ali pa imajo veliko časa in si zdravo hrano lahko pripravijo. Zdravo življenje uspeva tistim, ki se zanj potrudijo. "Moraš se potruditi, česarkoli se lotiš, se moraš organizirati. Če imaš na primer v nedeljo čas, se organiziraš za ves teden naprej," pravi Anja.

Prvi korak: zdrava hrana, kuhanje doma, pravilna porazdelitev obrokov

Prenatrpan urnik, obveznosti po službi in šoli, skrb za otroke … vse to so realnosti današnjega življenja, a hkrati nam ne bi smele služiti kot izgovor, da ne skrbimo za naše zdravje. "Moraš se malo prisiliti na začetku," pravi Anja. Ko gre za hrano, se radi zatečemo k neki hitri, ne preveč zdravi izbiri. V resnici pa nam tudi zdrava opcija ne vzame ravno veliko časa. "Jaz že en večer prej razmišljam, kaj bom jedla drugo jutro," pravi Anja. Tako si na primer že čez noč namoči kosmiče v vodi oziroma mleku in ima zjutraj lahko hiter zajtrk.

Druga težava je, da si številni ne razporedijo obrokov čez dan. "Nekateri naredijo to napako, da jedo trikrat na dan, ampak vse popoldne. Pomembno je, da si tudi časovno prerazporediš obroke, tako da nisi lačen. Da nisi dopoldne brez hrane, potem pa šele ob treh, ko prideš domov, poješ kosilo, in potem imaš še večerjo in je vse strnjeno v petih urah," opozarja Anja.

Anja nerada deli nasvete glede jedilnikov, saj ni dietetik ali nutricionist. Nič ni narobe z iskanjem idej za recepte na spletu, a tisti, ki želijo točne smernice v prehrani, naj se obrnejo na strokovnjake. "Če se že lotiš nekih drastičnih prehranjevalnih smernic, se je treba od začetka do konca informirati, se posvetovati s strokovnjakom, z nekom, ki res to obvlada in se ne oprijeti prvega članka," pravi Anja.

Anja pri zdravem načinu prehranjevanja poudarja zdravo, sezonsko, sveže, lokalno in doma kuhano hrano, a pri tem je pomembno tudi znanje o hrani. Če hrane ne moremo kupiti pri bližnjih kmetih, ki jim zaupamo, si tudi v trgovinah lahko pametno izbiramo izdelke, ki jih bomo kupili. »Prebrati je treba hranilne vrednosti. To meni pomaga, in tako se malo naučiš, kaj izbrati,« pravi.

A čeprav Anja živi zdravo, se ni odpovedala občasni hitri prehrani. Tudi v okviru svojega 30-dnevnega izziva si je privoščila hitri prigrizek. "Tudi če greš na kakšen rojstni dan, če ti nekdo nekaj ponudi, od tega ne boš bolj debel ali bolj suh, bolj zdrav ali manj zdrav. Vse mora biti v mejah normale. Če boš enkrat, dvakrat na teden pojedel nekaj, kar ni najbolj zdravo, ne bo konec sveta. Če se nekdo potrudi in nekaj speče, boš vzel iz vljudnosti. Ne boš pojedel celega pladnja, ampak denimo dva, tri koščke peciva, zakaj pa ne," z nasmeškom na obrazu pove Anja. 

Zanimivo je tudi, da se Anja ne izogiba kombinacijam, ki se jih je prijel vzdevek prepovedane – denimo kombinacija mesa in testenin. "Stvar je vedno v nekem ravnovesju. Pomembno je, da ješ čim bolj raznoliko, to mi je bistvo vsega. Če bom jedla vsak dan enolično, vsak dan testenine z mesom, bo to problem. Če jih bom pojedla enkrat na 14 dni, ne bo nič narobe," pravi. 

Malica, ki jo je pripravila Anja: spodnja plast so zdrobljeni mandlji, vmesna plast je grški jogurt, na vrhu pa je mango.
Malica, ki jo je pripravila Anja: spodnja plast so zdrobljeni mandlji, vmesna plast je grški jogurt, na vrhu pa je mango. FOTO: Aljoša Kravanja

Drugi korak: telesna aktivnost. Postavite si realen cilj in najdite nekaj, kar vam je všeč

Omenili smo že, da je Anja v svojem 30-dnevnem izzivu telovadila kar petkrat na teden. Da je to velik športni izziv za nekoga, ki ne telovadi redno, priznava tudi sama. "Za trening petkrat na teden moraš biti že dobro fizično pripravljen. Začeti petkrat na teden na 'šus' – absolutno ne," pravi Anja. Zato svetuje, da se skušate gibati dvakrat do trikrat tedensko, pri tem pa je pomembno, da najdete nekaj, v čemer uživate. Pri prvem koraku tistim, ki ste se doslej največkrat družili le s svojim kavčem, svetuje trening pod nadzorom. "Nekateri vstanejo in tečejo, pretečejo 10 kilometrov, nato pa se pojavijo poškodbe," opisuje. Svojo začetniško zagnanost tako raje prerazporedite in na začetku ne pretiravajte.

Lahko pa se odločite za vaje doma, a spet morate paziti, da si ne izberete prenapornega treninga. "Če se vadbe lotimo doma, moramo res izbrati videe za začetnike, kjer je dobro razložena pravilna izvedba vaj," je poudarila.

Tudi razne naprave, ki jih imajo številni doma, lahko pridejo prav. "Sobno kolo je primerno, če ga ne boš uporabljal kot obešalnik za perilo," pravi Anja in dodaja, da lahko kombiniramo tudi vadbe z nekim strokovnjakom z vadbami doma. Denimo, dvakrat na teden se udeležimo nekega treninga, aerobike, nato pa nam strokovnjak svetuje, kaj naj naredimo še doma. Pomembna pa je doslednost.

Anja priporoča, da ste telesno aktivni dvakrat do trikrat na teden.
Anja priporoča, da ste telesno aktivni dvakrat do trikrat na teden. FOTO: Aljoša Kravanja

Tretji korak: zapisovanje prehrane in aktivnosti

Eden od Anjinih ciljev pri Suskinem izzivu je bilo snemanje videov. Ne pričakujemo, da boste tisti, ki bi vam zadišal tak izziv, postali blogerji, a preprosto zapisovanje tega, kar ste pojedli, vam lahko v tem procesu pomaga. Ne manjka namreč takšnih, ki so prepričani, da se prehranjujejo zdravo, hkrati pa se sploh ne zavedajo, kaj vse pojedo. Anja kot primer navaja banane. "Na primer ješ banane zjutraj, popoldne, zvečer. Banane, banane, banane. Poješ 10 banan v enem tednu. Enolično," pravi Anja in dodaja, da šele, ko si zapišemo stvari, vidimo, da delamo neke banalne napake. Z zapisovanjem bomo tudi lažje videli, kolikokrat na dan smo jedli, če smo jedli redno in kakšne količine so to bile. "Včasih pojemo premalo, včasih preveč," se nasmehne Anja.

Cilj: ne hujšanje, ampak zdravo življenje in preoblikovanje telesa

Zanimivo pri Anji je, da v svojem izzivu hujšanja ne omenja. Zaveda se sicer, da si številni želijo shujšati, predvsem v mesecih pred poletjem, a sama bolj kot izgubljene kilograme izpostavlja preoblikovanje telesa. "Če boš imel zdravo prehrano in se redno gibal, boš izgubil na procentu maščobe. Preoblikovanje telesa pomeni, da mišična masa ostane ali pa na njej pridobiš, zmanjša pa se maščoba. Lahko imata dve osebi po 55 kilogramov, pa njuno telo ne bo videti enako," pravi. Hkrati vsem, ki jih moti določen del telesa in želijo spremembe samo tam, polaga na srce, da se maščob lokalno ne da zmanjševati. "Če bi to znala narediti, bi bila že multimiljarder. Po naravni poti, brez nekega kirurga, ne gre. Po navadi maščobo izgubljamo enakomerno, a to je spet odvisno od posameznika. Na žalost pa je pogosto tudi to, da maščobo najpozneje izgubimo tam, kjer si najbolj želimo," pravi.

Anja vam svetuje: "Vsak dan naredite nekaj zase!"
Anja vam svetuje: "Vsak dan naredite nekaj zase!" FOTO: Aljoša Kravanja

In še dodaten nasvet: ne glej, kaj je soseda

Suskin izziv ni oblikovan tako, da bi nekdo, ki želi zdravo živeti, posnemal vse, kar dela Anja. So nam pa njeni posnetki lahko motivacija in vir idej za pripravo obrokov. Pomembno pa si je zapomniti, da je vsak človek drugačen, zato ne posnemajte v vsem svoje sosede. "Dandanes je tako, da si mislimo, a ona je shujšala, super, kaj pa dela? Ali pa, tista soseda je šla na to vadbo, bom šla jaz tudi," opisuje Anja. Dobro je, da so nam ljudje v navdih, a še bolj pomembno je, da se o prehrani in treningu prej pozanimamo. "Lahko, da sploh ni zdravo to, kar dela soseda, tudi če je shujšala. Enako velja za moje videe – če me ljudje posnemajo, ni nujno, da jim bo to odgovarjalo," pravi Anja. Zato vam polaga na srce, da se naučite, da vsak dan naredite nekaj zase.

Pravi izziv namreč v resnici ni 30 dni zdravega življenja, ampak življenje, ki je zdravo.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.