Kaj se je v času vlade Antona Ropa dogajalo v zakulisju prodaje Sistemske tehnike podjetju Viator & Vektor? Po mnenju Zvoneta Černača iz SDS bi preiskava te prodaje pripeljala do zanimivih ugotovitev, s čimer bi afera Patria dobila drugačno težo.
S parlamentarno preiskavo, imenovano Krpan, želijo po Černačevih besedah ugotoviti politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri tem poslu in pri nadaljnjih aktivnostih, ki so se končale s podpisom pisma o nameri za dobavo pehotnih bojnih vozil - srednjih oklepnih osemkolesnikov med ministrstvom za obrambo in Sistemsko tehniko 20. avgusta 2004.
Poslanci SDS in NSi ter nekoliko pozabljeni nepovezani poslanec Ivan Vogrin menijo, da obstaja sum, da je šlo za "politično dogovorjen, negospodaren posel, ki ga spremlja tudi sum klientelizma in korupcije". Namen tega posla, kot navajajo v zahtevi, ni bil zaščita interesov države ter doseganje najnižje cene pri dobavi osemkolesnikov, ampak zagotovitev več sto milijonov evrov vrednega posla posameznikom, ki so bili povezani s takrat vladajočo stranko, in to brez razpisa, preverjanja cene in predhodnega preverjanja konkurenčnih ponudb in izdelkov.
Pod zahtevo podpisani poslanci so prepričani, da je ta posel preprečila prva vlada Janeza Janše, ko je "spremenila dotedanje netransparentne postopke nabav" in je obrambno ministrstvo namesto tega za nabavo osemkolesnikov objavilo mednarodni razpis. Po omenjenem pismu o nameri bi namreč Slovenska vojska kupila osemkolesnike pandur 2 oziroma krpan po za okoli 18 odstotkov višji ceni, kot je bila cena v primeru osemkolesnikov patria, izdelek pa bi bil "neprimerljivo slabši", so zapisali.
Černač meni, da bodo "ven pogledale številne glave"
Če bo preiskava odrejena, bodo po Černačevih besedah "ven pogledale tudi številne glave, ki so bile doslej mogoče skrite, predvsem pa dejanja, ki so bila mogoče prikrita."
Tako je namen preiskave med drugim ugotoviti, ali je bil glavni namen prodaje državne Sistemske tehnike takratne vlade omogočiti pridobitev večstomilijonskega posla podjetju Viator & Vektor, ki ga je takrat kapitalsko obvladoval Zdenko Pavček kot pripadnik takrat vladajočega LDS. Zanima jih tudi, ali so bile v ozadju tega posla strankarske povezave LDS.
Skupina poslancev želi ugotoviti še, zakaj Ropova vlada deleža v Sistemski tehniki ni prodala neposredno avstrijskemu Steyrju, pač pa Pavčku, ki je pozneje podjetju Steyr prodal 29 odstotkov podjetja in zanj prejel več, kot je plačal za 80-odstotni delež državi.
S preiskavo bi 31 poslancev želelo tudi odgovor na vprašanje, ali se je zaradi poznejše odločitve Janševe vlade, ko je Pavčku splaval po vodi večstomilijonski posel, sprožila "politična gonja zoper posel s Patrio", in to čeprav je bila ponudba Patrie oz. Rotisa mnogo boljša kot ponudba Sistemske tehnike, saj je bila za okoli 50 milijonov evrov nižja.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.