Na dan prihajajo nove podrobnosti o projektu Betnava, kjer sta moči – na koncu neuspešno – združila Vegrad in mariborska nadškofija.
Iz obsežne dokumentacije, ki so jo pridobili novinarji oddaje 24UR, je razvidno, da so cerkveni krogi ves čas dobro vedeli, kaj se z naložbo dogaja. Ne samo, da so Vegradu odstopili skoraj dva milijona evrov neupravičeno pridobljenih evropskih sredstev, mu zaupali računovodstvo in celo dostop do transakcijskih računov, s katerih je Vegrad pobral ves denar, pri očitani goljufiji so tudi sodelovali. Iz dopisovanja med vpletenimi je namreč jasno, da so določene pogodbe sestavljali in podpisovali naknadno, enako velja tudi za podatke, na primer izračune stroškov za dejansko izvedena dela, ki jih je bilo bistveno manj, kot so prepričevali vse pristojne.
In odgovor nadškofije danes: vse smo že povedali. "Kako se je pogodba uresničevala, kako so potekali nadaljnji pogovori ... o tem jaz resnično ne morem ničesar vedeti, nisem vedel in tudi nimam nobene odgovornosti," je meseca maja dejal ljubljanski nadškof in sopodpisnik pogodbe Anton Stres.
Tudi sedanje vodstvo z Marjanom Turnškom na čelu se od zadeve ograjuje, saj, kot pravijo, nimajo nobenih informacij. So pa zato toliko bolj zgovorni papirji: Dušan Zazijal, član gospodarske uprave mariborske nadškofije, v njih priznava, da je Vegrad Betnavi dal kar štiri milijone evrov kvazi posojila. Tega so nato delno želeli spremeniti v lastniški delež Betnave, vendar do tega ni prišlo. Zakaj, ni jasno, saj vpleteni molčijo. Hilda Tovšak se na klice ne odziva, odziv Mirka Kraševca, ekonoma mariborske nadškofije in sopodpisnika osnovne pogodbe, pa je bil prekinjen telefon.
Neuspešno je tudi iskanje Zmaga Potočnika, enega od šestih ustanoviteljev družbe Betnava in enega od dveh, poleg Antona Ekarta, ki naj bi svoj delež v podjetju prodala Vegradu. Nekateri so prepričani, da je velenjski gradbinec posel dobil prav zaradi obljube, da bo vstopil v lastniško strukturo Betnave. V njej je bilo namreč šest ljudi iz krogov mariborske nadškofije, ki so vanjo vložili vsak po 381.000 evrov. A pozor, kredit pri banki, ki je na koncu ostala popolnoma praznih rok, so dobili šele, ko je poroštvene pogodbe osebno podpisal takratni nadškof Franc Kramberger. In s tem pripravil podlago za pridobitev skoraj dveh milijonov evropskih sredstev. Neupravičeno.
"Žal je prišlo do nepravilnosti s strani investitorja. Ko smo te nepravilnosti ugotovili, smo seveda sprožili vse postopke zoper odgovorne," pravi Marjan Hribar z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Povedano drugače: vložili so ovadbe. Betnava, ki je zdaj ravno tako kot Vegrad v stečaju, je denar sicer vrnila, a to organov pregona ni pomirilo. Zadeva Betnava je v fazi sodne preiskave, ki je skoraj končana, pravi specializirano tožilstvo, ki hkrati napoveduje: Obtožnico je mogoče pričakovati še letos.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.