Za Silvia Berlusconija, enega najvidnejših in najvplivnejših italijanskih politikov zadnjih let, se včerajšnji dan ni končal po pričakovanjih. Kasacijsko sodišče v Rimu je namreč zanj potrdilo zaporno kazen zaradi davčne prevare v primeru Mediaset.
Zanimivo je, da je za rednega gosta sodnih dvoran to prva pravnomočna obsodba, čeprav je bilo proti njemu vloženih okoli 30 obtožnic, polnih najrazličnejših odčitkov – od dajanja podkupnin do seksa z mladoletnico.
Res je sicer, da to ne pomeni, da bo Berlusconi šel za rešetke. Do oktobra se mora odločiti, ali bo kazen odslužil z družbenokoristnim delom ali v hišnem priporu.
Najhujši del kazni je za Berlusconija zagotovo tisti, ki pomeni konec njegove politične kariere, kar obenem pomeni, da bo v prihodnjih sodnih primerih še bolj ranljiv.
Berlusconi sicer še naprej zanika kakršno koli krivdo in se sprašuje, kako se mu lahko država tako oddolži za dolgoletno politično delovanje.
Berlusconi se je sicer leta uspešno izmikal sodnim epilogom odmevnih afer, v katere je bil vpleten. Pogosto po zaslugi dejstva, da je bil v času očitkov premier. Kot zadnjo možnost, da se reši tudi tokrat, njegovi odvetniki očitno vidijo pritožbo na Evropsko sodišče, o kateri trenutno razmišljajo.
'Zrušili bomo vlado'
Nekdanji italijanski premier Berlusconi se je danes sestal z vsemi poslanci in senatorji stranke, po poročanju medijev pa so vsi predali odstopne izjave vodjema poslanskih skupin stranke v poslanski zbornici in senatu, Renatu Schifaniju in Renatu Brunetti, ki bosta zdaj pri predsedniku Italije Giorgiu Napolitanu zahtevala pomilostitev njihovega strankarskega voditelja.
Zahtevajo tudi reformo pravosodja in če vlada Enrica Lette ne bo soglašala, jo bodo zapustili in se odpraviti na nove volitve. "Pripravljeni smo odstopiti, da bi ubranili naše ideale," je dejal notranji minister Angelino Alfano.
Stranka PDL je druga najmočnejša stranka v italijanskem parlamentu in brez njene podpore vlada Lette, ki jo sestavljata še leva Demokratska stranka in sredinsko gibanje prejšnjega tehničnega premierja Maria Montija, ne more obstati.
Ob obsodbi Berlusconija so sicer krila dobili tudi v Demokratski stranki, in tudi v tej stranki so vse glasnejši glasovi, da bi bilo treba končati vladno koalicijo z Berlusconijevimi. Mnogi zatrjujejo, da s to stranko ne bodo več sodelovali, če jo bo še naprej vodil obsojeni davčni utajevalec.
Italijani neenotni
Italijani ob sodbi niso enotni – podporniki so šli na ulice, tja se je odpravilo tudi nekaj nasprotnikov. Težava je, da se jim lahko sesuje vlada, saj Berlusconijevi grozijo z odhodom iz koalicije. Zlom vlade bi državo poleg gospodarske spet pahnil v politično krizo.
Del italijanske politike zato obdobje po sodbi le tiho spremlja, bolj glasni so stari nasprotniki in vodja gibanja Pet zvezd Beppe Grillo: "Njegova obsodba je kot padec berlinskega zidu," je dejal.
Vodja Demokratske stranke Guglielmo Epifani je poudaril, da je treba sodbo "spoštovati in izvesti". K spoštovanju razsodbe je pozval tudi predsednik države Giorgio Napolitano.
Italijanski premier Enrico Letta je po pravnomočni obsodbi Silvia Berlusconija politične sile v državi znova pozval k zavedanju odgovornosti. "Preživljamo kočljivo obdobje, a sem prepričan, da bodo interesi Italije prevladali nad posameznimi interesi," je dejal. Letta je stranke vladajoče koalicije pozval, naj držijo skupaj, obenem pa je zagotovil, da se ne bo za vsako ceno oklepal stolčka. Na vprašanje, ali bo njegova Demokratska stranka (PD) v senatu glasovala za izključitev Berlusconija iz parlamenta, je premier odgovoril: "Mislim, da je zakone treba izpolnjevati."
Mara Carfagna, nekdanja manekenka "zgoraj brez", pozneje pa Berlusconijeva ministrica, je dejala, da je del italijanskega pravosodja vpleten v vojno proti Berlusconiju.
Novinar Gad Lerner pa sodbo ocenjuje kot mejnik, ki pomeni konec Berlusconijeve ere: "Takšen trenutek pride za vsakogar, tudi za njega".
Drugačnega mnenja je Alessandro Sallusti, urednik časopisa Il Giornale, ki je v lasti Berlusconijevega medijskega imperija. "Nikoli se ne bo umaknil. Tolikokrat so ga že odpisali, a se je vedno vrnil še močnejši," pravi.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.