Belgijski KBC je tudi uradno izstopil iz lastništva Nove Ljubljanske banke (NLB). Prodaja njegovega 22-odstotnega deleža v največji slovenski banki je bila izpeljana v ponedeljek. Posel je bil oznanjen 28. decembra lani, a je bilo za njegovo izpeljavo potrebno še mnenje urada za varstvo konkurence.
Država je do dodatnega 22-odstotnega lastništva NLB prišla po ceni en evro za delnico oziroma je zanj skupaj odštela 2,765 milijona evrov. S tem je dodatno konsolidirala lastništvo v banki, ki zadnja leta beleži visoke izgube in jo bo ob sanaciji slabih bančnih terjatev treba letos znova dokapitalizirati.
Na ministrstvu za finance so pojasnili, da je agencija za varstvo konkurence 26. februarja sprejela odločbo, da ne nasprotuje priglašeni koncentraciji, tako da je država postala lastnica tega deleža v kapitalu NLB.
Na ministrstvu pravijo, da se je država za nakup deleža od KBC odločila z namenom lažjega postopka iskanja novih strateških partnerjev za banko. Ta bo po navedbah ministrstva "nujen v nadaljnjem postopku ustalitve razmer v slovenskem bančnem sistemu, katerega pomemben del je NLB kot sistemska in največja slovenska banka".
KBC je z umikom iz NLB izpeljal eno od zavez Evropski komisiji v svojem programu prestrukturiranja, v katerem je napovedal dezinvestiranje nestrateške naložbe v NLB.
KBC je vstop v NLB zaključil septembra 2002, ko je za 34 odstotkov NLB plačal 435 milijonov evrov. Zgodovina njegovega lastništva je bila razburkana, odnosi med Belgijci in državo kot lastnikom NLB pa so se skrhali 2006, ko takratna vladajoča koalicija KBC ni hotela prepustiti nadzora nad banko. Od takrat belgijska skupina ni več želela igrati strateške vloge v banki.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.