Sirski režim kot orožje v državljanski vojni uporablja stradanje civilistov, je sporočila človekoljubna organizacija Amnesty International. Skupina je dodala, da je najmanj 128 beguncev umrlo zaradi lakote v begunskem taboru Yarmouk v Damasku. Na tisoče ljudi, ki so še vedno tam, se sooča s ''katastrofalno humanitarno krizo''.
V taboru Yarmouk je sicer od 17.000 do 20.000 palestinskih in sirskih beguncev. Predel je brez elektrike že od aprila 2013. Večina bolnišnic je zaprla vrata, saj nimajo niti najosnovnejših medicinskih pripomočkov.
''Sirske sile izvajajo vojne zločine s tem, ko stradajo ljudi,'' je dejal direktor organizacije za Bližnji vzhod Philip Luther. Po njegovih besedah se morajo prebivalci prehranjevati z mačkami in psi, ljudje, ki beračijo za hrano, pa so žrtve ostrostrelcev. ''Vse to je postalo preveč domače v grozljivki, ki smo ji priča v Yarmouku,'' je poudaril Luther.
Begunci so mu povedali, da sadja in zelenjave niso jedli že več mesecev. Najmanj 60 odstotkov beguncev je podhranjenih.
Sirsko vlado je pozval, da naj humanitarnim organizacijam nemudoma dovoli dostop do begunskega centra.
Tabor so vzpostavili za Palestince, ki so bežali pred arabsko-izraelskimi vojnami. Večina 180.000 Palestincev v Yarmouku je pobegnila iz njihove največje skupnosti v Siriji, a okoli 20.000 ljudi je ujetih na območju, ki so ga obkrožile sile sirskega režima.
Združeni narodi so že prejšnji mesec pozvali vse sprte strani, da takoj prekinejo z obleganjem in dovolijo dostop humanitarnim organizacijam. Nekaj zalog so dostavili, a postopek se je ustavil, ko se je prekinilo premirje med uporniki in provladnimi palestinskimi skrajneži.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.