Decembra smo Slovenci dobili zakon, ki je uvedel obveznost plačevanja davka na finančne storitve. Po tem zakonu se bo s 6,5-odstotno stopnjo obdavčilo provizije, ki jih banke prejmejo kot plačilo za opravljeno finančno storitev. Čeprav so davčni zavezanci banke in druge ustanove, ki izvajajo finančne storitve, se je ob uvedbi davka pojavila bojazen, da bodo novi davek na koncu morali plačevati potrošniki.
S pripravami bank na novo davčno obremenitev so zdaj res prišle tudi nove cene storitev. V NLB priznavajo, da je sprememba tarif posledica uvedbe davka na finančne storitve. Pravijo, da se bo 1. aprila povišala večina nadomestil za fizične osebe, ki so predmet obdavčitve. Tako bo vodenje klasičnega osebnega računa po novem stalo 2,17 evra na mesec (po starem 2,02), za direktno bremenitev pa bo treba odšteti 0,22 evra na mesec (po starem 0,20). V NLB pravijo, da so izhajali iz tega, da nadomestila povišajo le za toliko, kolikor na spremembo vpliva uvedba novega davka. Tam, kjer je bilo potrebno, so višino nadomestil ustrezno zaokrožili. "Pri zaokroževanju nizkih višin nadomestil lahko zaradi zaokroževanja na dve decimalni mesti dejansko pride do povečanja za več, kot je vpliv davka," so navedli v banki. Celoten cenik novih cen je dostopen TUKAJ.
V Novi KBM bodo cene spremenili 1. maja in tudi oni priznavajo, da bodo to storili predvsem zaradi upoštevanja novega davka na finančne storitve. Svoje komitente so o tem že začeli obveščati. Pri NKBM je vodenje klasičnega osebnega računa za fizične osebe stalo 1,90 evra, z novim cenikom pa bo ta tarifa 2,10 evra. Celoten cenik, ki bo začel veljati maja, je dostopen TUKAJ.
V NKBM niso mogli razkriti ocenjene višine zneska davka, ki ga bo banka morala plačati državi, saj pravijo, da jim to preprečujejo spoštovanje načela enakomerne obveščenosti in pravila obveščanja, ki veljajo za javne delniške družbe.
Pri Abanki bodo spremenjene cene za del tarif začele veljati 10. aprila, spremembe pa bodo veljale pri poslovanju z osebnimi računi, kartičnem poslovanju, uporabi spletne banke Abanet, uporabi mobilne storitve Abasms (SMS-obveščanje), gotovinskem poslovanju in izvrševanju trajnih nalogov ter direktnih obremenitev. Spremenjene cene za fizične osebe si lahko ogledate TUKAJ.
V Abanki ocenjujejo, da bodo mesečno sami morali plačevati 260.000 evrov davka na finančne storitve.
Ponekod nove cene že veljajo
V nekaterih bankah spremenjene cene že veljajo. Pri Hypo banki so nove cene začele veljati včeraj. Po novem vodenje osebnega tekočega računa, ki je do zdaj stalo 1,95 evra, stane 2,10 evra mesečno. Celoten seznam novih cen je dostopen TUKAJ. V Hypo banki so dodali, da uvedba davka pomeni dodatno obremenitev bančnih bilanc in posledično slabši rezultat poslovanja.
V Gorenjski banki medtem pravijo, da so med tistimi, ki so svoje storitve podražili najmanj. Pojasnili so, da so od tistih storitev, ki jih njihovi komitenti najpogosteje uporabljajo, dražji stroški vodenja računa ter odobritev kreditov in limitov. Aktualni cenik je dostopen TUKAJ.
V banki SKB so spremenjene cene začele veljati 1. marca. Pravijo, da je v zadnje podražitve bančnih storitev poleg preostalih dejavnikov vključen tudi vpliv davka na finančne storitve. Nov cenik si v celoti lahko ogledate TUKAJ.
V SKB so do novega davka zelo kritični. Spomnili so, da je Združenje bank Slovenije ocenilo, da bo davek bančne bilance obremenil za dobrih 41 milijonov evrov, kar je več, kot je predlagatelj davka ocenil v svojih napovedih. Vlada je namreč ob sprejemanju davka napovedala, da si od njega obeta približno 30 milijonov evrov proračunskih prihodkov letno.
V Raiffeisen Banki so prav tako povišali cene 1. marca, a pravijo, da tega niso storili zaradi davka na finančne storitve, ampak je bila ta odločitev del poslovne strategije. Na banki namreč pravijo, da si prizadevajo za večje uravnavanje prihodkov banke in stroškov procesiranja storitev za komitente. Za fizične osebe so tako podražili nekatere storitve pri kreditnih poslih. Vse spremembe so dostopne TUKAJ. So pa v Raiffeisen Banki zapisali, da so za "plačilo davka na provizije na transakcije odgovorne banke, ne naši komitenti".
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.