
Likvidacija Probanke in Factor banke je v zadnjih dneh razburila slovensko javnost. Iz Banke Slovenije (BS) so sporočili, da poslovanje obeh bank teče normalno. Država zagotavlja, da bodo vsi navadni upniki ob dospelosti izplačani v celoti, kreditojemalci pa morajo svoj dolg odplačevati v skladu s sklenjenimi kreditnimi pogodbami.
Zaradi rokovne neusklajenosti med naložbami in obveznostmi bo BS likvidnostno podpirala obe banki, za kar je bila izdana garancija v višini 1,03 milijona evrov. "Dejanska obveznost Republike Slovenije iz te garancije pa bo v obsegu, v katerem banki ne bosta sposobni vrniti najetih posojil pri Banki Slovenije," so sporočili iz Banke Slovenije.
V oddaji 24UR smo včeraj poročali, da bo lahko reševanje davkoplačevalce stalo več kot 400 milijonov evrov, nemara celo okoli milijardo evrov, kot je depozitov v obeh bankah, ki jih bo morala država vrniti.
Po oceni BS primanjkljaj premoženja znaša 400 milijonov evrov. Dodatno oceno bo naredila izredna uprava na podlagi posebnega revizijskega pregleda finančnega položaja obeh bank.
BS je sicer v zadnjem letu in pol izrekla vrsto ukrepov proti obema bankama in dala možnost delničarjem in upravi, da stabilizirajo poslovanje bank, tudi z dokapitalizacijo. Reševanje bank je na podoben način potekalo tudi v drugih državah Evropske unije, povzroča pa stroške, ki jih je treba omejiti na najmanjši možni obseg, še sporočajo iz BS.
Zakaj likvidacija in ne stečaj
V postopku nadzorovanega prenehanja poslovanja Probanke in Factor banke bodo poplačani vsi navadni upniki, v primeru stečaja banke pa vlagatelji, razen tistih, ki imajo vloge zajamčene, ne bi mogli razpolagali s svojimi sredstvi pri banki. V zaostrenih likvidnostnih razmerah realnega sektorja bi to izrazito poslabšalo pogoje poslovanja in povzročilo zlom marsikaterega podjetja, z vsemi drugimi znanimi posledicami, svari BS.
Neposredni učinki uvedbe stečajnega postopka bi pomenili izplačilo zajamčenih vlog v višini 400 milijonov evrov. Glede na splošno likvidnostno situacijo v bančnem sektorju je pričakovati, da bi morala sredstva za izplačilo varčevalcem začasno zagotoviti država. Država, občine, SID banka in družbe v večinski državni lasti imajo v obeh bankah 640 milijonov evrov in bi bilo to v primeru stečaja bank večinoma izgubljeno, opozarja BS.
V postopku nadzorovanega prenehanja poslovanja je objektivno pričakovati učinkovito unovčevanje premoženja bank, saj je to prioritetna naloga izredne uprave, s čimer bo zagotovljeno minimiziranje izdatkov proračuna za pokritje primanjkljaja premoženja bank za poravnavo vseh obveznosti do navadnih upnikov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.