Letalo boeing 777 družbe Malaysia Airlines z 239 potniki na krovu je pogrešano že več kot tri tedne, odgovorov pa še vedno ni.
Malezijske oblasti so danes sklicale novo novinarsko konferenco. Prometni minister Hishammuddin Hussein se je najprej zahvalil vsem državam, ki sodelujejo pri iskanju letala. Povedal je, da zdaj preiskujejo območje Indijskega oceana, ki obsega 254.000 kvadratnih kilometrov, in da noben od najdenih predmetov v morju ni del pogrešanega letala MH370.
Oblasti po njegovih besedah razumejo, da svojci pogrešanih želijo videti dokaze, da je letalo strmoglavilo v morje. "Sestal sem se z njimi, to je bil najtežji sestanek v mojem življenju," je dejal. Svojci se bodo zato pozneje sestali s strokovnjaki. Povedal je še, da bo premier Najib Razak odpotoval v Avstralijo, kjer se bo z ekipami, ki iščejo letalo, posvetoval o nadaljnjih postopkih.

Minister pa je tudi danes povedal, da so se zadnje besede enega izmed pilotov pogrešanega letala glasile: "Lahko noč, malezijski 370". S tem pa so spremenile prejšnjo dikcijo, ki so jo oblasti navajale takoj po izginotju. Po prejšnji verziji poročanja naj bi namreč pilot dejal: "Dobro, lahko noč".
Agencija za civilno letalstvo je tokrat sporočila, da je pravilen prvi zgornji citat. Uradna sprememba pa je sledila težkim kritikam, ki so jih bile malezijske oblasti deležne s strani svojcev potnikov pogrešanega letala. Nova verzija je slišati kot bolj formalno slovo od pilota, ki je ravno zapuščal malezijski zračni prostor. Nekaj minut pozneje so bile komunikacije letala prekinjene, radarji pa so zabeležili naglo spremembo začrtane smeri. Malezijske oblasti tudi še vedno niso končale "forenzične preiskave", ki naj bi med drugim ponudila odgovor na vprašanje, ali se je zadnji javil pilot ali kopilot. Malezijska letalska družba je sicer prepričana, da se je javljal kopilot. Transkript naj bi preiskovalci, ko bo to mogoče, v celoti objavili javno.
Prispel detektor signala črne skrinjice
Deset ladij in deset letal iz sedmih držav je danes nadaljevalo z iskanjem letala na območju 1800 kilometrov zahodno od Pertha. Pri tem bijejo bitko s časom, saj bosta črni skrinjici letala signal nehali oddajati okrog 7. aprila.
Na avstralsko ladjo so pritrdili detektor signala, ki ga je priskrbela ameriška mornarica, a brez jasno določenega območja iskanja lahko ta naprava naredi le malo.
Avstralski premier: Ne bomo prenehali iskati
Območje Indijskega oceana okoli 2.000 kilometrov zahodno od avstralskega Pertha tako še vedno prečesava 20 letal in ladij, ki ne nameravajo odnehati. "Zagotovo ne bom postavljal nikakršne časovne omejitve. Intenziteta našega iskanja se povečuje, ne zmanjšuje," je dejal avstralski premier Tony Abbott in dodal, da žalujočim družinam dolgujejo, da ne prenehajo iskati. "Preiskujemo velik del oceana, imamo pa malo informacij. Kljub temu z nami sodelujejo vrhunski strokovnjaki. Če je skrivnost rešljiva, jo bomo rešili," je še povedal.
Družine pogrešanih potnikov namreč ostro kritizirajo malezijske oblasti in njihove nagle zaključke, da je letalo strmoglavilo v ocean, čeprav za to ni nobenih konkretnih dokazov. Tudi Kitajska, katere največ potnikov je bilo na letalu, je kritična do njih, so pa oblasti v znak podpore vseeno sporočile, da je razumljivo, da vse občutljive informacije niso znane javnosti. "Čeprav se je malezijska vlada tega dogodka lotila precej nerodno, moramo razumeti, da je to zagotovo eden najbolj bizarnih incidentov v zgodovini azijskega letalstva. Javnost jih ne sme obtoževati namernega prekrivanja podatkov," so sporočili.
Abbott je obtožbe, da so oblasti prehitro prišle do zaključkov zgolj zaradi pritiskov javnosti, zavrnil. "Zbrani dokazi kažejo, da je letalo izgubljeno, in to nekje v južnem delu Indijskega oceana," je dejal.
Preiskava potnikov in posadke ni pokazala nič sumljivega
Kljub dejstvu, da je letalo, ki je letelo iz Kuala Lumpurja v Peking, pred izginotjem namenoma spremenilo smer, pa preiskovalci pri preverjanju posadke in potnikov niso našli prav nobenega motiva za zlonamerno dejanje. Na stotine razgovorov in preverjanj tako ni obrodilo nobenih sadov. "Ne moremo obtožiti niti na enega potnika ali člana posadke, zato se zdaj osredotočamo na to, da zberemo še več informacij," je dejal malezijski minister za notranje zadeve Ahmad Zahid Hamidi. Še enkrat bodo preverili posadko, preverjajo pa tudi varnostne ukrepe na letališčih.
Oranžni predmeti so del ribiške opreme
Vse, odkar so odgovorni na podlagi analiz podatkov radarjev in satelitov iskanje premaknili 1.100 kilometrov severno od začetnega, so v morju opazili več razbitin, a za zdaj še nobene od njih niso direktno povezali z letalom. Danes se je izkazalo, da so štirje oranžni predmeti, ki jih je v nedeljo opazilo eno od letal, del ribiške opreme.

Območje, kjer je iskanje letala zaradi boljših vremenskih pogojev sicer lažje, je hkrati tudi območje, kjer se srečujejo različni morski tokovi, zaradi česar v vodi plava veliko smeti, pojasnjuje oceanograf Erik van Sebille.
Iskalnim ekipam se bo v kratkem pridružila tudi avstralska vojaška ladja Ocean Shield, ki je opremljena s sodobnim lokatorjem črnih skrinjic. A težava je v tem, da je časa vse manj, saj bo črna skrinjica z letala čez šest dni prenehala oddajati signal.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.