
Ladja Hoegh St. Petersburg je na območje, kjer satelitske slike kažejo dva predmeta, ki bi lahko pripadala pogrešanemu letalu, prišla kot prva. Gre sicer za najbolj samotnih območij na planetu, ki je od Pertha oddaljeno okoli 2500 kilometrov.
"Iskali bomo tudi ponoči, a z zmanjšano hitrostjo. Ob svitu bomo spet pospešili," je pojasnil predstavnik lastnika Ingar Skiaker.
"Zaenkrat še niso našli ničesar, če bodo, bodo to najprej sporočili avstralskim oblastem," je dejal.
Skiaker je še dodal, da je njihova ladja, kolikor mu je znano, zaenkrat edina ladja, ki je že dosegla območje, dve naj bi prispeli jutri. Poleg avstralskih vojaških ladij je na poti že tudi kitajski ledolomilec Snežni zmaj.
Skiaker je sicer obljubil, da bodo iskali, dokler bo treba. "Z mislimi smo pri svojcih, ki čakajo na novice," je dejal.
Njihova ladja, ki prevaža avtomobile, je bila na poti iz Madagaskarja v Melbourne, ko so jih avstralske oblasti zaprosile za pomoč pri iskanju predmetov, od katerih naj bi bil prvi velik okoli 24 metrov, drugi pa okoli 5 metrov. Iščejo jih na podlagi satelitskih posnetkov, ki jih je 16. marca posnel satelit ameriške družbe DigitalGlobe DGI.N. Iskanje je zapleteno, ker je lahko predmeta v tem času odneslo že zelo daleč.

Iskanje ovira slabo vreme
Avstralski premier Tony Abot je pojasnil, da so na območje, ki so ga določili na podlagi satelitskih posnetkov, najprej poslali letalo AP-3C Orion avstralske mornarice, ki je namenjeno iskanju podmornic in nadzoru morja. Poleg tega so na območje poslali še tri letala, od tega eno ameriško in eno novozelandsko. Letala so medtem za danes, zaradi teme, iskanje že prekinila.
Sicer avstralski mediji poročajo, da so današnjo iskalno akcijo na območju precej ovirali gosti oblaki in močan dež.
Preiskovalci veliko upov polagajo v letalo ameriške mornarice P-8 Poseidon, namenjeno nadzoru morja, ki je opremljeno z zelo napredno opremo. Prav to letalo bi lahko prvo potrdilo ali ovrglo namige, da so odkriti predmeti res kosi pogrešanega letala. Avstralski letalski strokovnjak Geoffrey Thomas je za BBC povedal, da so pogoji na območju, ki ga preiskujejo, zelo težki. "Valovi so lahko visoki tudi 30 metrov v višino, morje pa je tam globoko približno 3000 metrov," je pojasnil.

Direktor avstralskih pomorskih oblasti (Amsa) John Young je pojasnil, da je to za zdaj najmočnejša sled za izginulim letalom, pri tem pa poudaril, da bodo lahko morebitno povezavo z izginulim letalom potrdili šele, ko bodo prispeli na kraj in pregledali predmete, ki so jih opazili prek posnetkov iz zraka. Young dodaja, da oba predmeta plujeta po površju morja.
Pogrešano letalo je tipa boeing 777-200ER. Razpon kril letala znaša 60,9 metra, letalo je dolgo 63,7 metra, rep je visok 18,5 metra, premer motorja pa znaša 6,19 metra. Vsako krilo naj bi bilo dolgo približno 27,4 metra.

Kitajska je svojemu veleposlaniku v Avstraliji naročila naj bo v stiku z avstralskimi oblastmi in naj pomaga pri iskanju, je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.
Kaj se je zgodilo?
Plavajoča predmeta sta ponovno premešala tudi teorije o tem, kaj se je na letalu dogajalo preden je izginilo. Duhove namreč buri njuna lokacija.
Pilot in strokovnjak za varnost v civilnem letalstvu Robert Mark pravi, da predmeta, če se bo izkazalo, da gre res za kosa pogrešanega letala, kažeta na to, da se je na krovu letala zgodilo nekaj dramatičnega, ni pa šlo za ugrabitev.
Med zadnjim stikom letala z radarjem, ko je letalo skrenilo s poti, in domnevnima razbitinama je namreč skoraj ravna črta, kar po Markovem mnenju kaže na to, da je zaradi neznanega vzroka posadka prenehala z upravljanjem letala, meni, da bi lahko izgubili zavest, nato pa je letalo s pomočjo avtopilota letelo, vse dokler ni zmanjkalo goriva, zaradi česar je na koncu strmoglavilo. Njegovo teorijo podpira tudi dejstvo, da je letalo poletelo proti enemu najbolj neobljudenih delov sveta, kjer pravzaprav ni ničesar, kar bi bilo po volji teroristov.
Ameriška Zvezna agencija za civilno letalstvo je sicer lani izdala opozorilo o možnosti razpok na trupu letal iz boeingove družine 777. Kot pojasnjuje Mark, lahko v takšnem primeru pride do drastičnega padca kabinskega pritiska, kar lahko pri ljudeh povzroči nezavest. "Če se pilotu ne uspe spustiti dovolj nizko, v območje, kjer je mogoče prosto dihati, lahko vsi na krovu letala umrejo," je dejal.
Teoriji o ugrabitvi pa se še ni odpovedal letalski strokovnjak Peter Marosszeky, ki meni, da je mogoče, da kdorkoli je že ugrabil letalo, z njim ni znal pravilno upravljati.
Medtem ko del ekip išče morebitne razbitine, sicer preiskava še vedno poteka v številne smeri, med prioritetami je tako najti osebo, s katero se je po telefonu pogovarjal pilot letala, tik preden je boeing poletel na svojo najbrž zadnjo pot.

Malezijski minister: Najpomembnejše informacije še nimamo
Da obstaja nova sled za letalom je potrdil tudi malezijski prometni minister Hishammuddin Hussein. Malezija je v začetku tega tedna Avstralijo prosila, da prevzame odgovornost za iskanje letala v južnem koridorju. Preiskovalci so namreč označili dva koridorja, enega severno in drugega južno od Malezije, kjer bi lahko letalo izginilo, ko bi mu zmanjkalo goriva.
Hussein je dejal, da bodo iskanje v obeh koridorjih nadaljevali vse dokler letala ne bodo našli. V iskanje je skupno vključenih 18 ladij in 29 letal. Samo Kitajska za iskanje letala uporablja tudi 21 satelitov.
"Za družine po svetu je najpomembnejša tista informacija, ki je še nimamo - lokacija letala", je dejal minister. Iskanje se bo po njegovih besedah nadaljevalo tudi ponoči. "Vsi napori so usmerjeni v lociranje kosov, ki jih lahko vidimo na satelitskih posnetkih," je zatrdil Hussein in dodal, da gre za zelo kredibilne posnetke, ob tem pa opozoril, da ni nujno, da sta predmeta povezana s pogrešanim letalom.
Stik z letalom so kontrolorji poletov izgubili nad Južnokitajskim morjem, ko je iz malezijskega zračnega prostora vstopilo v vietnamski zračni prostor. Po poročanju malezijskih preiskovalcev je letalo takrat zavilo proti zahodu, malezijski vojaški radar pa je letalu sledil do Malaške ožine.
Sorodniki ne verjamejo novicam
Sorodniki kitajskih potnikov letala, ki so zbrani v enem izmed hotelov v Pekingu ne verjamejo temu, da naj bi v morju našli dva kosa letala, poroča Wall Street Journal. "Ne verjamem temu, kar govorijo. Tem novicam preprosto ne verjamem," je dejal Ven Vančeng, sicer oče enega izmed potnikov.

KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.