Asteroidi, ki so prileteli v Zemljino atmosfero, so med leti 2000 in 2013 povzročili 26 eksplozij z močjo jedrskih bomb, je zapisano v poročilu organizacije B612, ki se osredotoča na pogodbo o prepovedi jedrskih poskusov. Organizacija nadzira mrežo senzorjev, s katerimi lahko zaznajo detonacije jedrskih bomb.
Vsak asteroid je povzročil eksplozijo, ki bi jo lahko primerjali z eksplozijo jedrske bombe in vsaj ena je bila večkrat močnejša od bombe, ki je leta 1945 uničila Hirošimo.
Organizacija B612 (ime je dobila po enem od planetov iz Malega princa) je pripravila tudi video, s katerim opozarjajo na nevarnost, ki se je ne zavedamo dovolj.
Zemlja je bolj ogrožena, kot mislimo, pravijo v organizaciji K sreči so se eksplozije zgodile previsoko v atmosferi, da bi tako lahko povzročile škodo. A ti dokazi so resen opomin, kako krhka je Zemlja v primerjavi z grožnjami iz vesolja, so opozorili. Na podlagi teh podatkov so namreč ugotovili, da je verjetnost, da Zemljo zadene asteroid z uničevalno močjo, večja, kot smo menili doslej. Še posebej zaskrbljujoče pa je, da niti enega izmed omenjenih asteroidov niso zaznali, preden so vstopili na našo atmosfero. To pa bi lahko spremenili. Izdelati bi morali zemljevid oziroma načrt sončnega sistema, s pomočjo katerega bi lahko spremljali gibanje nevarnih objektov. Kar sploh ne bi bilo drago, meni nekdanji astronavt Ed Lu, ki danes vodi fundacijo B612. Stal bi toliko kot gradnja nadvoza nad avtocesto, je dejal. Pristavil pa je, da lahko asteroid s premerom le 40 metrov uniči celotno mesto. Ameriška vesoljska agencija Nasa sicer že ima program spremljanja asteroidov, a le večjih od enega kilometra. To je primerljivo z goro in če bi takšna gmota udarila v Zemljo, bi bile posledice globalne in katastrofalne.
Med najbolj znanimi asteroidi v nedavni zgodovini je tisti, ki je padel v Tungusko v Sibiriji leta 1908. Pri padcu se je sprožilo energije kot pri eksploziji med 5000 do 15000 kiloton TNT. Jedrska bomba v Hirošimi je imela moč enako 15 kiloton TNT. Zadnji asteroid, ki je opozoril na nevarnosti, ki prežijo iz vesolja, pa je lani padel na rusko mesto Čeljabinsk. Imel je moč 600 kiloton TNT.
Med asteroidi, ki so imeli več kot 20 kiloton moči, so bili še nad Indonezijo 2009, nad Južnim oceanom leta 2004 in nad Sredozemskim morjem leta 2002. Pred dnevi se je pojavil posnetek meteorita, ki je razsvetlil nočno nebo nad ruskim mestom Murmansk.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.