Afera se je vlekla že dolgo, nekdanji ameriški kolesar Lance Armstrong pa je ves čas zanikal, da je do svojih številnih zmag prišel s pomočjo dopinga. Tokrat pa se je odločil, da je dovolj laganja in je svoje grehe priznal kraljici ameriških pogovornih oddaj Oprah Winfrey. Za svoja dejanja se je pred ameriško in svetovno javnostjo opravičil.
Armstrong je sicer včeraj, še pred predvajanjem pogovora z Oprah, ostal tudi brez bronaste olimpijske kolajne z iger leta 2000 v Sydneyju. Mednarodni olimpijski komite mu je že posredoval zahtevo, naj vrne odličje. Bronasta kolajna s kronometra bo tako pripadla Špancu Abrahamu Olanu, ki je sicer zasedel četrto mesto. Mesto je v skupnem seštevku pridobil tudi slovenski predstavnik Martin Hvastija, ki je tako na peti celini zasedel 21. mesto.
Kraljica ameriških src ga je v oddaji med drugim povprašala tudi, zakaj je iz zaslišanja v zaslišanje zavračal namigovanja, da je uporabljal prepovedana poživila: ''Nisem imel pravega odgovora. Prepozno je bilo. Gre za izključno mojo napako. Ko pogledam celoten primer, vidim, da je bilo vse skupaj ena velika laž, ki sem jo ponovil neštetokrat. Medtem ko sem živel s procesom, sem vseskozi vedel, kakšna je resnica. Tisto, kar sem govoril, ni bilo resnično in zdaj je vse skupaj preteklost.''
Dejstva
– Na vseh sedmih dirkah po Franciji, kjer se je veselil zmage, si je pomagal s prepovedanimi poživili.
– Prepovedana poživila so bila del procesa, v kolikor si želel zmagati na Touru.
– Takrat ni čutil, da goljufa.
– Ni se bal, da bi ga ujeli na dopingu.
– Vse napake in krivdo priznava.
– Z dobljeno bitko v boju z rakom je tako zelo pridobil na samozavesti, da je ne glede na posledice želel zmagovati.
– Želi si sodelovati v uradnih preiskavah pri odkrivanju dopinga v kolesarstvu.
"Moj značaj je pomanjkljiv. Bil sem aroganten in mislil, da lahko dobim vse, kar si želim," je dejal, čeprav se takrat, ko je to počel, sploh ni počutil niti najmanj slabo. Goljufanja tudi ni jemal kot goljufanje, ampak menda kot izenačevanje možnosti. Ko je odgovarjal na vprašanja Winfreyjeve, Armstrong ni točil solza, kot nekateri njeni drugi slavni skesanci, na primer nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton. Na vprašanja je odgovarjal odkrito, ampak le dokler ta niso zadevala drugih oseb.
Interna govorica – EPO je bil Poe
Armstrong je v prvem delu intervjuja odgovoril tudi na navedbe Ameriške protidopinške organizacije (USADA), da je ekipa US Postal v času, ko je zanjo kolesaril Američan, razvila najbolj sofisticiran in profesionalen dopinški program v zgodovini športa. "To je bil profesionalen, in če želite, pameten program, toda bil je tudi konservativen, ni bil tvegan in bil je usmerjen na pomembne stvari. Zame je bila pomembna le ena dirka. Gotovo pa ne moremo reči, da je bil to bolj izpopolnjen dopinški program, kot tisti, ki so ga izvajali v 70. in 80. letih v Vzhodni Nemčiji. To pač ni res. Pri US Postalu smo imeli skrivne telefone in skrivne besede. Za EPO smo npr. uporabljali besedo Poe (Ameriški pesnik Edgar Allen Poe)," je dejal nekdanji 7-kratni zmagovalec najzahtevnejše kolesarske dirke po Franciji.
Tygart priznanje označil za mali korak
"Lance Armstrong je končno priznal, da je bila njegova športna pot zasnovana na njegovi surovi moči v kombinaciji z uživanjem prepovedanih poživil. Če je pošten do samega sebe in vseh, ki so sodelovali, bo primoran razkriti vse razsežnosti dopinškega škandala,“ je po priznanju Armstronga dejal, predsednik Ameriške protidopinške organizacije Travis Tygart.
Kronologija dopinškega primera:
8. julij 1999: po zmagi Lancea Armstronga na prologu dirke po Franciji v javnost pricurlja informacija, da so pri enem od kolesarjev v odvzetem vzorcu ugotovili prepovedane substance. Predsednik Mednarodne kolesarske zveze (Uci) Hein Verbruggen hitro razloži, da je kolesar predložil dokaze o zdravstveno predpisani uporabi kortizona. Teden dni pozneje je jasno, da gre za Armstronga, ki je uporabil kortizonsko mazilo zaradi težav s sedenjem.
25. julij 1999: s skupno zmago na Touru Armstrong 518 dni po diagnozi obolenja z rakom uprizori senzacionalen povratek med najboljše. Letno dni po škandalu ekipe Festina si prireditelji francoske pentlje ne bi mogli želeti ustreznejšega zmagovalca.
Junij 2001: na dirki po Švici je sumljiv Armstrongov dopinški test, saj odkrijejo sledi eritropoetina. Vodja laboratorija Inštituta v Lozani Martiel Saugy "sporni vzorec" potrdi šele nekaj let pozneje. Armstrong na dirki zmaga in Uciju daruje 120.000 ameriških dolarjev za boj proti dopingu.
2. julij 2004: neposredno pred začetkom Toura 2004 izide knjiga L.A. Confidential, kjer novinarja David Walsh in Pierre Ballester Armstrongu očitata zlorabo dopinga.
24. julij 2005: Armstrong sedmič zmaga na dirki po Franciji in oznani konec tekmovalne kariere.
23. avgust 2005: Francoski športni časnik L'Equipe poroča, da so v Armstrongovih šestih vzorcih urina iz leta 1999 odkrili EPO. Vzorce so po odvzetju zamrznili in jih šele zdaj odkrili, saj znanost to omogoča šele po letu 2001.
31. maj 2006: posebna komisija, ki jo ustanovi Uci, Armstronga oprosti vseh dopinških obtožb. Svetovna protidopinška agencija WADA poročilo Ucija označi za "smešno".
2. oktober 2008: francoska protidopinška agencija AFLD predlaga Armstrongu, da pristojni organi še enkrat preizkusijo vzorce iz leta 1999. Američan, ki za leto 2009 napoveduje vrnitev v kolesarsko karavano, predlog odkloni.
20. maj 2010: nekdanji moštveni kolega Armstronga Floyd Landis javno prizna, da je večji del kariere jemal doping. V zvezi s tem Armstronga prav tako obtoži zlorabe dopinga. Ameriške oblasti začnejo preiskovati Armstronga, ki v začetku leta 2011 drugič napove slovo od poklicnega kolesarstva.
20. maj 2011: Tyler Hamilton je naslednji ekipni kolega, ki proti svojemu nekdanjemu kolegu uperi nove dopinške očitke. Za televizijsko postajo CBS pove, da je bil EPO v Armstrongovem hladilniku, da je enkrat celo videl, kako si ga je z injekcijo vbrizgal.
4. februar 2012: ameriško državno tožilstvo presenetljivo ustavi dopinško preiskavo v primeru Armstrong.
12. junij 2012: ameriška protidopinška agencija USADA vloži tožbo proti Armstrongu. Vzorci iz let 2009 in 2010 se ujemajo s tistimi, pri katerih so bili odkriti krvni doping, EPO in transfuzije krvi. Armstrongu nemudoma prepovejo nastopanje na vseh tekmah.
24. avgust 2012: Armstrong v izjavi za javnost pove, da odstopa od boja proti dopinškim očitkom.
10. oktober 2012: USADA pošlje Uciju utemeljitev sodbe. Armstrongovo dolgoletno moštvo US Postal je "vrsto let izvajalo najbolj premeten, profesionalen in uspešen dopinški program, ki ga je šport kdaj koli poznal".
22. oktober 2012: predsednik Ucija Pat McQuaid oznani, da se krovna kolesarska organizacija strinja s sankcijami USADA. Uci s tem črta večino dosežkov Armstronga od 1. januarja 1998, med njimi tudi uspehe med letoma 1999 in 2005, torej vseh sedem zmag na dirki po Franciji. Poleg tega Armstrongu do smrti prepovejo nastopanje.
14. januar 2013: kraljica pogovornih šovov Oprah Winfrey na ameriški televiziji opravi pogovor z Armstrongom.
17. januar 2013: nekdanji poklicni kolesar v pogovoru z Winfreyjevo prizna, da je od sredine devetdesetih let do 2005 jemal doping, med drugim EPO, testosteron, kortizon in rastne hormone. Poleg tega je šlo tudi za krvni doping. V pogovoru Armstrong zanika, da je h goljufijam silil moštvene kolege, prav tako pa z Ucijem ni sklenil dogovora, po katerem naj bi prikril zlorabo dopinga.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.