Znanost in tehnologija / ARHIV ČLANKOV
19.22 02. 12. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Slovenci s svojo pametno bojo navdušili na tehnološki konferenci

Če kaj, pa Slovencem ne zmanjka idej. In če jih uspejo še izpeljati, nastane takšna zgodba, kot so jo spisali v slovenskem start upu VisionAnchor, ki se je na tehnološki konferenci Web Summit na Portugalskem uvrstil med deset najboljših na svetu. Predstavili so namreč svojo pametno bojo, ki uporabnikom omogoča, da s pomočjo aplikacije spremljajo, kje se nahaja njihovo sidro. S tem pa izboljšujejo varnost sidranja. Boja, ki je že naprodaj, je pritegnila pozornost navtičnih navdušencev z vsega sveta, izdelujejo pa jo prav v Sloveniji. In kako so podjetniki sploh prišli do ideje o pametni boji?
09.52 30. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Novi radarski posnetki zapuščene ameriške baze, ujete pod ledeni oklep

NASA je razkrila nove radarske posnetke dolgo zapuščene vojaške baze v ledenem oklepu na Grenlandiji. Na zemljevidu se je znova pojavila skoraj 60 let po tem, ko so ZDA opustile projekt. Radarski posnetki, kot pravi Nasa, vojaško bazo prikazujejo v povsem novi luči.
11.53 28. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Po 50 letih veliki preboj v zdravljenju astme?

Raziskovalci z londonske univerze King's College so optimistični po preizkusih učinkov novega načina zdravljenja astmatičnih napadov. Uvodne raziskave kažejo, da terapije z vrsto monoklonskega protitelesa bistveno bolj pomagajo bolnikom z astmo in kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) kot steroidi.
09.28 27. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Nereden vzorec spanja lahko poveča tveganje za možgansko in srčno kap

Nova najobsežnejša študija vzorcev spanja kaže, da bi morali v posteljo vsak dan ob enakem času. Če zaspimo in se zbujamo ob različnih urah, to namreč za 26 odstotkov poveča tveganje za možgansko kap, srčni napad in srčno popuščanje, tudi pri tistih, ki se sicer, ko zaspijo, do jutra ne zbujajo. V študijo je bilo vključenih več kot 72.000 ljudi, starih od 40 do 79 let.
13.25 26. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.
16.42 24. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.
16.15 19. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma

Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.
06.07 19. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Sodobni luksuz: tišina, tiha hoja, več dni teme in izolacije

V sodobnem svetu, kjer hrup mestnega vrveža, prometnega kaosa in nenehnega digitalnega bombardiranja dosega vrhunec, postaja tišina vse bolj cenjena dobrina. Mnogi posamezniki in skupnosti iščejo načine, kako v svoje življenje vnesti trenutke miru in tišine, da bi se izognili preobremenjenosti in stresu, ki ju prinaša sodobno življenje.
05.57 18. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut

Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.
17.12 17. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

'Ne crkljaj!': luksuzno letovišče Donalda Trumpa varuje robotski pes

Robotski pes Spot, ki ga je izdelal Boston Dynamics, je očitno najnovejše orodje v arzenalu ameriške tajne službe. Štirinožnega robota, ki po obliki spominja na psa, so nedavno opazili tudi med patruljiranjem na območju letovišča Mar-a-Lago novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa.
19.49 14. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Ema delno odobrila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni

Evropska agencija za zdravila (Ema) je delno odobrila zahtevo za trženje zdravila Leqembi, ki naj bi upočasnilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, je sporočil evropski nadzorni organ za zdravila. Ema je sicer zdravilo prvotno zavrnila, zdaj pa je ocenila, da so njegovi pozitivni učinki večji od tveganj.
10.30 13. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Astronavtka zanikala namigovanja o zaskrbljujoči izgubi teže v vesolju

Potem ko je svojo misijo na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) zaradi okvare plovila podaljšala za več kot 100 dni, so se prejšnji teden pojavila ugibanja o zdravstvenem stanju astronavtke, ki naj bi v vesolju izgubila več kilogramov. Na očitke se je sedaj odzvala astronavtka sama, ki ima tudi slovenske korenine. Da je stanje astronavtke pod nadzorom, zatrjujejo tudi pri Nasi.
07.15 09. 11. 2024
Inšpektor Zadovoljna

Ali bi morali v šolah prepovedati telefone?

Omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav v osnovnih in ponekod tudi v srednjih šolah v evropskem prostoru ni nič novega. Tako je na Norveškem, Švedskem, Finskem, od januarja letos tudi na Nizozemskem, pa ponekod v Italiji in Franciji. Iz teh držav prihajajo spodbudni podatki o tem, da so otroci manj tesnobni, da je splošno počutje veliko boljše, da so – pričakovano – bolj socialni. Kaj pa slovenski otroci in mladostniki? Kako je z elektronskimi napravami v slovenskih šolah?
11.48 07. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

V Avstraliji bi mlajšim od 16 let prepovedali dostop do družbenih omrežij

Avstralska vlada načrtuje zakonodajo o prepovedi dostopa otrok in mladostnikov, mlajših od 16 let, do družbenih omrežij, s katero po besedah premierja Anthonyja Albaneseja želijo podpreti vzgojna prizadevanja staršev. Nalogo preverjanja starosti naj bi dodelili spletnim podjetjem. Zakonodaja predvideva kazni, toda ne za kršitve uporabnikov.
11.15 07. 11. 2024
Slovenija Zadovoljna

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom

Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.
12.23 05. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Rusija v orbito izstrelila rekordnih 55 satelitov

Rusija je v orbito izstrelila 55 satelitov, vključno z dvema iranskima. Po navedbah vesoljske agencije Roskozmos je bilo hkrati izstreljeno rekordno število ruskih satelitov. Teheran pa je sporočil, da je Moskva prvič izstrelila zasebno izdelana iranska satelita. Do izstrelitve prihaja v času vse večjega poglabljanja vezi med državama.
19.27 03. 11. 2024
Slovenija Zadovoljna

Kje je obljubljeni 100-milijonski slovenski superračunalnik?

Bo Slovenija namesto za svojega, ki ga je sredi New Yorka obljubljal premier Robert Golob, pet milijonov evrov prispevala za izgradnjo superračunalnika v tehnološkem centru v Bologni? V ponedeljek bo znana odločitev, ali je bila Slovenija skupaj z italijanskim partnerjem uspešna na evropskem razpisu, šele morebitni uspeh na tem razpisu pa naj bi precej povečal naše možnosti na naslednjem evropskem razpisu za izgradnjo lastnega slovenskega superračunalnika. Kje je torej 100 milijonov evrov vredni računalnik, ki naj bi, kot so pred meseci napovedovali v vladi, že nastajal v Mariboru?
11.16 03. 11. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

AI izračunala maksimalno življenjsko dobo, v teku razvoj zdravil

Kljub napredku v zdravstvu in medicini obstaja trenutek, ko telo ne more več ohranjati svojih vitalnih funkcij. Najstarejša živeča oseba na svetu, Tomiko Itooka z Japonske, je s 116 leti že presegla povprečno pričakovano življenjsko dobo. Ljudje imamo danes na voljo daljše življenje kot naši predniki, a umetna inteligenca zdaj odkriva, kaj pravzaprav omejuje naše življenje in kakšna je lahko najdaljša življenjska doba.
19.07 29. 10. 2024
Znanost in tehnologija Zadovoljna

Študent v mehiški džungli po naključju odkril izgubljeno starodavno mesto

Stoletja po tem, ko je izginilo pod krošnjami mehiške džungle, je doktorski študent poskrbel, da je ogromno majevsko mesto ponovno vzniknilo na zemljevidu. V mestu, ki so ga poimenovali Valeriana, so odkrili piramide, zaprte trge, športno igrišče in rezervoar. Zgrajeno naj bi bilo dobro stoletje pred našim štetjem, znanstveniki pa so ga odkrili s pomočjo laserskega kartiranja.
11.21 27. 10. 2024
Tujina Zadovoljna

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.