24 ur na križišču sveta

Arhar bo kandidiral

Ljubljana, 04. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik uprave zavarovalnice Vzajemna in nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar je tudi uradno potrdil kandidaturo na jesenskih predsedniških volitvah.

Neodvisna kandidatura

Arhar ne bo dovolil, da bi si ga prisvajala katera koli stranka
Arhar ne bo dovolil, da bi si ga prisvajala katera koli stranka FOTO: Dare Čekeliš

Na predstavitvi v ljubljanskem hotelu Union je Arhar povedal, da namerava v podporo svoji kandidaturi zbrati potrebno podporo 5000 volivcev. Sicer pa ne bo dovolil, da bi si ga v volilni kampanji prisvajala katerakoli politična stranka, bo pa sprejel podporo vseh strank, ki bodo podprle njegov program.

Na vprašanje o podpori SLS je odgovoril, da lahko vsak deluje proti svobodni volji in da sam več kot opozoril glede tega ni mogel posredovati. Po njegovih besedah so takšne špekulacije rezultat določenih političnih interesov, ki jim "ne bo podlegel".

Široka akademska podpora

Arharjevo kandidaturo so podprli ugledni profesorji, med njimi Jože Mencinger, rektor Ljubljanske Univerze in Ivan Ribnikar iz Ekonomske fakultete. Prav tako je med podpisniki njegove kandidature več uglednih pravnikov, znanstvenikov in kulturnikov, med njimi pravnik Rajko Pirnat, etnolog Damjan Ovsec, zgodovinar Janko Prunk in pesnica Meta Kušar.

"O Natu naj odločajo državljani"

Doslej so uradno svojo kandidaturo napovedali še predsednik SNS Zmago Jelinčič, vrhovna državna tožilka Barbara Brezigar in Tomaž Rozman.

Arhar je kot pomembno vrednoto poudaril zaupanje in konsenz, ki lahko "premika gore, prinaša reforme in ustvarja revolucije". "Denar brez zaupanja nima veljave, demokracija brez zaupanja pa nima trdnosti," je še dejal Arhar, ki je dodal, da je bila Slovenija v zadnjih 11 letih sposobna doseči konsenz glede velikih državnih projektov. Nekdanji guverner BS je spomnil tudi na pomen pravne in socialne države, saj se je ob poudarjanju gospodarskega napredka potrebno tudi vprašati, kakšne socialne žrtve ta prinaša. Ob vstopanju v EU, kjer mora Slovenija ohraniti identiteto oziroma svojo kulturo in jezik, je namreč po Arharjevem prepričanju to eden od pomembnih poudarkov.

Glede članstva Slovenije v Natu je Arhar povedal, da so bile v zvezi s tem v DZ sprejete določene zaveze. Sicer pa gre po Arharjevem mnenju za tako pomembno vprašanje, da morajo o njem odločati državljani na referendumu, njihovo odločitev pa je potrebno spoštovati.