24. januarja leta 1984 je 28-letni Steve Jobs s svojo ekipo javnosti prvič predstavil osebni računalnik Macintosh. Ta je tedaj premogel 120 kilobajtov spomina, Motorolin procesor, črno-beli zaslon in miško. Bil je naslednik prvega Applovega osebnega računalnika Apple Lisa, ki je ime dobil po Jobsovi hčeri. Novi Macintosh je tedaj stal 2.495 ameriških dolarjev oziroma okoli 1.800 evrov. Zanimivo je, da so bili na notranji strani ohišja odtisnjeni podpisi celotne ekipe, ki je sodelovala pri izdelavi. Taka je bila zahteva Jobsa, ki je trdil, da gre za pravo umetnino. "Mac je bil ogromen korak naprej," je ob 30. obletnici nastanka dejal eden od prvih Applovih uslužbencev Randy Wigginton. "Nismo vsega sami ustvarili, smo pa izdelali napravo, dostopno potrošnikom in enostavno za uporabo. To je bil prvi računalnik, s katerim so se lahko ljudje tudi zabavali," je dejal. Macintosh je bil pravzaprav grafični uporabniški vmesnik, ki je omogočil uporabo naprave tudi ostalim ljudem, ne le poznavalcem, je razlog za uspeh povzel Dag Spicer, vodja računalniškega muzeja v Silicijevi dolini. Wigginton je uspeh pripisal tudi Jobsovi obsedenosti z detajli. Kljub temu, da je bilo zaradi tega z njim včasih težko sodelovati, je prav zaradi te Jobsove lastnosti najverjetneje Applov računalnik tedaj izgledal bolje kot osebni računalnik konkurenčnega podjetja IBM. Poleg tega so premierno postregli tudi s spustnim menijem.
Prvemu Macintoshu je sledil močnejši Machintosh 512K, ki je obdržal obliko predhodnika. Leta 1986 so javnosti predstavili še močnejšo verzijo Machintosh Plus z enim megabajtom delovnega spomina, nanj pa so lahko uporabniki priklopili tudi zunanji disk. Med vidnejšimi je bil Macintosh Portable, ki so ga na trgovske police postavili leta 1989. Šlo je za prvi Applov prenosni računalnik, ki pa ni dosegal želene prodaje. Razlog za to je bila med drugim tudi njegova teža, saj je tehtal več kot 7 kilogramov. Čez dobri dve leti je na trg prispel Powerbook, ki je bil precej lažji. Disketnik je bil ločen od ohišja računalnika. Sledile so številne izboljšane različice izdelka, nakar so leta 1998 svetu predstavili računalnik iMac. Šlo je za sodobno oblikovan računalnik odet v živahne barve. Reže za diskete so nadomestili USB priključki. Izdelek je bil vnovičen velik uspeh Appla. Sledila je izdelava iMac G4, ki je leta 2002 tehnološke navdušence očarala s prilagodljivim zaslonom in elegantno obliko, leta 2006 pa je Apple javnosti predstavil eleganten prenosnik MacBook, dve leti za tem pa še MacBook Air in ostale produkte te vrste. Ob 30. obletnici stvaritve slovitega Macintosha na Applovih policah poleg tablic in pametnih telefonov danes kraljuje Mac Pro, ki v primerjavi s prvim premore več kot 400-krat hitrejši procesor z več jedri in več kot 10.000-krat večji delovni spomin.
Ob jubileju bo jutri v kulturnem centru Flint v Kaliforniji potekala posebna slovesnost, ki se je bodo med drugim udeležili številni pomembni ustvarjalci Macintosheve zgodbe.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.