Glavni cilj tridnevnega vrha Amerik v Quebecu je do leta 2006 vzpostaviti vseameriško prostotrgovinsko območje od Aljaske do Argentine, ki bi zajemalo 800 milijonov ljudi, z 11,4 bilijona dolarjev vrednim letnim prometom blaga in storitev. Najbolj goreči zagovornik zamisli je ameriški predsednik George Bush, ki meni, da bo prosta trgovina spodbudila gospodarsko rast. ''Če demonstrirajo proti prosti trgovini, se s tem ne morem strinjati. Mislim, da je trgovina zelo pomembna za to področje. Ne le da omogoča blaginjo, pomembna je tudi pri zagotavljanju svobode'', je o izgredih dejal ameriški predsednik. Protestniki načrtu nasprotujejo, saj menijo, da bodo z njim najrevnejše pahnili v še večjo revščino, povečala pa se bo tudi onesnaženost okolja. V političnem delu vrha pa se bodo pogovarjali o preprečevanju kriminala in trga z mamili.
Zaradi burnih protestov se je slovesno odprtje vrha začelo z 90-minutno zamudo. Protestniki so rušili varnostno ograjo okoli konferenčnega centra, ki so jo poimenovali "Zid sramu". Razkačeni nasprotniki globalizacije so napadli celo novinarje, ki poročajo z vrha, jim razbijali kamere, nekega novinarja pa je zadel izruvani prometni znak.
Gostitelj vrha, kanadski premier Jean Chretien je za izgrede, ki so trajali kar tri ure, obtožil "manjšo skupino skrajnežev". V uvodnem govoru na vrhu se je zavzel za demokracijo in gospodarsko združevanje, načrtovano območje proste trgovine, pa je po njegovem mnenju pot do blagostanja.
Kubanski predsednik Fidel Castro, ki kot edini državnik z območja ne sodeluje na vrhu, je medtem izrazil podporo protestnikom.
Mehiški predsednik Vicente Fox je izpostavil, da je ravno prosta trgovina pomagala latinskoameriškim državam, da so si gospodarsko opomogle, vendar je opozoril tudi, da ljudje v številnih delih Latinske Amerike še vedno živijo v revščini.
Brazilski predsednik Fernando Henrique Cardoso pa je ocenil, da je sinočnje proteste spodbudil strah pred prostotrgovinskim sporazumom in "globalizacijo brez človeškega obraza". Po njegovih besedah bo Brazilija vztrajala, da bo odpiranje trgovinskih poti delovalo vzajemno in bo tako pomagalo premagovati razlike na območju. Območje proste trgovine lahko deluje le, če se revnim državam omogoči dostop do bogatejših trgov, je še dodal Cardoso.