Štiri mesece od dneva, ko se je moral ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli zaradi svojih besed o prelahki osamosvojitveni vojni in majhnem številu padlih zagovarjati na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve, mu očitno vmešavanje v slovensko preteklost in razdvojenost še vedno ne da miru. Na pročelje zunanje ograde ameriškega veleposlaništva je namreč dal postaviti tablo v spomin na žrtve totalitarnih režimov, danes pa jo je pred množico obiskovalcev, zaradi katerih so morali slovenski policisti za krajši čas tudi zapreti del Prešernove ceste, tudi slovesno odkril.
’To je tako kot v zakonu: če dolgo zadržuješ, enkrat eksplodiraš’
Ko smo veleposlanika vprašali, če ne misli morda, da bo s svojo gesto znova razpihal žerjavico in razdelil Slovence na dva pola, nam je odgovoril: "Vedno obstaja nevarnost, da boš s takšnim ravnanjem sprožil neljube reakcije. A na dolgi rok, se bodo v primeru, da bomo o tem govorili odkrito in s spoštovanjem, te strasti pomirile. Mislim, da je največji problem o tem, da so ljudje predolgo molčali o tem. Ko pa je nekdo spregovoril, so pričeli kričati drug na drugega. To je tako, kot je v zakonu: Če dolgo zadržuješ stvari v sebi, večkrat pride do glasnih prepirov."
Kot pravi na odkritje spomenika namenoma niso povabili politikov ali predstavnikov vlade, saj želijo s tem le podati sporočilo slovenskemu ljudstvu, da je to polpretekla zgodovina. "To bi morala biti že davna preteklost, pa ni. O tem se na obeh straneh še vedno govori, kot da se je zgodilo včeraj. Upam, da se bo to spremenilo s prihodom mlajših generacij," je dejal.
Mussomeli pripravljen spomenik odstraniti in podariti Slovencem, če bi ga želeli postavili sami
Na vprašanje čemu ni postavljanje takšnega spomenika prepustil slovenskemu narodu, je odgovoril, da je dolgo čakal na to. "Na to sam čakam že skoraj 3 leta in pol. V bistvu sem prelagal to dejanje ves ta čas, saj sem mislil, da bo to storila slovenska vlada ali pa pač nekdo drug. Vesel bi bil, če bi lahko ta spomenik tukaj odstranil in ga podaril tistim Slovencem, ki bi sami postavili nov spomenik," je dejal.
Pohvalil predsednika Boruta Pahorja in Janeza Stanovnika
Veleposlanik ob tem pravi, da smo vsi Slovenci trpeli, tako levi kot desni. "Del tega trplejnja je tudi to sovraštvo. Vlada in politiki bi morali narediti več. Nekateri to počno, denimo predsednik Borut Pahor. Menim, da je veliko pogumnih stvari v tej smeri nedavno storil tudi Janez Stanovnik, ko je pozval k spravi. Menim, da boste enkrat tudi Slovenci postavili takšen spomenik," zaključuje Mussomeli.
In kaj sporoča spomenik?
Na spominski tabli piše: "V spomin na vse žrtve totalitarnih režimov. Izkazujemo čast in žalujemo za vsemi Slovenci, ki so trpeli pod fašizmom in nacizmom; izkazujemo čast in žalujemo za vsemi Slovenci, ki so trpeli pod komunizmom; izkazujemo čast vsem Slovencem, ki so iskali mir in se niso mogli izogniti vojni; izkazujemo čast in slavimo pogum vseh Slovencev, ki se trudijo za narodno spravo; slavimo vse Slovence, ki se borijo za ohranitev slovenske neodvisnosti in njene identitete; slavimo pogum, sočutje in dostojanstvo slovenskega naroda."
Med množico je bilo mogoče opaziti več znanih obrazov, med njimi direktorico Študijskega centra za narodno spravo in članico SDS Andrejo Valič Zver, predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma in poslanca SDS Jožefa Jerovška in Alenke Jeraj.
KOMENTARJI (400)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.