Nemčija je dobila informacijo, da so ameriški obveščevalci zelo verjetno nadzirali mobilni telefon kanclerke Angele Merkel, je sporočil predstavnik nemške vlade. Kot je še povedal, je Merklova takoj poklicala v Belo hišo, od ameriškega predsednika Baracka Obama zahtevala pojasnila in jih tudi dobila. Kaj takega se nikoli ni zgodilo, naj bi ji zagotovil. A če se je, je bila jasna Merklova, so Američani storili nekaj "popolnoma nesprejemljivega".
"Med prijatelji in partnerji, kar Nemčija in ZDA zagotovo so že desetletja, ne bi smelo biti takšnega nadziranja komunikacij vladnih voditeljev," se je glasilo nemško sporočilo.
Hollande zahteval pogovore na ravni Evropske unije
Novica o tem je odmevala v javnosti ravno v času, ko se ameriški zunanji minister John Kerry mudi v Rimu, kjer je moral odgovarjati na številna vprašanja o množičnem vohunjenju za evropskimi zaveznicami. Vprašanja so posledica podatkov o vohunjenju, ki jih je v medije spravil Edward Snowden, nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške obveščevalne službe Cia in Agencije za nacionalno varnost (NSA).
Francoski predsednik Francois Hollande je celo zahteval, da bo prisluškovanje tema na vrhunskem zasedanju evropskih voditeljev, ki se začne v četrtek. Francoski časopis Le Monde je poročal, da naj bi NSA opravil več deset tisoč prisluhov telefonskim pogovorom v Franciji.
Pred le štirimi meseci je Obama med obiskom v Berlinu zagovarjal ameriške protiteroristične ukrepe, pri čemer je dejal, da Washington ne vohuni za navadnimi državljani.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.