Slovenska karitas ob mednarodnem dnevu boja proti revščini opozarja na oblike revščine v Sloveniji, ki ostajajo zamolčane in manj prepoznavne. Menijo, da je predvsem treba opozoriti na problematiko alkoholizma, vse večjo revščino starejših, razsežnosti trgovine z ljudmi, zmanjševanje sredstev za pomoč najbolj ogroženim in posledice spreminjanja zakonodaje.
Karitas opozarja na skrb vzbujajoče dejstvo, da je alkohol nemalokrat neposreden vzrok ali spremljevalec revščine, nasilja in zlorab.
Izsledki zadnjih raziskav kažejo, da se kar 40 odstotkov Slovencev v starosti od 25 do 64 let visoko tvegano opija, 10 odstotkov Slovencev pa redno čezmerno pije. Podatki se ujemajo tudi z ocenami strokovnjakov, da je v Sloveniji več kot 170.000 prebivalcev odvisnih od alkohola. Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da polovica mladih s pitjem alkohola začne pri 13 letih. Petina 15-letnikov pa alkohol uživa tedensko, opozarjajo v Slovenski karitas.
Starejši se težko preživljajo
Slovenska karitas tudi opozarja, da se starejši v zadnjem času v večji meri srečujejo s problemi preživetja in nezmožnostjo pokrivanja osnovnih stroškov. Osebe z nizkimi pokojninami, ki bi bile upravičene do varstvenega dodatka, se ga bojijo uveljaviti zaradi straju pred vračanjem.
Težko se preživljajo tudi tisti starejši, ki ostanejo sami. Še težje je, če je oseba bolna in potrebuje posebno dieto ali pa zdravila, ki jih mora doplačevati. Pri Karitasu v zadnjih letih opažajo, da je v nekaterih gospodinjstvih pokojnina edini vir za preživetje. Vse več je gospodinjstev, v katerih starejša oseba živi z brezposelnim otrokom ali vnukom. V večji meri se pojavlja tudi ekonomsko nasilje nad starejšimi.
Slovenka karitas je kritična do sprememb zakonodaje v zadnjih dveh letih. Menijo, da spremembe vse bolj ogrožajo gospodinjstva z vzdrževanimi člani, to so otroci, starejši, bolni, brezposelni in invalidi. "Dvig DDV, spremembe pri
dohodnini, vse oblike varčevanja in tudi predlog davka na nepremičnine v ničemer ne upoštevajo števila vzdrževanih članov v gospodinjstvih. S tem postavljajo v še slabši položaj tiste, ki v naši družbi skrbijo za druge," pravijo v Karitas.
Povečuje se število zaposlenih revnih ljudi
Rdeči križ pa opozarja, da se povečuje število oseb v novi skupini revnih – zaposlenih revnih ljudi, ki si kljub rednim prihodkom na koncu meseca ne morejo pokriti osnovnih stroškov.
Na Rdečem križu Slovenije se je število prejemnikov materialne pomoči v obliki prehranskih izdelkov od leta 2008, ko smo se začeli soočati z recesijo, do 2012 povečalo za več kot 44.000 oseb. V letu 2012 je tako Rdeči križ s hrano pomagal 150.186 socialno ogroženim posameznikom in razdelil skorajda 3.000 ton hrane, 190,7 tone higienskih pripomočkov ter 428,2 tone oblačil in obutve.
Od začetka leta do konca septembra 2013 je Rdeči križ razdelil že 1.550 ton hrane in 105 ton pralnega praška. V mesecu oktobru so v skladišča prejeli dodatnih 918 ton hrane iz Ukrepa dobave hrane iz intervencijskih zalog, ki jih bodo socialno ogroženim posameznikom in družinam v Sloveniji razdelil do konca leta.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.