Tema dneva

Ali bo Rožman razdelil Slovenijo?

Ljubljana, 12. 10. 2007 19.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Bojan Traven
Komentarji
3

Potem ko je vrhovno sodišče razveljavilo sodbo iz leta 1946 - je Slovenija razdeljena. Njegova rehabilitacija bi bila za ene nacionalna sramota, ki bi legitimirala domobransko resnico; drugi pa so prepričani, da gre za največjo sramoto slovenskega sodstva.

Potem ko je vrhovno sodišče razveljavilo sodbo iz leta 1946 - je Slovenija razdeljena. Njegova rehabilitacija bi bila za ene nacionalna sramota, ki bi legitimirala domobransko resnico; drugi pa so prepričani, da gre za največjo sramoto slovenskega sodstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

blue-art.org
25. 10. 2007 22.06
Na vrsti je tožilstvo, ki lahko umakne vse obtožbe zoper osumljenca zaradi recimo pomanjkanja dokazov, vloži na pristojnem sodišču zahtevo za preiskavo v kateri se opravi posamezna preiskovalna dejanja itd, ali pa kar vloži obtožnico če ima dovolj dokazov. Vendar je neka formalna prepreka oz. nek člen ki pravi: Če se med kazenskim postopkom ugotovi, da je obdolženec umrl, se kazenski postopek s sklepom ustavi. Bojim se da nas nima kaj deliti. Razveljavitev po mojem mnenju pomeni za enkrat, da je g. Rožman nedolžen in bo tako tudi ostal dokler mu krivda ne bo dokazana in sodba pravnomočna razen če tožilstvo umakne vse obtožbe. V slednjem bo tudi rehabilitiran kar pa ob dokazih, ki jih nekateri navajajo težko verjamem. Bomo pa izvedeli ali bi prišlo do kazenskega postopka ali ne. No lahko tudi spremenijo zakon in bomo po novem tudi umrle sodno preganjali.
sdrago@siol.net
24. 10. 2007 07.24
+1
Člani glavnega poveljstva Slovenskih partizanov Franc Leskovšek, Miha Marinko in dr. Aleš Bebler so oktobra 1941 izdali ukaz za rušenje mostu pri Preserju. Za miniranje mostu so določili ing. Vladislava Repšeta, ki je kot strokovnjak pripravil načrte. Med pripravami je ugotovil, da rušenje v danih razmerah ni izvedljivo in je hotel prenehati s pripravami, vendar mu je dr. Bebler zagrozil s smrtno kaznijo, če naloge ne opravi. V noči s 4. na 5. december 1941, malo po polnoči, je sabotažna grupa Ljubljančanov ob pomoči Samotarske čete in nekaterih borcev razbitega Krimskega bataljona napadla most in ga minirala. Miniranje je imelo le skromen uspeh, eksploziv je bil vlažen, pa tudi aktivirali so samo del nameščenega eksploziva. Zato je bil promet preko mosta prekinjen le za nekaj ur. Vendar je bil za Italijane to velik šok, zato so se strahovito maščevali. Pred vojaškim vojnim sodiščem v Ljubljani so uprizorili sodni proces. Sedmega marca 1942 so izrekli sodbo: 28 obsojenih na smrt, 12 na dosmrtno ječo, 10 na večletne zaporne kazni, 19 pa jih je bilo oproščenih. Zagovornik dr. Miran Bleiweis-Trsteniški je še pred koncem procesa prosil škofa dr. Gregorija Rožmana za pomoč. Ta je takoj po izreku sodbe poslal prošnje za pomilostitev kralju Vittoriu Emanuelu III., Benitu Musoliniju, pravosodnemu ministru v Rimu, poveljniku 2. armade na Sušaku in papežu Piju XII, zato je Vatikan posredoval pri italijanskem zunanjem ministru. Tako so enajstim smrtno kazen spremenili v zaporno, ki pa je trajala le leto in pol – do kapitulacije Italije. Desetega marca 1942 so Italijani ob 8. uri v Gramozni jami ustrelili šestnajst na smrt obsojenih.
sdrago@siol.net
24. 10. 2007 06.05
Predvsem v škodo celotnega naroda pretirano pogrevanje pred drugim krogom predsedniških volitev. Spoštovane in spoštovani Povabim vas, da umirimo strasti in v demokraciji dopustimo vsakemu človeku svobodnega državljana in istočasno svobodnega vernika primerno življenje. Ta pravica je zapisana tudi v evropski listini in slovenski ustavi. Ob tem pa dobro razumem škodoželjne namene vseh tistih, ki iz varne anonimnosti \"prilivate olja na ogenj\" in ne da bi se zavedali, ogrožate celovitost slovenske države. Dokaz za to je tudi vaše neutemeljene obsodbe navkljub dejstvu, da je tiskovni predstavnik RKC-ja Andrej Saje z izjavo pred prvim krogom volitev jasno poudaril uradna stališča. Sam jasno spoštujem ne le državo in RKC, pač pa tudi drugačnost vsakega človeka, družine in skupnosti, ki pa naj s s svojo drugačnostjo ne ogroža svojega zdravja ter svobode sočloveka in naravnega ravnovesja, kjer živi in dela. Da se torej razumemo, sta Država Slovenija in Slovenska Cerkev res podobno ločena kot v družini mož in žena, kar pa ne pomeni, da med seboj ne bi smeli sodelovati. Prav nasprotno! Država Slovenija in Slovenska Cerkev bi morali med seboj tako tesno sodelovati, da bi bilo to v dobrobit vsem ljudem tudi na vseh regionalnih in državnih nivojih! Zgoraj zapisano potrjujejo tiste občine in župnije, v katerih smo bili ljudje že sposobni prestopiti iz prejšnjega sistema v demokracijo in se dobro zavedamo, da isti ljudje istočasno sestavljamo Državo Slovenijo kot državljani in Slovensko Cerkev, ali katerokoli drugo vero kot verniki. Zatorej še enkrat dobrohotno vabim k sodelovanju in vas odvračam od razbijanja. LP