Gospodarstvo

Akton toži Telekom Slovenijo za 2,4 milijona evrov

Ljubljana, 18. 04. 2014 15.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Akton je proti Telekomu Slovenije vložil tožbo, s katero zahteva plačilo 2,4 milijona evrov škode, ki naj bi jo utrpel zaradi domnevnih protipravnih dejanj Telekoma in okrnitve ugleda. V Telekomu vztrajajo, da je tožbeni zahtevek neutemeljen.

Novico je danes prek spletne strani Ljubljanske borze sporočil Telekom Slovenije, potem ko je prejel tožbo. Tožba se po navedbah Telekoma Slovenije nanaša na vloženo kazensko ovadbo zoper družbo Akton, ki je bila v predkazenskem postopku osumljena storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije. Pristojni državni tožilec je na podlagi prejetega poročila Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) zadevo zaključil.

V Telekomu Slovenije pravijo, da bodo v postopku dokazali, da je tožbeni zahtevek v celoti neutemeljen.
V Telekomu Slovenije pravijo, da bodo v postopku dokazali, da je tožbeni zahtevek v celoti neutemeljen. FOTO: Reuters

Akton je vložitev tožbe zaradi kazenske ovadbe napovedal oktobra lani. Takrat je navedel, da je NPU marca 2011 izvajal hišno preiskavo v Aktonu na podlagi kazenske ovadbe, ki jo je na generalno policijsko upravo vložil Telekom Slovenije dober mesec dni prej.

Iz kazenske ovadbe, ki so jo sestavili na Telekomu v času predsednika uprave Ivice Kranjčevića, je izhajalo, da je obstajal utemeljen sum, da je Akton storil kaznivo dejanje goljufije. Posledično naj bi Telekomu in končnim uporabnikom dnevno nastajala izredno visoka in nenadomestljiva škoda, nadaljnje zlorabe pa bi lahko v zelo kratkem času ogrozile celotno investicijo družbe Telekom Slovenije na Kosovu, ki je do tistega obdobja stala 248 milijonov evrov. Telekom naj bi v ovadbi tudi navajal, da je hitro postopanje organov pregona v tem primeru nujno.

Tožilstvo je nato leta 2013 na podlagi poročila NPU zaključilo primer, ker ni našlo nič spornega, kar bi kakorkoli obremenjevalo Akton in vodstvo družbe, so oktobra navedli v Aktonu.

Trdili so, da iz dokumentacije tožilstva izhaja, da Telekom Slovenije ne le da ni imel osnove za vložitev kazenske ovadbe, pač pa da je v predkazenskem postopku navajal neresnična dejstva. Poleg tega naj bi neresnice kot dejstva predstavljal tudi nekaterim mednarodnim poslovnim partnerjem družbe Akton, ki so na ta način z njo prenehali poslovno sodelovati oziroma poslovno sodelovanje z njo močno omejili. V Aktonu so prepričani, da je bila ovadba namenjena škodovanju njegovih poslovnih interesov, diskreditaciji vodstva in oslabitvi njegovega položaja v mednarodnem okolju.

Akton v ločenem primeru toži Telekom za odškodnino tudi zaradi domnevnega zaračunavanja previsokih cen, in sicer je odškodninski zahtevek sprva znašal 1,5 milijona evrov, nato pa ga je zvišal na 2,6 milijona evrov. Ta spor sega v leto 2009, ko je Akton vložil odškodninsko tožbo zoper Telekom oziroma nekdanji Mobitel, ker naj bi mu ta zaračunaval previsoke cene za zaključevanje klicev v Mobitelovo omrežje in s tem kršil pogodbo o medomrežnem povezovanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

donat323
23. 04. 2014 10.30
+1
odkar je prevzel telekom mobitel, dobim za plačilo vsak mesec več kod 30% večji znesek za isto količino pogovorov, pa še zdej nekaj grozijo, da bodo cene povečali oz. če zamenjaš distibuterja, boš jim moral plačati 12 eur. BANDA POHLEPNA:
iGURT
22. 04. 2014 16.19
+1
"Telekom Slovenije je poleg Krke, Petrola, Pošte Slovenije, Leka in Mercatorja med največjimi davčnimi plačniki v državi. V letu 2012 je državi plačal več kot 62 milijonov DDV-ja, 17,5 milijona evrov davka na dobiček in skoraj 700 tisoč evrov stavbnega nadomestila. Poleg tega je v blagajne socialnih zavarovanj prispeval dobrih 18,5 milijona evrov za zaposlene, zaposleni pa so za socialno zavarovanje prispevali še 18,4 milijona evrov. To skupaj pomeni več kot sto milijonov davkov in prispevkov v enem letu. Poleg tega je eno najmanj zadolženih evropskih telekomunikacijskih podjetij."
iGURT
22. 04. 2014 16.19
+0
Zakaj torej prodat kuro ki nosi zlata jajca ?
iGURT
22. 04. 2014 16.22
Privatizacija je rešitev zgolj za apetite kapitala, ne pa za delovne ljudi. Izkušnja privatiziranega Hrvatskega Telekoma, to potrjuje.
bob87
19. 04. 2014 11.40
-4
Nebi bilo prvič da je telekom posloval na umazan način. Mislim, da je vsaj 30% njihovega poslovanja umazanega. Samo poglejte si številna zavajanja v primeru ponudb, kot je naprimer SIOL TRIO. NA letaku piše eno, na spletni strani povsem drugo. Ko si zmeden pokličeš na klicni center in dobiš tretjo informacijo. Kje je tukaj inšpekcija??? Spet spi, kot vedno. Ali pa so zaposleni s štetjem podkupnine.