Slovenci smo še vedno izjemno solidaren narod. To lahko z gotovostjo trdimo, saj smo temu priča tudi v zgodbi malega Reneja, ki se je rodil z deformacijo desne noge (fibularna hemimelija). Naši ortopedi so predlagali amputacijo, a obstaja še druga možnost: operacija v tujini.
Ker po njihovem mnenju tako v Sloveniji še niso izčrpane vse možnosti zdravljenja, se je Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) odločil, da Rene in njegova družina nista upravičena do povračila stroškov. Zato je stekla velika akcija, v kateri so mnogi Slovenci priskočili na pomoč in zbral se je dovolj velik znesek, da bo lahko Rene deležen operacije v Milanu v Italiji, nato pa še rehabilitacije na Floridi.
Na pomoč je v tem primeru priskočil tudi sam zdravnik, ki bo Reneja operiral – ameriški strokovnjak Dror Paley, ki obljublja popolno okrevanje brez amputacije noge.
Milano potrjen, prav tako Florida
''Mislim, da bomo imeli dovolj tako za stroške operacije v Milanu kot tudi za rehabilitacijo in drugo operacijo na Floridi,'' je za 24ur.com povedala Renejeva mama Amela Talić.
''Dr. Paley je znižal celoten znesek operacije in bolnišnične nege v Milanu, omogočil nam je tudi popust na Floridi. Tam bomo več mesecev. Znesek bo seveda še vedno visok, a informacije, ki jih imamo o zbranih sredstvih, govorijo, da bomo imeli dovolj za pokritje računa,'' je dejala Talićeva. Poudarila je, da je Paley znižal stroške, znižal svojo ceno, ker je videl, v kakšni stiski so se znašli. ''Če ne bi on znižal, mi zneska ne bi zbrali,'' je dodala.
Operacija tako ne bo stala 180.000 evrov, kot je bilo sprva ocenjeno, ampak bo nova cena za operacijo v bolnišnici v Milanu okoli 45.000 evrov. Seveda je treba v celotno ceno všteti tudi stroške bivanja in prevoza, je še dodala Talićeva. Po dveh tednih nato Rene potuje še na Florido, kjer ga bo čakala še druga operacija in več mesecev trajajoča rehabilitacija.
''Mislim, da se bo v tem tednu zbralo tudi dovolj sredstev za ta del Renejevega zdravljenja, saj nekatera sredstva, denimo sredstva, zbrana prek SMS sporočil, do nas pridejo šele kasneje,'' je pojasnila in dodala, da zdaj ne želi več potencirati dobrodelne akcije.
''Zdravnik je dejal, da, če nimamo dovolj denarja za na Florido, potem je nesmiselno, da Reneja operirajo v Milanu. Ampak mislim, da smo zbrali dovolj. Tam bo pet mesecev, saj mu bodo po tem času odstranili fiksator, tri mesece mu bodo podaljševali nogo … Bomo videli, kako bo potekalo,'' je povedala in dodala, da pa se marsikaj lahko še spremeni, saj bi morda moral Rene še na kakšno operacijo v primeru zapletov in to bi seveda tudi povečalo končni račun.
''Iz srca sem zdravniku hvaležna za vso pomoč in podporo, prav tako vsem, ki nam pomagate. Hvala tudi za vsa sporočila podpore, uspelo nam bo, potrebovali bomo še veliko poguma in moči, vendar verjamem, da se bo na koncu vse lepo izteklo,'' je prepričana Renejeva mama.
Paley na Floridi operira najtežje ortopedske primere
Deklica Kelly se je recimo rodila s podobno motnjo kot Rene. Preživela je dolgoletno zdravljenje, danes je stara 15 let. Paley trdi, da bi Reneju operacija omogočila isto.
Amputacija uda v primeru malega Reneja ni potrebna, poudarja Paley, ki bi s tremi ločenimi operacijskimi posegi Reneju omogočil skakanje, tek, ples in nogomet. "Ta postopek izvajam že vrsto let, zelo učinkovito, z več kot 98-odstotno uspešnostjo," je dejal za 24UR. Pravi, da je tudi otroku iz Hrvaške naredil ta poseg. Hrvaške oblasti so to priznale in plačale celotno zdravljenje.
"Rezultat je zelo funkcionalno stopalo," je pojasnil za Svet. Prvih 12 let bi preživel ob rehabilitaciji in z železnim fiksaterjem za podaljševanje kosti. Dodaja še, da bo Rene potreboval ponovitve operacij za podaljševanje noge, da bi izenačil dolžino noge do trenutka, ko bo povsem zrasel. "Del, ki ga v Evropi ne poznajo, je kako opraviti "super - gleženj postopek," pojasnjuje zdravnik.
"Slovenski zdravniki niso seznanjeni s to tehniko in to lahko sprejmem. Da pa so tako zaprtih glav, da je ne priznavajo, čeprav sem jo predstavljal na evropskih in ameriških kongresih, je na žalost znak njihove nevednosti," pravi zdravnik, ki v svetu velja za pionirja zdravljenja deformacij nog pri majhnih otrocih, ki pa edini na svetu izvaja poseg, ki ga bo deležen Rene.
Med ocenami pacientov ga polovica kuje v zvezde in poje hvalospeve, polovica pa je ogorčenih nad njegovim vzvišenim odnosom in neuspešnostjo ter zapletih pri zdravljenju.
Domača stroka vztraja, da je proteza boljša rešitev
Zgodb, kot je Renejeva, ko se starši obračajo tudi na medije, da jim pomagajo zbirati denar, je vse več. Na vprašanje, kje vidi vzrok za to, je predsednik Zdravniške zbornice Andrej Možina za Svet dejal, da so ljudje vedno bolj ozaveščeni. "A upanje, ki ga dobimo, je lahko varljivo," svari Možina. "Še vedno namreč velja zlati standard, ki velja tako po svetu kot v Evropi, in to je, da dečku del stopala amputiramo. Dokazano je, da je na ta način njegova kvaliteta življenja še vedno najboljša," je pojasnil.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.