Slovenski letalski prevoznik Adria Airways je lani ustvaril 10,8 milijona evrov čiste izgube, kar je 10,2 odstotka manj kot leta 2011, ko je znašala dobrih 12 milijonov evrov, a nekoliko slabše od načrta prestrukturiranja, ki je za lani predvidel 7,5 milijona evrov izgube. Letos pričakujejo pozitiven rezultat.
Svetovna letalska industrija je lani ustvarila 7,6 milijarde dolarjev dobička (5,8 milijarde evrov), kar je manj kot leta 2011, ko ga je bilo za 8,8 milijarde dolarjev (6,8 milijarde evrov). "Dejstvo je, da so se razmere v letalski industriji lani zaostrile," je povedal začasni predsednik uprave Adrie Airways Mark Anžur.
Kot je pojasnil, obstaja velika povezava med svetovnim bruto domačim proizvodom (BDP) in letalsko industrijo. Če rast BDP pade pod dva odstotka, je letalska industrija v izgubi, je dejal in dodal, da so napovedi za letošnje leto boljše. Svetovni BDP naj bi se zvišal bolj kot lani, nafta naj bi se začela ceniti, dobičkonosnost pa povečala, pričakuje Anžur.
Zakaj je poslovanje odstopalo od načrtov?
Razloge za odstopanje poslovanja Adrie Airways od načrtov vidi na stroškovni strani. Adria Airways je lani beležila višje stroške flote kot v načrtu, niso se uspeli znebiti toliko letal, kot so načrtovali, stroški dela in število zaposlenih je bilo višje od načrtov, višji so bili tudi stroški prestrukturiranja, težave pa je družbi povzročal še močan tečaj dolarja in posledično dražje gorivo.
Celotni prihodki Adrie Airways so se lani glede na leto prej znižali za šest odstotkov na 150,3 milijona evrov, je pa spodbuden podatek, da se je povprečni prihodek na potnika v rednem prometu zvišal za 16,2 odstotka na 134,13 evra. Izguba iz poslovanja se je lani v primerjavi z letom 2011 znižala za 46,9 odstotka na 8,1 milijona evrov. Za 6,7 odstotka na 39,4 milijona evrov so se lani znižale tudi obveznosti do bank.
Kako si pridobiti potnike nazaj?
Adria Airways je lani prepeljala 987.279 potnikov, kar je 15,1 odstotka manj kot leto prej, se je pa zasedenost potniške kabine povečala s 63,1 na 69 odstotkov. Lani so se v družbi bolj sistematično lotili tudi trženja in povečevanja prihodkov, kar je v drugi polovici leta že začelo kazati rezultate. Od maja do decembra lani so tako bruto dobiček iz poslovanja glede na enako obdobje leto prej izboljšali za deset milijonov evrov.
V okolici Slovenije je v dobrih dveh urah vožnje dostopnih šest letališč, zato se veliko slovenskih potnikov odpravi na druga letališča, predvsem v Benetke. Del teh potnikov želijo dobiti nazaj, predvsem turiste. Lani so začeli zato ponujati boljše in cenejše produkte, je pojasnil Anžur.
V letošnjem letu pričakujejo pozitivno poslovanje. V prvih dveh mesecih letošnjega leta so ustvarili 4,6 milijona evrov čiste izgube, kar je 25 odstotkov manj kot v enakem lanskem obdobju. Anžur je ob tem opozoril, da gre pri Adrii Airways za veliko sezonskost poslovanja. To pomeni, da so zimski meseci precej slabši od poletnih.
Skupno število potnikov želijo letos povečati za pet odstotkov, prihodke pa za odstotek. Stroške poslovanja bodo znižali za devet milijonov evrov, tudi na račun mehkih odpuščanj. V družbi s floto 11 letal je bilo konec leta 2011 zaposlenih 450 ljudi, konec lanskega leta pa 405. Program presežnih delavcev nameravajo implementirati v prihodnjih 14 dneh, družbo pa bo letos zapustilo še okoli 30 ljudi iz različnih oddelkov, je povedal Anžur.
Nove destinacije
Letos se bodo začeli pripravljati tudi na uvedbo novih destinacij v letu 2014. Kot je pojasnil Anžur, sta najmanj donosni liniji trenutno Sarajevo in Beograd, medtem ko je Priština stabilna, a se dolgoročni potencial kosovskega trga zmanjšuje. Možnosti za uvedbo novih linij je več. Zanimivi so Madrid, Berlin, Barcelona in London. "Verjetno ne bo vse drugo leto, nekaj od tega pa zagotovo," je pojasnil Anžur.
Kako država rešuje slovenskega letalskega prevoznika?
Država je morala Adrio Airways zaradi finančnih težav v preteklosti večkrat dokapitalizirati, nazadnje septembra 2011, ko so banke upnice v lastniški delež konvertirale 19,7 milijona evrov terjatev, država pa je zagotovila 50 milijonov evrov.
S tem se je precej spremenila tudi lastniška struktura Adrie Airways. Država ima v letalskem prevozniku 69,86-odstotni delež, preostali delež pa je večinoma v lasti bank. Med njimi ima največjega Nova Ljubljanska banka, ki je lastnica 19,62 odstotka Adrie Airways.
V teku je tudi razpis za nakup 74,87-odstotnega deleža Adrie Airways, ki ga prodajajo država, banke in državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP). Anžur podrobnosti glede tega danes ni mogel izdati. Pojasnil je, da vodstvo Adrie Airways v procesu privatizacije nudi vse potrebne podatke o družbi, ostalo pa je stvar lastnikov. "To ni stvar uprave," je dejal.
Kako bodo preživeli?
Anžur je prepričan, da Adria Airways lahko dobi strateškega partnerja, lahko pa preživi tudi brez njega. "Ključna naloga menedžmenta je, da stori vse, da preživimo. Mislim, da lahko preživimo tudi brez partnerja," je dejal Anžur.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.