Zgodba 84-letnega Aloisa Dvorzaca, kanadskega državljana slovenskega rodu, je v medije prišla po objavi poročila inšpektorjev, ki so preiskovali pritožbe o ravnanju z ljudmi v centrih za ilegalne priseljence v Veliki Britaniji. Eden od teh centrov, kjer so ugotovili cel kup nepravilnosti, je tudi center v Harmondsworthu, kamor so odpeljali 84-letnega Aloisa, potem ko je iz Kanade priletel v Veliko Britanijo na letališče Gatwick. Tam so ga mejni organi vklenili in odpeljali v center za ilegalne prebežnike, kjer je po dveh tednih v nehumanih razmerah Alois umrl.

Novinarji televizije Channel 4 so se zakopali v poročilo in šli po sledi njegove življenjske zgodbe. Ugotovili so, da je 84-letnik 23. januarja 2013 priletel na letališče Gatwick, od koder naj bi nato nadaljeval pot v rodno Slovenijo, kjer je želel skleniti svojo življenjsko zgodbo.
Zakaj mu niso dovolili vstopa na britanska tla, zaenkrat še ni znano. Varuh pravic zapornikov in imigrantov zadevo še preučuje. Novinarji pa ugibajo, da bi lahko bilo kaj narobe z Aloisovimi papirji, ali pa se je mejni kontroli Alois preprosto zdel preveč zmeden in so ga zato zadržali. 84-letnik, ki ima za seboj uspešno poslovno kariero, je tako pristal v cetru za ilegalne priseljence. Ko so ga tja pripeljali, je stokal, da ima bolečine v prsih in da boleha za Alzheimerjevo boleznijo. Zdravnica, ki ga je pregledala, je ocenila, da mora Alois v bolnišnico. "Bil je zelo ranljiv, krhek. Ne bi smel biti v tem centru in prepuščen sam sebi toliko časa," je dejala zdravnica, ki je želela ostati anonimna, saj se boji za svojo kariero. Zato je zdravnica pisala agenciji za nadzor nad mejo in jih opozorila, da gre v primeru Aloisa najverjetneje za napako. Ti so ji obljubili, da bodo Aloisa premestili v bolnišnico, a se to ni zgodilo. Kot pravi zdravnica, je klicala tudi kanadske oblasti in jih obvestila, da je pri njih v precej nehumanih in zanj nevarnih razmerah zaprt njihov državljan. Ti so obljubili, da bodo zadevo raziskali, a za Aloisa je bilo takrat že prepozno. Nekaj dni za tem je 84-letni Alois umrl z lisicami na rokah.

Novinar televizije Channel 4 je obiskal Aloisovo nečakinjo v Mariboru, ki mu je pokazala celo škatlo fotografij in spominov na svojega strica. Kot je dejala Zlatka Hočevar, se je Alois rodil kot Alojz Dvoržak leta 1928. V šoli je imel same petke in bil izredno nadarjen. Imel je tri sestre. Oče mu je umrl, ko je bil star dve leti. Proti koncu druge svetovne vojne se je pridružil partizanom. Po vojni je nadaljeval šolanje na Univerzi v Ljubljani in bil zelo uspešen. Sam se je učil angleško, je novinarjem dejala njegova nečakinja. Kot pravi, je Alojz kmalu spoznal, da domovina nadarjenim ni naklonjena, zato se je s svojo izbranko Dano odločil, da bo svoje znanje unovčil v tujini. In ker ni imel dovoljenja za odhod v tujino, je moral najprej ilegalno odpotovati v Avstrijo, od tam pa nato vse do Kanade, kjer se je ustalil in zgradil uspešno kariero inženirja. Z ženo nista imela otrok, ko je Dana pred leti umrla in je Alojz, ki se je ob prihodu v Kanado preimenoval v Aloisa Dvorzaca, izvedel, da boleha za Alzheimerjevo, pa se je odločil, da obišče sorodnike v Sloveniji, da sestavi še zadnje koščke v sestavljanki svojega življenja.
Alois žrtev nehumanega ravnanja z ilegalnimi priseljenci
Vsebina poročila inšpektorjev, ki so preverjali, kako se v zasebnih centrih ravna z imigranti, je šokantna. V poročilu so navedene številne nepravilnosti, zgodba 84-letnega Aloisa pa je zagotovo ena najhujših kršitev, ki je bila zabeležena. Kanadske oblasti so obljubile, da bodo zadevo preverile in naredile vse, da ugotovijo, kako je možno, da je njihov državljan s tako hudimi zdravstvenimi težavami sploh lahko pristal v centru za imigrante, kjer je po 14 dneh umrl uklenjen v lisice.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.