S polaganjem vencev na glavni spomenik in spominsko ploščo žrtvam nacističnega nasilja ter mimohodom delegacij iz več deset držav so danes obeležili 69. obletnico osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Mauthausen blizu avstrijskega Linza. V tem taborišču so sicer trpeli številni Slovenci, veliko se iz njega ni vrnilo nikoli.
Slovesnosti se je udeležilo približno 8000 ljudi, med njimi številni mladi, ter tudi nekateri preživeli taboriščniki. Prišla sta tudi avstrijski kancler Werner Faymann in predsednica parlamenta Barbara Prammer, ter predstavniki več kot 60 držav.
Na slovesnosti, ki je letos potekala pod geslom Vrednost življenja, so poudarili, da je treba krepiti nasprotovanje vsem oblikam nestrpnosti, rasizma, antisemitizna in ekstremističnih desničarskih tendenc.
Uničevalno taborišče Mauthausen so nacisti vzpostavili leta 1938, zavezniki pa so ga v drugi svetovni vojni osvobodili kot zadnjega, šele 7. maja 1945. Od skupaj okoli 200.000 taboriščnikov je v njem trpelo tudi 4153 Slovencev, od katerih jih je 1500 tam umrlo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.