Močni mornar Popaj s tetoviranimi bicepsi, ki, ko poje špinačo, postane kos vsakemu silaku, že 75 let služi mamam po vsem svetu za razlog, da lahko svojim malčkom vsilijo nepriljubljeno zelenjavo z izgovorom, da bodo postali močni kot junak stripov in risank. V počastitev 75-letnice priljubljenega stripovskega junaka bodo Empire State Building v New Yorku ta vikend osvetljevali zeleni reflektorji.
Strip o močnem mornarju Popaju je prvič izšel 17. januarja 1929 v newyorškem dnevniku Evening Journal. Dobrodušni možak je kmalu osvojil srca ljudi, tako kot njegova suhljata izvoljenka Oliva in njegov večni nasprotnik, bradati in ne pretirano pametni silak Brutus. Njegova slava je rasla in kmalu se je iz časnikov preselil na male ekrane. Leta 1938 je na seznamu najpriljubljenejših junakov risanih filmov v ZDA s prvega mesta izrinil celo priljubljenega Disneyjevega Mikija Miško.
Navdih za podobo priljubljenega silaka in njegovo izvoljenko Olivo je avtorica stripa Elzie Segar dobila v ljudeh, ki so živeli v njenem rojstnem mestecu Chester v ameriški zvezni državi Illinois. Popaja naj bi avtorica upodobila po Franku Fieglu, enookem moškem, ki je kadil pipo in se rad pretepal, Olivo pa po Dori Paskel, neobičajno visokorasli in suhljati ženski, ki je lase na tilniku spenjala v figo.
S Popajem je postala slavna tudi špinača, od česar je imela korist predvsem ameriška prehrambena industrija. V teksaškem mestu Crystal City, samooklicani prestolnici špinače, so v čast priljubljenemu liku, zaradi katerega je poraba te zelenjave v ZDA porasla celo za 30 odstotkov, leta 1937 postavili spomenik. V mestu Chester, rojstnem mestu avtorice priljubljenega lika, imajo v spomin na silnega mornarja poleg spomenika tudi trgovino s spominskimi pločevinkami špinače in Popajev muzej.