Britanska policija naj bi na Portugalskem pripravljala prve aretacije v primeru leta 2007 izginule britanske deklice Madeleine McCann.
Pred tremi leti začeta preiskava britanskih oblasti, poimenovana "operacija Grange", naj bi tako končno dala rezultate. Kot poročajo britanski mediji, so policisti na Portugalsko odpotovali sinoči, aretirali pa naj bi tatove, ki so jih kot najverjetnejše osumljence identificirali pred dobrim tednom na podlagi analize podatkov mobilnih telefonov, ki so pokazali nenavadno veliko aktivnost klicev med osumljenimi v času ugrabitve.
Na Scotland Yardu so potrdili, da so na Portugalsko poslali uradno pismo za pomoč tamkajšnje policije. Sodelovanje tamkajšnjih oblasti je nujno, če želijo britanski preiskovalci zaslišati ali aretirati osumljene.
Starša deklice sta pismo opisala kot "pomemben napredek v preiskavi". Njun tiskovni predstavnik pa je povedal, da McCannova ne gojita prevelikega upanja, da bosta takoj izvedela, kaj se je zgodilo z deklico, saj lahko preiskava traja še dolgo. Lahko se tudi izkaže, da osumljena trojica ni kriva, vendar pa bi za pomemben napredek preiskave starši šteli že izključitev trojice roparjev iz seznama ožjih osumljencev.
Trije moški naj bi sicer nekaj dni pred izginotjem Madeleine McCann oropali nek drug apartma v letovišču Praia da Luz, medtem pa nadlegovali otroka. Pregnali so jih njegovi starši.
V času preiskave izginotja McCannove portugalska policija možnosti ropa sploh ni preiskovala, kar britanski preiskovalci ocenjujejo kot veliko napako.
Britanski preiskovalci tudi menijo, da je precej verjetno, da roparji niso pričakovali, da bodo v apartmaju otroci in so se nato odločili, da pričo vzamejo kar s seboj.
V ozadju reševanja primera sicer še naprej poteka tudi zapleten diplomatski proces, saj osumljeni niso britanski državljani, prav tako se zločin ni zgodil na britanskih tleh. Operacija Grange je sicer doslej stala okoli 6 milijonov evrov, s primerom pa se ukvarja 37 preiskovalcev.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.