Politične kampanje so se že pred časom preselile tudi na splet in zadnja leta se tam bije veliko ključnih političnih bitk. Internet je namreč učinkovit način za vsiljevanje političnega mnenja. O političnem manipuliranju spleta se tako govori že dlje časa, a stranke svojih prikritih spletnih strategij ne razkrivajo in ne priznavajo. Vedno glasnejše so sicer govorice o študentih, ki za nekaj sto evrov mesečno z različnih IP naslovov redno komentirajo dnevno dogajanje in pomagajo voditi propagando določene politične stranke. Je takšno stanje tudi v Sloveniji?

Parlamentarne stranke smo povprašali, kako komentirajo razkritje srbskega medija in ali se takšnih oziroma podobnih prijemov tudi same poslužujejo.
V Državljanski listi so v odgovoru na naša vprašanja zapisali, da svojim članom ne dajejo nikakršnih navodil v zvezi s komentiranjem člankov in drugih spletnih objav in v nobenem primeru ne delujemo na način, kot naj bi to delali v Srbiji.
Podoben odgovor smo dobili tudi iz Pozitivne Slovenije, kjer so zapisali, da se takšnega načina komentiranja spletnih vsebin ne poslužujejo. "Naši člani niso nikoli prejeli tovrstnih usmeritev oz. predlogov. Vse naše spletno komuniciranje je jasno predstavljeno in podpisano. Ocenjujemo, da je za resne politične stranke takšen način komuniciranja nedostojen in nezrel," so zapisali v PS.

Tudi Socialni demokrati trdijo, da nimajo ekip, ki bi jim dajali naloge, da pišejo komentarje in objave po različnih forumih. "Tega nikoli nismo imeli, nikogar ne plačujemo in tega niti nimamo namen početi, saj bi bilo to zelo ne fer do ljudi," pravi tiskovni predstavnik SD Denis Sarkić.
V SDS na naša vprašanja, ali imajo skupine, ki po naročilu objavljajo komentarje, niso odgovorili, so pa komentirali teorije, da je za komentarji stoji cel 'mehanizem' političnih aktivistov posameznih strank? "Drži. Precejšen del novic, informacij, informativnih oddaj in komentarjev je na slovenskem spletu in tudi v vseh ostalih medijih posledica dela plačanih političnih komentatorjev in političnih aktivistov F571 in F21," so zapisali.
"Slovenska ljudska stranka nima oblikovanih nikakršnih navodil za komentiranje na spletnih forumih in družbenih omrežjih, svojim članom ne daje navodil za komentiranje prispevkov na spletu niti od njih ne dobiva poročil o morebitnih objavljenih komentarjih," odgovarjajo v SLS in dodajajo, da nimajo najetih oseb oziroma komentatorjev, ki bi na spletnih forumih, blogih in podobno anonimno ali s pravim imenom pisali različna stališča v morebitno podporo stranki. Kot pravijo politični komunikaciji na spletu v stranki posvečajo veliko pozornost in spodbujajo svoje člane, politične predstavnike, da se pogovarjajo z državljankam in državljani tudi na spletu.
"V stranki NSi nimamo nobenih navodil, ki bi člane ali simpatizerje stranke usmerjala pri njihovih odzivih na spletu, družabnih omrežjih in drugi javnosti," so bili jedrnati v NSi. Da nimajo tako imenovanih plačanih političnih komentatorjev, pa so sporočili tudi iz stranke DeSUS. Kot pravijo, vsa stališča stranke izražajo na pregleden način z imeni in priimki in ne preko skritih spletnih komentatorjev. "V stranki DeSUS menimo, da ni potrebno posebno ekspertno znanje za spoznanje, da imajo nekatere politične stranke 'na preži svoje spletne politične komentatorje', ki strogo sledijo stališčem in navodilom stranke," so bili zgovorni v stranki.
500 aktivistov SNS tedensko objavi 17.500 komentarjev
Novinarji srbske Autonomije so se dokopali do internih navodil, ki jih je Srbska napredna stranka (SNS) sestavila in namenila okoli 500 aktivistom stranke, ki skrbijo za spletni marketing stranke. V navodilih za tako imenovano spletno ekipo je napisano, kako, kje in s kakšno vsebino naj komentirajo objave na spletu in objavljajo sporočila na družabnih omrežjih. Kot so zapisali novinarji Autonomije, je v navodilih navedeno, da njihovi komentatorji ustvarijo kar 47 odstotkov vseh komentarjev. "Naš delež v skupnem številu komentarjev je 47 odstoten in dnevno raste. Tedensko objavimo več kot 17.500 komentarjev in objavimo več sto sporočil na Facebooku in Twitterju." V navodilih je tako navedeno, na katerih spletnih medijih morajo člani stranke objavljati komentarje, kakšen naj bo komentar, zraven pa so celo napisali, naj si nikar preveč ne ženejo k srcu vse negativne komentarje, ki bodo sledili njihovi objavi. "Komentar naj bo smiseln in seveda argumentirano v prid naši stranki," navajajo. "Naj vas negativni komentarji o naši stranki ne prizadenejo, ker na spletu komentirajo tudi osebe drugih političnih strank," so zapisali in dodali, da na takšen način oblikujejo javno mnenje v Srbiji.
Imajo tudi posebna navodila, kako komentirati na Facebooku. Ta navodila so namenjena posebni zaprti skupini članov SNS, v katero pa, glede na navodila, lahko vstopijo le najbolj "zanesljivi" simpatizerji stranke. "Skupina je tajna in o njej se ne sme govoriti," je še navedeno. Prav tako je navedeno, da mora vsak komentator na svoj računalnik namestiti poseben program Valter, nato program za spremljanje novic, program, ki uporabniku omogoča menjavanje IP naslovov, program za učenje tipkanja 'na slepo', navodila za kreiranje bloga ter navodila za pošiljanje elektronskih sporočil s prilogo. Vsak posameznik mora opraviti tudi dežurstva, vsak svoj komentar in objavo na družabnem omrežju pa mora zabeležiti in enkrat mesečno o tem poročati vodstvu stranke. "Internet bo imel na naslednjih volitvah zelo velik vpliv. V Srbiji je že več kot dva milijona internetnih priključkov in ta številka še raste. Ta del politične kampanje nas nič ne stane, ima pa zelo velik učinek na volivce," sporočajo svojim članom.
SNS internetna ekipa, ki jo v navodilih označijo kot "podporni steber kampanje naše stranke na spletu", po poročanju Autonomije, deluje že več kot leto dni, v njej pa naj bi bilo aktivnih več kot 500 oseb iz 80 občinskih in mestnih odborov.
Od političnih vojakov do gorečih nadzornikov
Sodeč po komnentarjih v spletnih medijih se nekaj podobnega dogaja tudi v Sloveniji, a takšnih političnih prijemov stranke ne želijo priznati. Profesorici in raziskovalki na Fakulteti za družbene vede Karmen Erjavec in Melita Poler Kovačič sta na osnovi analize sovražnega govora v spletnih komentarjih razvili teorijo, da obstajajo štirje tipi oziroma vzorci komentiranja. Prvo kategorijo sta poimenovale vojaki, ki komentirajo za plačilo, ki je lahko finančno ali pa v obliki uslug. Druga skupina je skupina vernikov. Ti sledijo svojim političnim in ideološkim vzornikom, branijo svoje interese in napadajo sovražnike. Tretja skupina so igralci, ker sami o pisanju komentarjev govorijo kot o neki igri. Njihov cilj je provokacija drugih komentatorjev. Četrti pa so nadzorniki. Ti imajo po mnenju Erjavčeve jasno emancipatorno stališče, želijo nekaj spremeniti in so edini, ki priznavajo, da uporabljajo sovražni govor. Samo ta četrta skupina je po mnenju Erjavčeve pripravljena komentirati tudi, če bi odpravili anonimnost komentatorjev.
KOMENTARJI (448)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.