S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so kriminalisti podali kazenske ovadbe zoper tri fizične osebe in dve pravni osebi. Ovadeni so zaradi suma storitve večjega števila gospodarskih kaznivih dejanj in pranja denarja z mednarodno razsežnostjo.
Po naših podatkih pa naj bi bil glavni osumljenec 35-letni Ljubljančan Zlatan Kudić, direktor oziroma lastnik več podjetij, med njimi tudi Maxicoma, ki je trenutno v stečaju. Poleg njega naj bi bila ovadena še Rok Jordan in Adnan Kantarević. Po prav tako neuradnih podatkih pa naj bi trojica poskušala utajiti še 18 milijonov evrov davkov, vendar pa jim to po naših podatkih ni uspelo.
Na PU Ljubljana so pojasnili, da so ovadbo podali kriminalisti Sektorja kriminalistične policije (SKP) Policijske uprave Ljubljana, ki so se povezali v specializirano preiskovalno skupino, ki jo je vodil tožilec Specializiranega državnega tožilstva RS. Obsežna in zahtevna preiskava sumov kaznivih dejanj v gospodarstvu je trajala kar leto in pol, v njej pa so sodelovali tudi predstavniki Davčnega urada Ljubljana, posebnega davčnega urada in predstavniki Urada za preprečevanje pranja denarja.
35-letnik je nezakonito pridobil okoli 5,5 milijona evrov, ovadili tudi dva 28-letnika
Kazensko ovadbo zoper Kudića so podali zaradi 20 kaznivih dejanj davčne zatajitve, od tega so štiri dejanja ostala pri poskusu. ''Z dejanji je družbam, katere je osumljeni zastopal, pridobil okoli 5,5 milijona evrov protipravne premoženjske koristi,'' so zapisali na PU Ljubljana in dodali, da je storil tudi 19 kaznivih dejanj ponareditve ali uničenja poslovnih listin in 13 kaznivih dejanj pranja denarja, saj so policisti ugotovili, da je protipravno pridobljeni denar osumljeni po prejemu v nadaljevanju tudi opral. Skupaj je tako 35-letnik storil kar 52 kaznivih dejanj.
Za Kantarevića in Jordana pa naj bi v preiskavi ugotovili, da sta osumljenemu Kudiću pomagala pri izvrševanju kaznivih dejanj pranja denarja, saj sta dala na razpolago transakcijske račune slamnatih družb in denar v obliki gotovine dvigovala iz računov tako v Sloveniji kot Avstriji.
Opravili so 23 hišnih preiskav pri posameznikih in gospodarskih družbah
Predkazenski postopek so začeli v začetku leta 2011, ko je Davčni urad Ljubljana pri izvajanju postopkov davčnega inšpekcijskega postopka ugotovil obstoj sumov kaznivih dejanj ter se takoj povezal s kriminalisti SKP PU Ljubljana.
''Zaradi zaznane obsežnosti in zahtevnosti zadeve ter objektivne predstavitve s strani inšpektorjev DU Ljubljana ter po zbranih podatkih je bila v mesecu maju 2011 v soglasju s tožilcem ustanovljena specializirana preiskovalna skupina. Pri preiskavi zadeve je bil v devetih gospodarskih družbah opravljen davčni inšpekcijski nadzor. Prav tako so bili v predkazenskem postopku pridobljeni podatki za več kot 20 transakcijskih računov gospodarskih družb in fizičnih oseb, ki so bili podrobno analizirani, za tri transakcijske račune iz tujine pa so bili pridobljeni podatki preko mednarodne pravne pomoči v kazenskih zadevah. Z mednarodnim policijskim sodelovanjem so bili pridobljeni operativni podatki in podatki bank iz tujine,'' so sporočili ljubljanski policisti.
Na podlagi pridobljenih sodnih odredb so kriminalisti nato opravili 23 sklopov hišnih preiskav pri posameznikih in gospodarskih družbah ter ob tem zasegli večjo količino poslovne in druge listinske dokumentacije ter elektronskih nosilcev podatkov. Zaseženo so pregledali in analizirali.
35-letnik škodil državnemu proračunu
Ugotovili so, da je osumljeni 35-letnik kot direktor večjega števila gospodarskih družb s prikazovanjem poslov med povezanimi gospodarskimi družbami v obračunih DDV od leta 2008 zahteval od Dursa vračilo DDV v izjemno visokih zneskih. Tako je s 16 kaznivimi dejanji povzročil več kot 5 milijonov evrov škode proračunu RS.
Čeprav je davčni organ zaznal nepravilnosti, je "poslovanje" prenesel na drugo družbo in nadaljeval z vlaganjem zahtevkov v imenu drugih družb in tako želel pridobiti še več kot 30 milijonov evrov protipravne premoženjske koristi. Davčni urad Ljubljana in Posebni davčni urad Ljubljana sta vračila davka zavrnila. Na PU Ljubljana so navedli, da ''je samo v enem primeru zahtevek za vračilo DDV presegel znesek 18 milijonov evrov, ki je bil s strani DU Ljubljana pravočasno zavrnjen''.
Specializirana preiskovalna skupina nadaljuje z zahtevno in obširno preiskavo gospodarskih kaznivih dejanj, za katere obstaja sum, da jih je osumljeni 35-letnik izvršil še pri poslovanju s štirimi povezanimi gospodarskimi družbami.
Pri sumljivih poslih naj bi sodeloval tudi stečajni upravitelj
Poleg omenjene trojice je bilo novembra v preiskavi še 8 osumljencev. Med njimi naj bi bil tudi stečajni upravitelj, ki naj bi v sumljivih poslih sodeloval s svojim podjetjem. Po naših neuradnih podatkih naj bi ta po hišnih preiskavah ljubljanskih kriminalistov podal samoprijavo in poravnal vse davčne obveznosti ter se tako izognil ovadbi.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.