
Na prvi pogled je videti kot sanjska služba, a na drugi pogled je jasno, da še zdaleč ni tako. Ameriška vesoljska agencija Nasa zbira prostovoljce, ki so pripravljeni 70 dni (dobra dva meseca) ostati v postelji. Poskusnim zajčkom tudi plačajo, in sicer 18.000 dolarjev (nekaj več kot 13.300 evrov) ali 1200 dolarjev na teden.
Iz postelje posameznik sploh ne bo smel vstati. Lahko pa bo igral videoigrice, bral knjige, brskal po spletu … Pred tem bo moral tudi prestati Nasine zdravstvene teste.
Namen raziskave je preučiti učinke, ki jih ima mikrogravitacija na človekovo telo. Študija simulira učinke dolgega potovanja v vesolje. Postelje, na katerih bodo ležali prostovoljci, bodo rahlo nagnjene, tako da bodo noge višje kot glava. To seveda vpliva tudi na krvni obtok, podobno se zgodi tudi astronavtom. Seveda pa dolgotrajno ležanje pomeni tudi oslabitev mišic in zmanjša gostoto kosti.
Po ležanju bodo prostovoljci soočeni z novimi izzivi, saj bodo morali opraviti z nekaj vajami, kot sta izstopanje iz avtomobila ali prenašanje težkega bremena. Po samem ležanju bodo prostovoljci še dva tedna preživeli pri Nasinih strokovnjakih, da si bodo opomogli.
Beth Ann Shriber, ki se je podobnega testa udeležila leta 2006, je dejala, da dolgotrajno ležanje v postelji dan za dnem ne vpliva le na fizično stanje, ampak tudi na duševno.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.