Lastniki kontroverznih strani, ki na račun naivnih uporabnikov spleta, ki se ne zavedajo nevarnosti brezglavega vedenja na internetu, služijo velike vsote denarja, so prepričani, da mora edina omejitev še naprej ostati samocenzura, za katero je že jasno, da izpuhti, takoj ko ima uporabnik možnost popolnoma anonimnega objavljanja. Starši in prijatelji mrtvih otrok, ki so klonili pod težo zlobe spletnih komentatorjev, pa zahtevajo nadzor.
Brata Mark in Ilja Terebin, lastnika strani ask.fm, registrirane v Latviji, sta se po smrti 14-letnice skrivala pred mediji. V preteklosti sta že povedala, da vzgoja ni stvar ponudnikov spletnih storitev.
Njun nekdanji zaposleni je za britanske medije razkril, da naj bi bil njun motiv, zaradi katerega nasprotujeta kakršni koli preureditvi strani, ki bi onemogočila popolno anonimnost in s tem spletnim zlobnežem dala ime in priimek ali preiskovalcem vsaj možnost, da jih izsledijo, težak okoli 7 milijonov evrov. Toliko namreč na leto z oglasi zaslužita s stranjo.
Kot je še dejal, bi bila rešitev tudi v tem, da bi bila stran moderirana, a brata nasprotujeta tudi temu, saj vesta, da najstnike privlači predvsem to, da lahko komur koli napišejo kar koli. Pa čeprav je žaljivo in neokusno.
Ask.fm je iz majhnega "start-upa" v le nekaj letih zrasel v spletnega giganta z več kot 60 milijoni registriranih uporabnikov. Problem samomorov naj bi bil direktorjema družbe še kako dobro znan, a ne ukrepata, ker menita, da bi to škodovalo poslu. Potem ko sta lani samomor storili irski najstnici, je Mark novinarjem v odgovor zabrusil, da je to težava, ki se pojavlja izključno v Veliki Britaniji in na Irskem, kjer naj bi bili otroci posebej nevzgojeni. "Otrokom manjka pozornosti staršev, ki raje gledajo televizijo, pijejo pivo in berejo tabloide, kot da bi se posvečali otrokom," je dejal. In dodal, da lahko vsakdo, ki ga stran moti, ugasne računalnik. A prav tega najstniki niso sposobni.
Krivi starši, ki razkazujejo otroke?
Strokovnjaki, ki opozarjajo na nevarnost nekritične uporabe svetovnega spleta, medtem vse bolj opažajo, da ostajajo osamljeni vpijoči v puščavi. Poleg tega dodajajo, da so pogosto prav starši tisti, ki otroke učijo nekritičnega odnosa do spleta.
Ob tem izpostavljajo starše, ki na Facebooku in podobnih portalih vse od rojstva objavijo neskončno količino otrokovih fotografij, otroka pa s tem učijo, da je pomembno prav vsak trenutek deliti s svetom. Na drugi strani otrok ostane nepripravljen na dan, ko se pohvale, ki jih na njegov račun pišejo starši prijateljev, sprevržejo v pikre opazke lastnih vrstnikov, katerih mnenje pa je v določenem življenjskem obdobju odločilno.
Poleg Facebooka izpostavljajo Instagram, na katerem starši svoje otroke spreminjajo v prave male zvezdnike, tako je tam mogoče najti petletnike, ki imajo 40.000 sledilcev, tudi če niso potomci slavnih staršev. Strokovnjaki za spletno varnost ob tem še dodajajo, da lahko takšne objave ogrozijo otrokovo varnost, saj je iz drugih objav na profilu, pogosto mogoče določiti celo naslov otroka.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.