Oblasti so torej priznale, da so malezijsko letalo MH370 iskale na napačnem koncu. Relativno majhen kos Indijskega oceana, kjer so slišali signale, so zdaj spet razširili na okoli 60.000 kvadratnih kilometrov veliko območje, kjer bi, kot predvidevajo na podlagi satelitskih podatkov, lahko strmoglavilo letalo. Avstralska ekipa, ki vodi iskanje, ocenjuje, da bi lahko avgusta prihodnje leto preiskali celotno območje, poroča britanski Independent.
Možnosti, da bi našli črni skrinjici letala, ki bi lahko končno razkrili eno večjih skrivnosti zadnjega obdobja, je tako vse manj. Bizarnost izginotja, češ kako lahko izgubijo Boeing 777, pomanjkanje pravih informacij, izmotavanje oblasti pri odgovarjanju na vprašanja, je seveda odlična podlaga za teorije zarot. Pojavilo se jih je ogromno, tukaj je zbranih 13 najbolj popularnih, ki skušajo odgovoriti, kje je skrito letalo in kaj je šlo narobe.
Letalo je bilo sestreljeno v vojaški vaji
Svojci potnikov in tudi številni drugi ne zaupajo analizi satelitskih podatkov, na podlagi katerih so oblasti prepričane, da je letalo strmoglavilo v Indijski ocean. Med temi je tudi britanski novinar Nigel Cawthorne, ki je že objavil prvo knjigo o izginotju letala. Avtor podpira teorijo, ki jo je začel novozelandski delavec na naftni ploščadi Mike McKay, ki je povedal, da je videl goreče letalo, kako pada nad Tajskim zalivom. Okoli 8. marca, ko je letalo izginilo, je v Južnokitajskem morju potekalo več vojaških vaj, v katerih so sodelovale ZDA, Južna Koreja, pa tudi pripadniki Kitajske, Japonske, Indonezije … Avtor te teorije tako zagovarja, da so letalo sestrelili kmalu potem, ko je prenehal komunicirati z zračno kontrolo.
Letalo poletelo proti severu, sestrelili so ga namerno, nato zavajanje javnosti
Na začetku preiskave sta obstajali dve možnosti, kam je letalo poletelo: južno in severno. Obveljala je prva. Nekateri še vedno verjamejo, da če nikoli ne bomo izvedeli, kaj se je zgodilo z letalom, je možen tudi scenarij, da je letalo letelo proti severu. Kot je nekdanji navigator RAF Sean Maffet dejal za BBC, je po 11. septembru 2001 možno, da vojaški lovci sestrelijo vsako neidentificirano letalo, ki prileti v zračni prostor neke države. Tako je po njegovem mnenju popolnoma možno, da so ga sestrelili. Ta teorija vsebuje tudi mednarodno prikrivanje dejstev, ki se naslanja na to, da nobena od držav ne bi želela priznati, da so sestrelili potniško letalo s potniki iz več različnih držav.
Proti severu letel v senci drugega letala
Tudi ta teorija bolj verjame scenariju, da je letalo letelo proti severu, in sicer v senci drugega letala. Tako naj bi se malezijsko letalo skrivalo kakšno uro in pol po tem, ko je izginilo iz civilnih radarjev. Bloger Keith Ledgerwood je razvil idejo, da sta letalo na letu MH370 in letalo družbe Singapore Airlines let 68 letela na isti poti, okoli 18. ure UTC pa naj bi se MH370 pridružil letu 68. Ker naj bi bila letala dovolj blizu, bi lahko radarji obe letali zaznali kot isto točko. Singapursko letalo je letelo do Španije, malezijsko pa bi lahko pristalo na številnih lokacijah na severovzhodu Kitajske, Kirgizistana ali Turkmenistana.
Letalski strokovnjaki so potrdili, da je ta teorija v praksi celo izvedljiva, saj bi lahko tudi višjeresolucijski vojaški radarji spregledali, da gre za dve letali in bi za nenavadnost zakrivili tehnično napako ali odmev.
Pristalo je na otočku
Na začetku preiskovanja misterija so mediji zapisali možnost, da je letalo, ker je po izginotju z radarjev zavilo levo, pristalo na Andamanskih otokih, ki ležijo med Indonezijo in Tajsko. Lokalni prebivalci so hitro zavrnili idejo, da bi boeing 777 lahko neopaženo pristal na peščenih otočkih, a nekdanji pilot Steve Buzdygan meni, da bi bilo sicer težko, a ne neizvedljivo, da bi letalo pristalo na eni izmed dolgih obal.
Pristalo v ameriški vojaški bazi
Ena izmed najpopularnejših teorij zarot v primeru izginotja letala je, da je letalo pristalo na vojaški bazi na tropskem otočku Diego Garcia v Indijskem oceanu. Gre sicer za britanski otok, a ga ima v uporabi ameriška vojska. Zagovorniki te teorije so šli celo tako daleč, da so v teorijo vpletli tudi ruski Kremelj, ki naj bi z nekaterimi ugotovitvami podprl to možnost. Teorija se je tako razrasla, da je morala ameriška vlada celo uradno zanikati poročanju. Predstavnik ameriškega veleposlaništva v Maleziji je lokalnim medijem zagotovil, da ''ni nobenih indicev, da je letalo poletelo v bližino Maldivov ali otoka Diego Garcia''. ''MH370 ni pristal na Diegu Garcii,'' je še zatrdil.
Letel do malezijskega letališča Langkawi
Bloger Chris Goodfellow pa je zapisal, da je zaradi velike napake ali nesreče izpadla elektrika in posledično vsa elektronika, vključno s transponderji in komunikacijsko opremo. Sredi noči, kot meni Goodfellow, je pilot lahko poletel le proti najbližjemu letališču. Po njegovem mnenju pilot ni naredil nobene napake, saj naj bi poletel proti letališču Langkawi, ker naj bi bila to najkrajša in najlažja pot. Pilot naj bi z letalom upravljal ročno, a očitno mu do letališča kljub vsemu ni uspelo priti.
Požar na letalu
Tudi veliko teoretikov zarot se strinja, da je Inmarsatova analiza satelitskih podatkov, češ da je letalo letelo proti jugu, pravilna. Strinjajo se tudi, da je letalo nad Indijskim oceanom letelo še več ur in potem strmoglavilo v morje. Zato se bolj osredotočajo na to, kaj je privedlo do katastrofe.
Ena izmed možnosti je, da je na letalu izbruhnil požar. Zato je letalo tudi zavilo na levo, a vsi na krovu so kmalu umrli. Še preden bi požar poškodoval zunanjost letala, je tudi ta ugasnil, pravi teorija. Tako je avtopilot vodil letalo, dokler mu ni zmanjkalo goriva. Ta teorija je na majavih nogah, saj bi po začetnem požaru verjetno pilotski ekipi ostalo dovolj časa, da bi poslala klic v sili.
Eksplozija v pilotski kabini
Naslednja teorija upošteva dejstvo, da ni bilo klica v sili. Tega ni bilo zaradi nenadne eksplozije v pilotski kabini. Po terorističnem napadu na ZDA so ojačali vrata pilotske kabine in jih je težko odpreti. Člani posadke bi tako lahko ostali pred zaprtimi vrati. A tudi ta teorija ima veliko luknjo, in sicer v delu, ko malezijski uradniki trdijo, da je bila sprememba smeri rezultat ''sedmih ali osmih pritiskov na komandni ročici med kapitanom in prvim častnikom''.
Borba visoko nad oblaki
Malezijske oblasti verjamejo, da so letalu namerno spremenili smer in da so bili komunikacijski sistemi namerno ugasnjeni. A vseh 227 potnikov je bilo po preiskavi opranih sumov (sprva se je ugibalo o predvsem dveh potnikih, ki sta letela s ponarejenimi potnimi listi).
Kljub temu se še vedno pojavlja možnost, da je eden ali skupina več potnikov ugrabila letalo. A to seveda ne pojasnjuje, zakaj ugrabitelji niso skušali narediti česa več, kot pa letalo le preusmeriti nad južni Indijski ocean.
Ena teorija predlaga, da je prišlo do borbe za kontrolo nad letalom, ki se je končala z medsebojnim uničenjem. Analiza malezijskih oblasti kaže, da je letalo imelo nenavadno pot, potem ko je zapustilo civilne radarje, saj naj bi se povzpelo na višino 13700 metrov, nato pa naj bi se hitro spustilo. Strokovnjaki so za BBC povedali, da je to možen manever pilotske ekipe, da bi tako zmedli ugrabitelje.
Ponesrečena ugrabitev
Dvig na višino 13700 metrov bi lahko zahtevali tudi sami ugrabitelji, saj so želeli ubiti potnike. Na taki višini bi lahko dekompresirali kabino, kisika bi nato zmanjkalo v 12 do 15 minutah. Seveda pa bi v tem primeru morali imeti ugrabitelji drug dostop do kisika. Po tej teoriji je očitno, da ugrabiteljem ni uspelo, saj so tudi oni umrli.
Pilotov samomor
Pod preiskavo sta se znašla tudi pilot Zaharie Ahmad Shah in kopilot Fariq Abdul Hamid. Govorilo se je, da se je Shah ločeval in da ni bil v stanju, da bi pilotiral. Tako se je namigovalo na to, da naj bi šlo za pilotovo zadnjo poslovilno pot, na kateri je naredil vse, kar si je lahko privoščil le na simulatorju. Njegova družina in družba Malaysia Airlines sta zatrdili, da gre za odgovornega profesionalca.
Sabotaža zaradi življenjskih zavarovanj ali napada na podjetje
Ena izmed možnih poti preiskave je bila tudi, da je bilo letalo del sabotaže, in sicer ali zaradi goljufije z življenjskimi zavarovanji ali zaradi industrijskega vohunjenja. Policija naj bi preverjala tudi, ali se je kakšen od potnikov tik pred letom zavaroval za ogromno vsoto denarja, ki bi jo dobila njegova družina. Prav tako je bilo na letu 20 zaposlenih v ameriškem podjetju Freescale Semiconductor. Upokojeni pilot Delta Airlines Field McConnell tako meni, da bi lahko bilo izginotje letala tudi poskus kraje tehnologije, ki so jo razvili, a še ne patentirali. Ob tem spomnimo še na 2,3 skrivnostnega tovora, ki manjka na uradnem popisu. Na letalu je bilo skoraj 5 ton sadja in okoli 200 kilogramov litijevih baterij, označenih z napisom, da gre za potencialno nevaren tovor, ki je lahko, če pride do poškodbe embalaže, vnetljiv.
CIA nekaj skriva
Brez teorije zarote, v katero ne bi bila vpletena ameriška obveščevalna služba CIA, skoraj ne bi šlo. Službo je v zgodbo vpletel nekdanji malezijski premier Mahathir Mohamad, ki meni, da CIA nekaj skriva. V blogu, ki ga je objavil sredi maja, z naslovom ''Boeingova tehnologija – kar gre gor, mora priti tudi dol'' Mohamad meni, da so letalo daljinsko upravljali uradniki, ki delajo za ameriški Boeing in CIO in da nekaj skrivajo. ’’Letala pač ne izginejo,’’ je zapisal 88-letnik, ki je bil premier med leti 1981 in 2003, in zaključil, da ’’zaradi nekakšnih razlogov mediji ne bodo zapisali ničesar, kar vključuje tudi Boeing in CIO. Upam, da bodo bralci prebrali vsaj to’’. Boeing je to teorijo zavrnil.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.