Atalanta kronala premoč s tremi goli in se uvrstila v dublinski finale

Bergamo, 09. 05. 2024 22.46 | Posodobljeno pred 10 dnevi

M.J., N.M., STA
1

V prenosu na Kanalu A in VOYO ste spremljali polfinalno poslastico nogometne LE med italijansko Atalanto in francoskim Marseillom. Prvi obračun se je končal brez zmagovalca (1:1), na drugi pa so bili Italijani celo tekmo veliko boljši in so slavili s 3:0. V finalu v Dublinu 22. maja se bodo udarili z Bayerjem iz Leverkusna, ki je doma sicer remiziral proti Romi (2:2).

Ademola Lookman zabil gol za 1:0

Atalanta poskuša postati drugi italijanski klub v finalih evropskih tekmovanj to sezono, potem ko si je tekmo za naslov v Konferenčni ligi že dan prej zagotovila Fiorentina, ki je izločila Club Brugge. Zaradi odličnih predstav v Evropi bodo imeli Italijani v prihodnji sezoni kar pet predstavnikov v Ligi prvakov.

Ademola Lookman
Ademola Lookman FOTO: AP

In res, črno-modri so povratni dvoboj z nepredvidljivimi Francozi odprli zelo navdahnjeno in tudi ofenzivno naravnano, tako da so gostje v začetnem obdobju "zbiti" na svojo polovico, Atalanta pa je nanizala tudi nekaj obetavnih situacij za dosego zadetka. Navkljub nekaterim priložnostim pa so se Francozi ubranili začetni nalet tekmecev in tudi vse bolj pogosto "prehajali" na polovico rivalov iz Bergama.

Statistika prvega polčasa tekme Atalanta - Marseille
Statistika prvega polčasa tekme Atalanta - Marseille FOTO: Sofascore.com

Sredi prvega polčasa nov hud nalet "Bergamascov". Zelo vroče je bilo v gostujočem kazenskem prostoru, med drugim je Gianluca Scamacca, strelec gola na prvi tekmi v Franciji, najprej zadel okvir vrat, nato pa je v drugi odlično posredoval francoski vratar Pau Lopez. Nekaj minut kasneje pa vendarle (zasluženo) vodstvo črno-modrih. Bolj ali manj je vse sam opravil Nigerijec Ademola Lookman, ki je solo akcijo kronal še z učinkovitim strelom z roba kazenskega prostora (1:0).

Končna statistika tekme Atalanta - Marseille
Končna statistika tekme Atalanta - Marseille FOTO: Sofascore.com

Tudi po doseženem zadetku, ki je, vsaj začasno, Atalanto peljal v dublinski finale LE, ki bo 22. maja, se je premoč domačih nadaljevala, tako da so Francozi lahko še zadovoljni, da so na veliki odmor odšli z minimalnim zaostankom. Drugi polčas se je začel z imenitno priložnostjo gostov. Iliman Ndiaye je sam stekel proti italijanskemu kazenskemu prostoru, a nato nepričakovano poskusil z lobom, ki pa je zletel za dober meter mimo gola. To je bila daleč najboljša priložnost Francozov na tekmi. A odgovor Atalante je bil hiter in tudi učinkovit.

Ademola Lookman vs Marseille
Ademola Lookman vs Marseille FOTO: Sofascore.com

Strelec prvega gola na tekmi Nigerijec Lookman je lepo spustil žogo Matteu Ruggeriju, ki je z imenitnim udarcem zadel sam kot francoskih vrat. Bil je to neubranljiv strel in lepo vodstvo za Italijane, ki se jim je ob prednosti dveh zadetkov že smejal dublinski finale. Marseiile pravega odgovora po zaostanku dveh golov ni imel in ga tudi ni našel. Še več, Atalanta je bila navkljub lepi rezultatski prednosti še naprej gospodar igrišča in prav nič ni kazalo na morebitni preobrat. Marseille je sicer v preostanku tekme tvegal malo več, toda brez pravega učinka in Atalanta je tekmo mirno pripeljala v svoj pristan ter se zasluženo plasirala v veliki finale LE. Še več, gostitelji so s tretjim golom, dosegel ga je El Bilal Toure, postavili piko na i zanesljivi uvrstitvi v finale.

Bayer navkljub zaostanku dveh golov ostaja neporažen v sezoni
Na drugem dvoboju je Bayer Leverkusen, nemški prvak in zmagovalec pokala Uefe v sezoni 1987/88, proti Romi, zmagovalcu pokala Uefe oziroma evropske lige v sezonah 1990/91 in 2002/23 ter prvaku konferenčne lige 2021/22 že v Rimu slavil z 2:0, na povratnem obračunu pa se je kljub prevladi v poskusih strelov znašel v zaostanku.

Bayer Leverkusen vs Roma
Bayer Leverkusen vs Roma FOTO: Sofascore.com

Leandro Paredes je v 43. minuti izkoristil najstrožjo kazen po prekršku Jonathana Taha in Italijane približal na poti do finala. Zaostanek s prve tekme je izničil isti igralec po novi enajstmetrovki v 66. minuti. Toda sanjsko sezono nemške ekipe je podaljšal Gianluca Mancini z avtogolom v 82. minuti, končni izid 2:2 pa je postavil Josip Stanišić globoko v sodniškem dodatku.