Slovenija

Zdravstvo v Sloveniji: 'Bolniki vse težje do brezplačnih storitev'

Ljubljana, 09. 01. 2013 12.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupina zdravnikov je opozorila na številne pomanjkljivosti obstoječega javnega zdravstvenega sistema. Poraba javnih sredstev je netransparentna, denar, namenjen zdravljenju bolnikov, pa se usmerja v zasebni sektor, pravijo.

T. i. Iniciativa zdravnikov je opozorila na slabo delovanje javnega zdravstvenega sistema pri nas. Slabo delovanje je po njihovi oceni posledica tega, da se sistem ne prilagaja spremembam družbe. Zdravniki, ki so združeni v iniciativi, so opozorili, da se javna sredstva, ki so namenjena zdravljenju bolnikov, porabljajo netransparentno, brezplačen dostop do storitev javnega zdravstvenega sistema je za bolnike vedno težji, nosilci storitev javnega zdravstva pa na to nimajo vpliva.

Erik Brecelj
Erik Brecelj FOTO: Dare Čekeliš

V iniciativi so Danijel Bešič Loredan iz bolnišnice Valdoltra, Erik Brecelj z Onkološkega inštituta Ljubljana, Nataša Fikfak iz bolnišnice v Šempetru, Miro Jurančič iz Zdravstvenega doma Sežana in Boštjan Lovšin iz bolnišnice v Izoli.

"Če bodo pravila igre jasno napisana, ne bo prostora za mahinacije – vsak bo vedel, kakšna so pravila igre," je dejal Bešič. Brecelj pa je dejal, da so odločeni, da spremenijo sistem. "Nič ne bi pomagalo, če bi odstavljali direktorje, če pa sistema ne spremenimo," je povedal.

Zahtevajo transparentno porabo javnega denarja v zdravstvenem sistemu. Opozarjajo, da javni zdravstveni sistem ne deluje racionalno, denar, namenjen zdravljenju pacientov, pa se usmerja v zasebni sektor.

Zavzemajo se za racionalizacijo javnega zdravstvenega sistema. "Določijo naj se kriteriji strokovne in organizacijske racionalizacije na primarnem, sekundarnem in terciarnem nivoju zdravstvenega sistema z jasno opredeljenimi in standardiziranimi kliničnimi postopki," je dejal Bešič.

V iniciativi menijo, da bi se morali določiti drugačni kriteriji pri izbiri vodstev javnih zavodov. Tako vodilni kot tudi nadzorni organi pa naj prevzamejo tudi materialno odgovornost za napačne odločitve.

Odgovorni naj natančno opredelijo pravice bolnikov in tako razbremenijo pritisk na vse zaposlene v javnem zdravstvenem sistemu, zahtevajo v iniciativi. Kot je poudaril Brecelj, morajo odgovorni na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in ministrstvu za zdravje ob zmanjševanju mase denarja za zdravstvo jasno povedati, katere storitve ne bodo več plačane iz naslova javnega zdravstva.

Jasno je treba ločiti javni zdravstveni sistem in zasebni zdravstveni sistem, je dejal Bešič. Poleg tega pa je treba jasno opredeliti tudi podeljevanje koncesij, je poudaril.

Ne nazadnje v iniciativi izpostavljajo sistem javnih naročil. Tega je treba prilagoditi novim evropskim direktivam in posledično zmanjšati ceno medicinskih materialnih stroškov za primerljive skupine posegov in dejavnosti, pravijo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

POIVRE
10. 01. 2013 07.10
-1
Zdravniki vidijo samo denar, svoje plače in osebne koristi. Če bo v javnem zdravstvu potrebno kaj samoplačniško doplačati je potrebno zmanjšati prispevke na plače in od plače. Zdravstvo ne potrebuje več sredstev in ga ne sme dobiti. Mora preživeti s tem, kaj ima in še tega bo manj. Zapirati bo treba bolnišnice, porodnišnice, zdravstvene domove, urgentne službe v manjših mestih, združevati zavode in odpuščati, odpuščati, odpuščati...Na vsakih 20 minut vožnje z avtom je zdravstveni dom, bolnišnica, klinika. Tega Slovenija ne potrebuje. V Sloveniji je 15 porodnišnic. Zdravstveni dom Metlika z najbolj plačanim zdravnikom v Sloveniji ima cc. 15 različnih ambulant s tajnicami, sestrami, pomožnim osebjem, nabavno službo, skladiščem, svojim dobaviteljem...ZD Krško prav tako, Trebnje... vse na 20 minut od Novega mesta. S tem, da je od Novega mesta do kliničnega centra v Ljubljani 45 minut. Splošna bolnišnica Brežice s porodnišnico je študijski primer zapravljanja denarja, slabo uro in pol do Ljubljane, 20 minut od Zagreba, tudi Hrvaška bo v EU...Denarja za zapravljanje v zdravstvu ni več. Zdravniki govorijo le o doplačilu, dodatnem prispevku, samoplačništvu, vse to bi končalo v njihovih žepih, in seveda, to je rešitev vseh njihovih problemov. Če se zmanjšajo storitve javnega zdravstva, se posledično morajo zmanjšati sredstva za javno zdravstvo.
JanezNovakJohn
09. 01. 2013 19.44
-3
Zdravniki skrivajo s svojo brezmejno nadutostjo in svojo nesposobnost sodobno urediti zdravstvo. Vede kot so homeopatija, kiropraktika zavračajo, tako kot so mnogo let nazaj zavračali akopunkturo. Če je zdravnik ni Bog, menedžer, računalničar, organizator, finančnik. Zdravniki mislijo da v zdravstvu vse to lahko opravlja le zdravnik, pozabljajo pa da so to druge in ne naravoslovne vede, ki zahtevajo svoj študij. Mnogo zdravniškega kadra ni kvalificirano za našteto. Te bi lahko nadomestili čakajoči na borzi dela. Direktorje zdravstvenih domov bi lahko prekvalificirali v anasteziologe, ginokologe, njihovo mesto bi pa prevzeli menedžerji, organizatorji dela, ekonomisti, pravniki.Organizacija v zdravstvu je v kameni dobi. Napotnice še vedno pišejo na roke, bolan človek pa se s tem papirjem podi od zdravstvenega doma do Z.D. in išče kje so vrste krajše. Informacijski sistem, ki bi zajel vse storitve zdravstva in njihovo zasedenost ne obstaja. Zdravnik iz Gorice ne reče pacientu naprimer: »26.10.2010 ob 12,35 imate ultra zvok v Radovljici. Napotnica je že poslana po spletu. Če se karkoli spremeni s strani pacienta obvestite sestro.« Podobno je z recepti. Zdravnik v lekarniški server naroči zdravila za dotičnega pacienta. Ko pacient pride lekarnar pogleda recept v serverju. Če pacient ne pride, zdravilo ostane zdravstveni blagajni. To je le drobec. Štiri izmene so normalna praksa, kjer je potrebna 24 urna prisotnost. To pa ne pomeni, da je popoldanska izmena zato več plačana. Nedeljsko delo se kompenzira z prostim dnevom v sredo. Takrat lahko gre zdravnik smučat, ko na smučišču ni nikogar. Ali ni to spodbudni privilegij. Pomankanje anasteziologov, dokazuje katastrofalno planiranje kadrov v zdravstvu. Moja osebna zdravnica nikoli ne dela v petek. V ponedeljek dela le popoldne. Dobro se je organizirala. Moj sosed zobozdravnik vsako leto zamenja avto in vsako peto leto komplet pohištvo v svoji hiši. Vrtnarja ta teden še nisem videl, kar je prav čudno. Čas je, da se naredi red v zdravstvenih vrstah, nato se bo potrebno še pozabavati z zobozdravstvom.
tedoONSP9RP980medo
09. 01. 2013 19.46
+1
Da greš k "zastonj" zobarju v Novem mestu, si na vrsti po najmanj pol leta čakanja.
Tonček Balonček
09. 01. 2013 23.37
+2
" Direktorje zdravstvenih domov bi lahko prekvalificirali v anasteziologe, ginokologe..." Specializaciaj iz anesteziologiej je najdalša od vseh, traja 6 let, zajema pa nasledja "kroženja": Splošna, regionalna anestezija in neposredno pooperativno zdravljenje 14 mesecev Specialna anestezija 15 mesecev Zdravljenje v enotah intenzivne terapije 24 mesecev Respiracijska terapija 2 meseca Terapija bolečine (akutne in kronične) 3 mesece Osnove reanimatologije in izbrana znanja iz urgentne medicine 2 meseca Izbirni program 2 meseca V tem čau specializacije specializant ne more delati samostojno, recimo dežurati brez nadzornega. In "prekvalifikacije" sdi, lepo prosim, odmisli! Če pa si želiš, se pojdi anestezirati ali v intenzivno terapijo kat k homeopatu ali bioenergetiku!
Tonček Balonček
09. 01. 2013 23.48
+1
" Štiri izmene so normalna praksa, kjer je potrebna 24 urna prisotnost. To pa ne pomeni, da je popoldanska izmena zato več plačana" Očitno ne razumeš, kao poteka delo na klinikah. V dopoldanskem času so odprte ambulante, operacjski bloki, zahtevnejše in kompleksnejše preiskave, itd., za to delo morajo biti vs lužbi tudi vsi ostali, se pravi isntrumentarke, rentgenologi, perfuzionisti, fiziki,a dministracija in še kdo. NAj vsi ti delajo v štirih izmenah, naj paciente v ambulanet naročajo ponoči? Popoldne imn ponoči so dežurni, za nujne primere, za skrn nad tsitimi, kis o bili operirani recimo, ne ap za ostalo! Pa saj ej tudi gasilcev in policistov ponoči manj, kot čez dan! In amj kot bodo imeli dežurni dela, cenejše bo zdravstvo, kaj vam to ni ajsno, anj gasilce plačujemo na normo, več kot bo gorelo, bolje bo!? Pisanje receptov vzame še anjmanj časa, saj je vna roke spisano le zdravilo in doziranje, vs eostalo sprinta sestra. Kot da ej tipkanje SUMAMED 50 mg kaj hitrejšeod pisanja na roke?! Teh računalniških programov in mrež ej že tako ali tako preveč, za erzulate analiz je hitreje, če pokliečš v alboratorij, kot ap da rezultate iščeš po omrežju, itak stalno crkava in s espreminja...PA akšna akciaj je bila z zdravstvenimi karticami in tistimi ogromnimi kištami za potrjevanje, vs eso že umaknili, prodali enkam na Vzhod, tam jih zdaj nategujejo, da je to super! In eč pacient ne ejmlje zdravil, je za zdravstvo to še dražje, saj s emus tanje psolabpša, poetm ap je zdravlejnje še dražje (ali pa ers ni več potrebno, eč umre), recimo pri hipertenziji.
tedoONSP9RP980medo
09. 01. 2013 19.34
+4
Ena moja kolegica pokliče ginekologa iz Ajdovščine, reče, da rabi napotnico, zdravnik pa odgovori, da bo napotnico dobila po pošti. Ni rabila pokazati zdravstvene kartice. Dajte povedati, kako bi to potekalo drugod po Sloveniji? V Novem mestu bi se moral najprej naročiti za ginekologa, datum bi bil čez 2 meseca, pa še tam pred ambulanto bi čakal par ur, da zdravnik dela zate eno minuto, kolikor rabi za napisati napotnico.
tedoONSP9RP980medo
09. 01. 2013 19.41
+2
Za ponavljajoče napotnice in recepte sploh ne bi bilo treba vsakič hoditi k zdravniku, lahko bi se dal recept ali napotnica za večkratno uporabo - še boljše: podatki o rednem jemanju zdravil ali redno obiskovanih specialistih bi bili lahko na kartici in to bi lahko bilo dovolj, kot gremo v lekarno ali specialistom. Pa še mnogo primerov bi se lahko pisalo, s katerimi se vidi, da bi se lahko dejansko pocenilo ali celo ukinilo osebne zdravnike.
Tonček Balonček
10. 01. 2013 01.08
+2
TA birokracija ej res enkaj enmogočega, ampak niso se je izmislili zdravniki, ti bi anjraje delali brez bapotnic in papirjev. Na klinikah imamo zdaj visoke medicinske sestre, zdarvstvene managerke, so tudi že magistre, spet in spet si izmišljao nove listke, formularje in še kaj in nihče jih ne zna ustaviti pri tem početju, ki ničemur ne služi.
potop_ist
09. 01. 2013 19.30
+8
Bravo vsem štirim.... na napake je potrebno opozarjati. Pošteno JAVNO zdravstvo je osnovna dobrina, ki jo zaslužimo pošteni državljani.
unatm
09. 01. 2013 20.22
+2
ONniON
09. 01. 2013 18.54
+1
ni problema sploh ne , gremo pa v republiko avstrijo
spacepan
09. 01. 2013 17.54
+1
Jaz pri nas v SLO sploh ne upam vec dokterju hodit, kamor koli pridem vsepovsod pise na vratah samoplacniki!! Se prav ce fino placam sploh ni problem bilokaj dobit ce pa grem po poteh ki jih predvideva "socialna" drzava pa mi oseben doktor nobenih tablet vec ne izda na recept.
truckersaso
09. 01. 2013 16.51
+7
A bo treba se vam rozce nest pa kasno zapet??Banda ncvredna!
sime sime
09. 01. 2013 16.43
+12
plačuješ prispevke od plače + plačuješ davke + plačuješ dodatno zavarovanje = greš dohtorju in ti da še on račun to je to naše zdravstvo in drzava denar trošijo netransparentno narod pa ima zelo nizko zdravstveno oskrbo!
resslovenka
09. 01. 2013 16.30
+8
Zdravniški lobij je eden najmočnejših v državi. Bolniki niso pomembni, mnogokrat niti za ceno življenja ne. Celo v njihovih lastnih vrstah vladajo mnenja, da je v zdravstvu toliko gnilega, da se bo težko počistilo. Mene samo zanima koliko sporov, ki so jih sprožili bolniki oz. njihovi svojci se je pozitivno rešilo. Že na začetku postopka, moraš biti pripravljen na krut boj, pravzaprav mesarsko klanje. Izid je na koncu negotov oz. izgubljen. Človek ima vsaj moralno zadoščenje, da je naredil vse kar se je dalo. Grenak priokus vseeno ostane. Tako je v našem javnem zdravstvu, privatno pa je čisto posebna zgodba.
janez6bbbbb
09. 01. 2013 15.56
+28
ZAKAJ ŠE POTEM PLAČUJEM PRISPEVKE DAJTE MI TIST DENAR PA BOM TAKO ALI TAKO SAM PLAČEVAL. DRŽAVA NAM KRADE NA VSAKEM KORAKU ŠE PODPIRITE POLITIKE TE ALI DRUGE ofce naivne
tedoONSP9RP980medo
09. 01. 2013 19.51
+1
Res, dajte nam bruto plačo, pa bomo vsi bolj komot zdravstveni in pokojninski samoplačniki.
unatm
09. 01. 2013 20.24
+1
... ja pa tut tisti del za penzijo naj vrneji, ki smo že vplačali ...
gepl
09. 01. 2013 15.56
+17
Ukiniti koncesije oni črpajo naš denar
kolcamož
09. 01. 2013 15.21
+14
zdravstvo pa itak ni zastojn,plačujemo vsak mesec,nakladajo nam mi pa verjamemo,da ni denarja,je v žepih posameznikov in dokler bomo tiho bo tako,tudi oni bojo enkrat gotovi....
nazaret
09. 01. 2013 15.43
+10
samo če pogledaš fakina..vidiš kako slabo jim gre...
kolcamož
09. 01. 2013 15.19
+12
sej so jim naši politiki za vzgled
I G N O R A N T
09. 01. 2013 15.13
+1
Yugoslavije ni vec
jezni_jezek
09. 01. 2013 15.10
+12
Ne bomo več plačevali obvezno in dodatno zavarovanje
Terezinka
09. 01. 2013 15.49
+0
In, si med bogatimi in boš lahko plačal ali pa ne veš kaj govoriš?
est
09. 01. 2013 15.10
+25
Zdravstvene storitve v javnem zdravstvu niso brezplačne, ampak jih plačujemo vsak mesec ne glede na potrebe. Dokler se bo govorilo, da je j. zdravstvo zastonj bo pač tako kot je.Vsi, ki so poleg te vreče delajo z njo kot svinja z mehom.
Terezinka
09. 01. 2013 14.50
+21
Vitka država, plačevanje v zdravstvu, šolstvu, varstvu in tako dalje. Bomo res vsi enaki v revščini. Davke bomo plačevali le zato, da bomo imeli večne politike, ki bodo delali kar bodo hoteli. Pri nas itak nihče več ni nič kriv.
R0ss0
09. 01. 2013 14.44
+29
pa dobr kdaj bomo vsi stopil ina ulice da nas bo vsaj 150.000, pa da začnem pred vlado rabijati, protestirati, kar koli, ker dlje čakamo bolj bomo propadli..... prej se je živelo za leta naprej, danes živimo samo da preživimo današnji dan.........
stafford
09. 01. 2013 13.56
+22
Še malo pa bo ameriiški sistem na naših tleh. Verjetno si odgovorni v vladi želijo le to. Ali pa nas je tako in tako preveč in samo čakajo da gremo na oni svet, tu tako ni denarja za pokojnine, zdravstvo, vrtce, šole, dela že dolgo ni. Verjetno je to njihov skriti načrt, čim več nas umre tem več ostane državi denarja.
Oreel
09. 01. 2013 14.00
+7
ja še posebej brezposelni,upokojenci,invalidi
Tonček Balonček
09. 01. 2013 14.27
+12
Američani svoj sistem že opuščajo, stane namrečs koraj pol več kot bi normalen, saj več ali manj služijo zasebni zravniki in odvetniki, pacienti ap sirotijo, ne se hecat stem bednim sistemom, lepo te prosim! A zadaj bo še MAtoz in podobni piskrček pristavil?
ZakoniZdravja
09. 01. 2013 14.43
+4
Sej to je tudi njihov sistem..da bo kot v ameriki sej pa vidos da v vseh anketah se vse primerja z ameriko
cupofmarja@email.si
09. 01. 2013 15.11
+9
zato pa čimprej vse te frise, ki se pojavljajo od osamosvojitve naprej......ven....na zavod za zaposlovanje......
Oreel
09. 01. 2013 13.55
+10
kot 1 bi morali občutno poceniti preglede in operacije vsaj za 40 odstotkov saj sedaj samo napihujejo umetno stroške dela, 2 ukiniti bi morali bruto delež plač razen prispevkov za pokojninsko in zdravstveno blagajno vsem zaposlenim v zdravstvo in bi z tem veliko prihranili pri plačah,saj kolkor se meni zdi so vsi plačani iz državne blagajne in bi lahko ta del denarja ki ga sedaj namenijo za bruto plače uporabijo za modernizacijo zdravstva,saj vsak dobi samo neto plačo in ne bruto 3 enotno naročanje opreme,zdravil od dobaviteljev brez posrednikov saj ti poberejo velik del denarja v zdravstvo
Terezinka
09. 01. 2013 14.33
+4
Ne vem zakaj se brišejo čisto normalne pripombe o nepravilnosti.
cupofmarja@email.si
09. 01. 2013 15.12
+6
pa tudi zdravniki bi morali delati v matičnih bolničnicah in ne hodit okrog dežurat.....