Slovenija

'Zdravstveni sistem je tarča interesnih skupin'

Ljubljana, 26. 11. 2013 12.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
32

Predsednik Sindikatov v zdravstvu Matija Cevc je nad razlogi za odstop ministra Gantarja zaskrbljen. Veliko bi naredili že, če bi preprečili, da se 30 odstotkov sredstev odlije v zasebne žepe, je prepričan. V Društvu Integriteta opozarjajo, da je zdravstveni sistem tarča močnih interesnih skupin.

Odstop ministra za zdravje Tomaža Gantarja bo rešitev zdravstvenega sistema in druge nujne ukrepe prestavil v daljno prihodnost, je povedal predsednik Sindikatov v zdravstvu v okviru Pergama in predsednik Sindikata kliničnega centra Ljubljana Matija Cevc. Pojasnil je, da je zaskrbljen nad razlogi za ministrov odstop.

Nujna je izpeljava zdravstvene reforme, opozarja predsednik Sindikatov v zdravstvu v okviru Pergama.
Nujna je izpeljava zdravstvene reforme, opozarja predsednik Sindikatov v zdravstvu v okviru Pergama. FOTO: Thinkstock

Po mnenju Cevca so šle stvari do zdaj v pravo smer. Glede prihodnosti slovenskega zdravstva je dejal, da najbrž ne bo svetla prav zaradi odstopa ministra, saj je to že tretji poskus izpeljave reforme. "Določeni lobiji niso videli v njej svojih koristi, zato so jo blokirali, kar kaže na to, da so zelo močni," je povedal.

Kot je zatrdil Cevc, je nujna izpeljava zdravstvene reforme, poleg tega pa je treba ukrepati tudi na področju zdravstvenega zavarovanja. Slovenskega zdravstva v sedanjem stanju si namreč ne moremo več privoščiti, ker je predrago, je dejal in dodal, da je treba čim prej pridobiti dodatne nove vire.

Pojasnil je, da se v zdravstvu 30 odstotkov sredstev odlije v zasebne žepe, kar po njegovem mnenju "ni prava smer". "Če bi zmanjšali tovrstne odlive ali jih preusmerili v javno zdravstvo, bodo že tukaj novi viri," je povedal.

Minister za zdravje Tomaž Gantar je v ponedeljek dopoldne predsednici vlade Alenki Bratušek posredoval odstopno izjavo. Kot razlog za svojo odločitev je navedel nezmožnost izpeljati nujne spremembe zdravstvenega sistema, saj da ni rešitve, ki bi bila učinkovita in bi zadovoljila vse.

Cevc je glede odstopa ministra povedal tudi, da si na njegovem mestu želi operativnega človeka, ki bo znal koordinirati in poiskati optimalne rešitve za zdravstvo. "Da bo med vsemi temi številnimi interesi znal najti pravo mero in da bi se tako zdravstvo rešilo težav, v katerih je zdaj," je pojasnil in dodal, da če do tega ne bo prišlo kmalu, se bo to poznalo tudi na zdravju prebivalstva.

ZSSS Gantarjev odstop obžaluje

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so prepričani, da se bo za iskanje novega ministra porabilo preveč časa. Ob tem poudarjajo, da mora vlada, tako kot je izpostavljala problem bank, to storiti za zdravstvo kot osrednji problem slovenske družbe.

Anomalije in visoka korupcijska tveganja uničujejo državo ter zmanjšujejo kakovost zdravstvenih storitev državljanom, opozarjajo v Društvu Integriteta.
Anomalije in visoka korupcijska tveganja uničujejo državo ter zmanjšujejo kakovost zdravstvenih storitev državljanom, opozarjajo v Društvu Integriteta. FOTO: POP TV

Po njegovem prepričanju je to skrb cele vlade, ne samo enega ministra. Minister za zdravje brez podpore koalicije ne more delovati, zato si tega vlada ne sme privoščiti, je dejal.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je poudaril, da je bil Gantar korekten sogovornik. Včasih so bila razhajanja med njegovim pogledom in zahtevami ZSSS. Ob sedanjih težavah v zdravstvenem sistemu Slovenija potrebuje odločnega ministra, ki bo pripravljen sprejemati kompromise, s katerimi bi lahko dosegli nujno potrebne spremembe. Kot ugotavlja Semolič, je problem v tem, da ministri ob poskusu posega na področji zdravstvenega zavarovanja in odprave načela vzajemnosti pri dodatnem zavarovanju naletijo na odpor ljudi, ki obvladujejo medije in politiko, zato mora biti minister močna osebnost, da ne bo podlegel tem pritiskom.

Böhmova je še poudarila, da je mogoče privarčevati z racionalizacijo stroškov v zdravstvu pri javnih naročilih in gradbenih stroških. Na to so že opozarjali, vendar so nekateri lobiji premočni, je še dodala izvršna sekretarka ZSSS.

Izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm je poudarila, da je odstop ministra povezan z nesoglasji znotraj koalicije, predvsem z ministrom za notranje zadeve Gregorjem Virantom. Minister je po njenih navedbah med drugim predvidel ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, pri katerem bi ena izmed štirih predlaganih alternativ povečala prispevno stopnjo delodajalca, kar bi znižalo neto plačo. Na ZSSS temu predlogu niso naklonjeni, saj so neto plače že precej nizke.

Kot je poudarila, so bolj naklonjeni možnosti, da bi se primanjkljaj iz ukinitve dopolnilnega zavarovanja pokril iz dohodnine. To pomeni, da v zdravstveno blagajno ne bi več prispevali vsi ljudje enako, kar je bilo do zdaj problematično predvsem za delavce in upokojence z najnižjimi prihodki.

Društvo Integriteta: Zdravstvo tarča interesnih skupin

Pojav "ujetosti države" je v tem primeru še kako viden, saj ministri očitno nimajo nikakršne moči, da bi spremenili ustaljene prakse, kar velja tudi za področje zdravja. Generalni sekretar Društva Integriteta Vid Doria

V Društvu Integriteta pa opozarjajo, da je zdravstveni sistem tarča močnih interesnih skupin, ki preprečujejo strukturne spremembe in vplivajo na procese odločanja na škodo uporabnikov sistema. "Vlada mora zagotoviti, da se sistemske spremembe sprejmejo takoj, saj se razmere poslabšujejo," opozarjajo in dodajajo: "Odstop ministra za zdravje kaže na neurejenost sistema in nemoč za doseganje večje transparentnosti in nosilcev moči. Prisotnost močnih zasebnih interesov, ki obvladujejo slovensko zdravstvo, je razvidna že dlje časa, vendar je volja odgovornih za zamejevanje vplivov in zagotavljanje transparentne porabe denarja še vedno šibka. Razočarani smo nad aktivnostmi, ki jo vlade, pristojni in politika že leta namenjajo ureditvi zdravstva v Sloveniji."

Društvo Integriteta je že skozi raziskavo Nacionalni sistem Integritete ugotovilo, da je vpliv interesnih skupin v Sloveniji zelo velik, kar se negativno odraža s prepletanjem zasebnega in javnega pri dodeljevanju poslov, nedovoljenemu lobiranju in neustreznemu sistemu nadzora nad porabo javnega denarja.

Preberite tudi, kako je odstop ministra Gantarja razburkal odnose znotraj koalicije.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Terezinka
27. 11. 2013 09.45
cela država je cilj ne le tarča interesnih požrešnih skupin. Te skupine nimajo nobenega drugega cilja kot obogateti v kratkem času doklčer so njihovi pomočniki v parlamentu in v vladah. Zato rabimo, da se spucajo VSI, ki so vladfali kadarkoli v zadnjih 23 letih in prej. Ni problem ali so levi ali desni. Vsi so vedeli in najmanj opazovali namesto ukrepali. V njih ni državotvornosti, ni domoljublja in ni demokracije. Zanje je važna njihova sigurnost, njihov kapital in njihova nedotakljivost. Borijo se za svojo nedolžnost tako, da vladajo
Verbena
27. 11. 2013 09.40
+2
Bratuškova, pokažite, kako zmorete, doslej bolj slabo, udarite z roko po mizi in recite :" Dost je "!!!, pa četudi vam crkne ura, bomo za drugo zbral, sam, če bo red !!!!
Terezinka
27. 11. 2013 09.47
Glede na to, da ji nihče osebno nič ne more resno očitat naj bo za razliko od Pahorja odločna, pametna in korajžna in naj neha podpirati kogar koli. Naj dopusti, da se razkrije in kaznuje strice, tete in sestrične skupaj s prijatelji iz politike
Ajmomali
27. 11. 2013 10.10
+2
No, če ji očitaš "... naj neha podpirati kogar koli..." - potem si našla na njej kakšno "malenkost", kenede?
Janja Dular 1
27. 11. 2013 08.39
Osnutek sistemskega načelnega mnenja KPK o FIHO V konkretnih primerih, na katere se nanašajo pritožbe in prijave o korupciji ter omenjene sodbe sodišč, se neformalna moč istega klientelističnega omrežja kaže tako, da organi FIHO znova kršijo pravice manjšine invalidov in njihovih organizacij, povzročitelji pa se znova izognejo odgovornosti s preusmerjanjem pozornosti od pravih vzrokov k stigmatiziranju invalidnih oseb, češ da gre za konfliktnost in osebne spore med njimi. Na ta način, … http://za-misli.si/kolumne/elena-pecaric/1313-osnutka-sistemskega-nacelnega-mnenja-kpk-o-fiho
BobbyP
27. 11. 2013 08.38
+2
'Zdravstveni sistem je tarča interesnih skupin' ........... Ne bo držalo. Vsa Slovenija je tarča interesnih skupin.
Strelec74
27. 11. 2013 08.24
+2
Matr, kot da je to kaj novega. saj tudi elektro sistem (TEŠ 6) je tarča interesnih skupin. se ve za kaj, zato, ker bi te skupine rade čim več zalužila in brez posebnega napora, seveda na račun ovc, to je nas! Kako sprenevedanje, naredite kaj da se to konča raje!!
comment123
27. 11. 2013 08.15
+1
Raziskovalni novinarji podite v akcijo.Nabavni referenti v zdravsvenih ustanovah)veledrogeristi, trgovine, zdravstvene ustanove) koliko imajo uradne plače in kako živijo pa bo vse jasno! Seveda si korupcijski denar delijo, tistim, ki zasedajo še višji položaj in ki nimajo posrednega stika z dobavitelji.To je utečeno kot urca!
Strelec74
27. 11. 2013 08.25
Ne vem, če je to bistvo, ampak to, da so dobavitelji pri nas kartelno dogovorjeni in zato so nabavne cene visoke. Pač imamo še vedno socialistično gospodarstvo!
KOMISSAR-REX
27. 11. 2013 08.02
+2
Ne samo zdravstveni ampak celoten sistem in drzava je tarca ene interesne skupine imenovene UDBO-MAFIASKA HOBOTNICA.
BULDOH
27. 11. 2013 07.16
+2
Dokler ne pospravimo rdečih tožilcev in sodnikov bo še zmeraj korupcija v državi.....
HooplaToopla
27. 11. 2013 01.21
+5
"bi naredili že, če bi preprečili, da se 30 odstotkov sredstev odlije v zasebne žepe!" ---> Ne vem če se ljudje zavedajo, kaj to pomeni v praksi. Latentna državljanska vojna. Če je res, da polovico denarja, ki ga ljudstvo zbere ukradejo bolj ali manj znani posamezniki in tega uradne institucije ne morejo, nočejo in ne znajo preprečiti, to pomeni, da je v državi anarhija. ---> Posledično ima vsak državljan, ki ima možnost, ne le pravico, marveč dolžnost izvensodno kaznovati kogarkoli, ki si dokazano masti brke z denarjem v lasti ljudstva. ---> Mi penzionisti tule ne bomo mogli kaj dosti pomagati, razen s spodbudno besedo. Mladi, vi ste na vrsti. Ve se kaj je treba napraviti. Niste pet let stari.
ksenak2
26. 11. 2013 23.57
+3
Poglejte v Finance: Kam odteka zdravstveni denar - do 4x dražji medicinski material V mirne in lepo utečene posle pri nabavi žilnih opornic (stentov) v UKC Ljubljana je letos spomladi kot strela treščil nov poljski dobavitelj. Cene, ki jih je ponudil za enak material, so pokazale, da konkurence na javnih razpisih dejansko ni in da so slovenske bolnišnice glede na tujino doslej do štirikrat preplačevale to vrsto materiala. In ga še preplačujejo. Gre za milijone evrov. Zgolj pri eni vrsti medicinskega materiala. Na nenormalno visoke cene stentov v Sloveniji nas je opozoril dobro obveščen in strokoven vir, ki pozna tudi razmere v nekaterih drugih državah. Zdi se mu nerazumljivo, zakaj nabavne službe ne poiščejo dobaviteljev v tujini in zakaj za razmetavanje denarja nihče ne odgovarja
comment123
27. 11. 2013 07.57
+1
Skoraj je pravilo, da v nabavnih službah sedijo močno zasidrani ljudje, ki se dogovarjajo z dobavitelji. Seveda od njih dobijo v lasten žep mastne provizije. Pazijo, da ne bi slučajno zraven prišla kakšna ugodna konkurenca, niti občutno višja kakovost in enaka ali praviloma nižja cena ga ne premakne in zato spet kasirajo.Utečeno vse do potankosti. Vse to se dogaja tako po zdravstvenih ustanovah kot v zdravstvenih proizvodnih firmah(Lek;Krka,) in trgovskih firmah direktnih in posredniških, skratka povsod je ta mafija!
Purgatory101
26. 11. 2013 22.25
+15
MINISTER GANTAR JE POVEDAL RAVNO TOLIKO KOT VAŠ LJUDSKI PREDSEDNIK BORUT PAHOR O STRICIH IZ OZADJA ZA KATERE VSI VEMO A JIH ON NE BO NAVAJAL - KER JE POŠTENJAK in se ima za EU naprednega politika IN PREDSEDNIKA Z ZAPRTIMI USTI IN OČMI !
JanezNovakJohn
26. 11. 2013 22.21
+2
Slovenija ima napisane vsaj tri zdravstvene reforme. Nov zdravstveni minister naj bi bil le koordinator med odgovornimi in to so Bratuškova, predsednik stranke iz katere bo prišel nov minister in seveda minister. Vsi trije morajo vezati zaupnico na izvedbo reforme v naslednjih pol leta. Za ministra bi bil najprimernejši Samo Fakin. PA DA JIH VIDIMO JUNAKE ali nesposobneže.
odpisan2x
26. 11. 2013 21.37
+4
kdo kaj počne,kaj počne v tej državi ste moral že zdavnaj dojet-poraja se vprašanje ali pišete na portalih plačanci ali butlni.vse skup kar dogaja z ene ali druge strani je stil gebelsa
scipio
26. 11. 2013 20.31
+7
Slovenija je s tem odstopom vstopila v novo fazo družbenega razkroja, kmalu pa ji bo sledila še nova faza državnega razkorja. Kdor v tej deželi ni baraba, je manipulant ali vsaj oportunist. Zdravstvo, ki naj bi bilo ena glavnih kohezij družbe, se je pregnilo od znotraj navzven. slovenc, stoletja motiviran za preživetje zaradi dominacije tujcev, je v 22 letih navidezne samostojnosti klonil pod težo izkoriščanja lastnih barab. in to ti mora javno povedati prvi človek zdravstva. Ljudstvo, kje ti je poštenje in ponos?
kat-at
26. 11. 2013 19.59
+4
Alenka je pa odšla med gejše. Prav čas. Atijankovič pa v jok, ker bo moral prevzet njeno krono. :)
drdra
26. 11. 2013 19.16
+7
dokler bojo vsi delali samo za svoj žep in ne za korist državljanov ne bo nič boljše. Lobiranje bi morali prepovedati, včasi so bili v podjetjih komercialist ki so skrbeli za nabavo in prodajo.
klldmoll
26. 11. 2013 19.41
+2
komerc. zdravnik Ivan Dernič te nima rad ! ... ;-))
luckyss..
26. 11. 2013 19.05
+8
Zakaj ste mafijo sedaj preimenovali v interesno skupino ?!
skorumpiranpolitik
26. 11. 2013 18.42
+6
Vprašajte lobista g. Dimnjačara ali evrospko poslanko in bivšo ministrico Kukovičko, kaj je dobila za gi+uganje pred pediatrično kliniko skupaj z Maltarjem, kaj je dobil Miklafčič za nakup cepiva proti gripi, in tako naprej vse do leta 1994!
klldmoll
26. 11. 2013 17.54
+2
klldmoll
26. 11. 2013 17.54
+2