Slovenija

Zaradi vladnih ukrepov daljše vrste na Rdečem križu

Ljubljana, 07. 05. 2013 15.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Povišanje davkov in znižanje socialnih transferjev bo po mnenju Rdečega križa še povečalo število prosilcev za pomoč, ki pa jih je že zdaj veliko. V zadnjih štirih letih se je namreč njihovo število povečalo za 40.000, na zdajšnjih 150.000.

Ob tednu Rdečega križa Slovenije (RKS), ki se bo začel v sredo, so v RKS opozorili tudi na povečanje števila prejemnikov pomoči. V zadnjih štirih letih se je njihovo število povečalo za 40.000, na zdajšnjih 150.000. Glede na napovedane višje davke in reze v socialne transferje se v RKS zelo bojijo, da se bo število pomoči potrebnih še povečalo.

Humanitarne organizacije opozarjajo, da bo po sprejetju vladnih ukrepov, kot je dvig DDV in uvedba kriznega davka, le še več prosilcev pomoči.
Humanitarne organizacije opozarjajo, da bo po sprejetju vladnih ukrepov, kot je dvig DDV in uvedba kriznega davka, le še več prosilcev pomoči. FOTO: Mia Media

Kot je na novinarski konferenci povedal generalni sekretar RKS Danijel Starman, se je število prejemnikov materialne pomoči v lanskem letu povečalo s 145.000 na več kot 150.000, ki pridejo od šest do osemkrat letno po pomoč. Najbolj ogrožena kategorija so starejše samske ženske oz. vdove z nizko pokojnino, sicer po pomoč prihajajo brezposelni, mladi in starejši, je dejal.

Iz evropskih sredstev vedno manj hrane

Količina razdeljene hrane je bila po Starmanovih besedah zaradi manjšega obsega evropske pomoči nekoliko manjša, tako da so bili prehrambeni paketi tudi manj bogati. Pojasnil je, da so se cene v okviru evropskega ukrepa povečale, zato je Slovenija dobila manj hrane.

Starman je opozoril, da bodo po novem evropsko humanitarno pomoč razdeljevali med vseh 28 članic EU. "V Sloveniji bomo morali razviti sistem zagotavljanja hrane za socialno ogrožene, ker bo po letu 2014 evropski ukrep potekal drugače kot doslej," je poudaril Starman in dodal, da RKS v sodelovanju s pristojnim ministrstvom že sodeluje pri pripravi ukrepov.

Največ prosilcev je na območjih, kjer je bilo največ stečajev podjetij. Ti regiji sta Štajerska in Pomurje.
Največ prosilcev je na območjih, kjer je bilo največ stečajev podjetij. Ti regiji sta Štajerska in Pomurje. FOTO: Mia Media

Ob dvigu DDV in rezih v socialne transferje pa je direktor RKS Franc Košir opozoril, da pričakujejo še večji naval na RKS in na vse humanitarne organizacije. Omenil je, da že zdaj imajo velike probleme predvsem s plačevanjem položnic.

Vedno več revnih zaposlenih

Strokovna sodelavka Mateja Lomovšek je opozorila, da je čedalje več prosilcev za pomoč iz vrst zaposlenih. V RKS po njenih besedah opažajo, da se število revnih zaposlenih povečuje, največ pa je prosilcev na območjih, kjer so prisotni stečaji podjetij (Pomurje, Štajerska).

"Ker se zavedamo, da so naši resursi pri zbiranju denarja omejeni, se trudimo, da vsako leto izvedemo dve, tri vseslovenske humanitarne akcije zbiranja sredstev, ki jih namenimo za pomoč socialno ogroženim," je še poudarila Lomovškova.

Rdeči križ vsako leto 8. maja z mednarodnim dnevom obeleži obletnico rojstva ustanovitelja Henryja Dunanta. S tem dnem se pri nas začenja tudi tradicionalni Teden Rdečega križa Slovenije, ki bo potekal do 15. maja. V skladu z zakonom o RKS bo na vseh enotah Pošte Slovenije v prodaji 2.650.000 doplačilnih znamk, na železniških in avtobusnih postajah pa 25.000 doplačilnih vozovnic, v vrednosti 17 centov.

V lanskem letu so zbrali skupno 319.810 evrov, ki so jih namenili za izvajanje humanitarnih programov v korist najranljivejših skupin prebivalstva. Tudi tokrat bo RKS tako zbrana sredstva namenil za pomoč učencem in dijakom iz socialno šibkejših okolij ob pričetku šolskega leta za nakup potrebščin ter za izvedbo socialno-humanitarnih programov. Ob tem je Košir pozval podjetja, naj ne zadržujejo pošiljk, da ne bi plačali dodatnih 17 centov za znamko, kar se, kot pravi, sicer dogaja vsako leto ob tednu RKS.

Preberite še o tem, kaj o vladnih ukrepih menijo ekonomisti ter predstavniki gospodarske in obrtne zbornice.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

wolfterier
08. 05. 2013 11.43
+3
Rdeči križ je kot naše banke,več porabijo za funkcionarje,kot pa za pomoči potrebne.
srecnii
07. 05. 2013 20.25
+1
Ne vem, če ravno tolk ljudi potrebuje ta paket, namreč sem že bil priča, kako so hodil iskat paket, za vogalom pa so imel avto za nekaj tisoč evrov, zagotovo pa vrjemem, da nekateri niti do tega paketa ne morejo, stroški do rdečega križa.
Pivojevoda
07. 05. 2013 21.11
+1
To še ni nič, pri nas je RK nekaterim postavil cele bajte in to v istih rovtah, zaradi katerih so se morali sploh zateči k Rdečemu križu, ker tam itak nihče ne more preživeti. Saj pravim, oni ne pomagajo ampak vzgajajo določeno mentaliteto, mogoče bi nam radi povedali, prej so uživali samo ta eni, zdaj bodo pa končno še sami.
pacifik12
07. 05. 2013 18.48
+1
Pomurje in Štajerska, tam vladata SDS in SLS. To pove vse.
stric iz ozadja
07. 05. 2013 18.52
+2
In kaj potem...---so opazili razliko.--absolutno.--!
Pivojevoda
07. 05. 2013 19.02
+0
Rdeči križje namenjen predvsem reševanju najhujših stisk, med vojno ali naravnimi katastrofami, pri nas je pa zgleda bolj kot neka oblika šole in kazni, predvsem za tretjerazredne državljane, pod posebno zaščito Države.
Pivojevoda
07. 05. 2013 18.46
+0
Zgleda nekdo prideluje ogromne viške riža, testenin in moke, ki jih potem javnu uslužbenci distribuirajo med tretjerazredne in danes celo med drugorazredne državljane, namesto da bi jim preprosto dali denar, toplo vodo, elektriko in vsaj en poln obrok na dan. Cote se že dobijo, itak po nekaj pranjih izgubijo barvo ali se kje malo natrgajo. Revežu ne moreš kar dati oblačil, če jim je nerodno in raje hodijo razcapani kot da bi sami milo prosili, kot to počnejo igralci v filmih. Najtežje je s čevlji, vsi bi radi številko večje, take usnjene, ki manj smrdijo in takoj ne razpadejo, ljudje pa običajno mečejo stran le salonske čeveljčke, z visoko peto. Elektrike, pralnih strojev in likalnikov pa tudi ni dovolj za vse, itak najprej potrebujejo domove, kamor bi lahko spravili to navlako. Začaran krog, več nekoristnih stvari kot daješ revežu, manj je motiviran, da bi se sam skopal iz revščine, nekateri težko razumejo, da je za njihove biološke telesne funkcije treba pojesti vsaj skodelico toplega škroba, z nekaj soli, maščob in sladkorja dnevno, to so vendar že dokazala koncentracijska taborišča. Ampak reveži ne verjamejo, mislijo, da jim bo do javni uslužbenci na Rdečem križu riž še skuhali in zmešali omako za na špagete in sicer take, ki se kuhajo 6 minut. V bistvu za vse potebuješ šporhet, razen za pasje piškote, mesne narezke, paštete in ribe. Tistim, ki so morali še služiti vojsko v JNA, je danes najbrž lažje, tam so bile take malice običajne, čeprav bi verjetno snedli cel paket Rdečega križa zgolj v nekaj dneh, medtem ko danes zadoščajo za mesece, za cele družine. Prav pride tudi pralni prašek in tekoče milo, sploh če se moraš umivati s staro smrdljivo coto, namočeno v hladno vodo. Eh, smo vsaj svobodni, če vas seveda ne moti, da se okoli vas ves čas vozijo marice in vas občuduje družbena samozaščita. Saj niso nevarni, včasih napišejo kako položnico, zoper vzbujanja neprijetnih občutkov in strahu, z mrkim zaraščenim pogledom ali kršenja javnega reda in discipline, s smrdenjem na javnem mestu. Tudi tako se povečuje javni dolg, za katerega mora naša Država najemati v tujini kredite, ki jih finančno začasno pokriva naša Nacionalna banka.
Pivojevoda
07. 05. 2013 18.47
+1
V Republiki Sloveniji ni nihče na cesti, zato pa imamo domove za brezdomce, katerih telefonske številke vam bodo posredovali Centri za socialno delo. Blagor ubogim na duhu, kajti v primeru strokovno ugotovljene opravilne nesposobnosti, bodo Centri skrbeli tudi za birokracijo, položnice in sploh vse česar se ne boste več zavedali. Socialna država se bo aktivno vključila tudi v reševanje vašega morebitnega stanovanjskega problema, najprej vam ne bodo izplačevali socialnih prejemkov, za katere se je država obvezala tudi z Ustavo, posledično neplačanim položnicam bodo sledile terjatve, nato izklopi in odstranitve priključkov, nato bodo sodelovali s sodišči in družbeno samozaščito pri vaši deložaciji, med katero vam bodo odpeljali vso pošteno in marljivo prisluženo družinsko premoženje najprej v javna skladišča, kjer vam bodo zaračunali ležarnino za več mesecev, nato pa naj bi vaše premoženje preprosto odpeljali na deponijo, razen kar že prej sami pokradejo. Rdeči križ se ne ukvarja s smetmi, kot javni uslužbenci lahko sicer posredujejo, da stvari namesto na deponijo, odpeljejo v bivalno enoto ali kontejner od Karitasa, ampak včasih to ni v skladu s cilji psihosocialnih tehnologij, ki jih uporabljajo za reševanje stisk občanov. Raje počakajo, da umre kak starček, svojcem pa se ne ljubi matrati z odvozom, saj bo srečni revež dobil opremljeno praktično celo stanovanje in vse kar potrebuje za življenje, do pozne starosti, dokazano. Mi nismo normalna dežela, vsaj to bi lahko do sedaj že doumeli, če se slučajno čemu še čudite in nejeverno zmajujete z oprano gnilo bučo, ki vam visi na vratu namesto glave. Ja, v civiliziranih deželah revščina pač stane, ker je treba brezpogojno spoštovati še tako nečloveški, bolan in vsiljen legalni red, žal. Mimogrede, a kdo ve, za kdaj je spet razpisan Konec sveta, vsaj en državni praznik, ki se ga lahko iskreno veselimo, če ne bodo prepovedali še tega.
Pivojevoda
07. 05. 2013 18.52
Paketom Rdečega križa bi lahko po novem priložili tudi močne insekticide, pri nas so se namreč zaredili par centrimetrov veliki škorpijoni, katerih pik je podoben piku sršena ali čebele in lahko reveži še umrejo, če niso odraščali na kmetih in so alergični na pike. Privabijo jih slabo vreme, sečnja gozdov, ostanki sendvičev in kristalčki sladkorja na golih tleh, pa to...
wolfterier
08. 05. 2013 11.45
+1
FailNation
07. 05. 2013 18.14
+5
24vohomurckov
07. 05. 2013 17.32
+3
.......razslojevanje se nadaljuje......to je cilj vlad zadnjih deset let.....pospešeno!!
Klemenqwsqq
07. 05. 2013 16.49
+3
socialno čuteča vlada...
Huey
07. 05. 2013 15.58
+7
Koliko javnih uslužbencev je v teh vrstah? Obe roki stavim da so vsi iz gospodarstva!!