Pop in

Zakaj je Amerika tako proti seksu?

Washington, 07. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Bernardo Bertolucci je pred premiero svojega filma Sanjači povedal nekaj kritičnih besed na račun življenjskih nazorov Američanov.

Bertolucciju ni jasno, zakaj so Američani tako zapeti
Bertolucciju ni jasno, zakaj so Američani tako zapeti FOTO: Reuters

Italijanski režiser je pred bližnjim začetkom prikazovanja njegovega filma Sanjači (The Dreamers) po kinematografih v Združenih državah Amerike povedal nekaj kritičnih besed na račun življenjskih nazorov Američanov. V četrtkovem intervjuju za TV-postajo CNN se je Bertolucci vprašal, zakaj Amerika tako liberalno obravnava nasilje, spolnosti pa tako zelo nasprotuje. Na vprašanje, zakaj je on sam tako zelo navdušen nad temami v zvezi s spolnostjo, je 63-letni filmski mojster kratko odvrnil: "Kdo pa ni?"

Film so v petek začeli vrteti v New Yorku in Los Angelesu, vendar si ga v ZDA lahko ogledajo le starejši od 17 let. Film pripoveduje o ameriškem študentu Matthewu, igra ga Michael Pitt, ki v času študentskih protestov leta 1968 v Parizu sreča Francoza, brata Thea in njegovo sestro Isabelle (Louis Garrel in Eva Green). Medtem ko se med njimi sproži in razdivja spolna privlačnost, se na ulici začenja politična revolucija cele generacije. Film je bil premierno predstavljen na 60. beneški Mostri.

Bertolucci je pred 30 leti pretresel svet z erotičnim filmom Zadnji tango v Parizu (Ultimo tango a Parigi), z najnovejšimi Sanjači (The Dreamers) pa se je vrnil k istemu žanru.

Igralci, ki so se pred kamerami za Američane nekoliko preveč sprostili... (Foto: Reuters)
Igralci, ki so se pred kamerami za Američane nekoliko preveč sprostili... (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Režiser je poleti v Benetkah napovedal, da bodo film pred prikazovanjem v ZDA nanovo montirali. Originalna različica vsebuje drzne prizore seksa, poigrava pa se tudi z incestom. Med resnično izzivalnimi prizori je scena, v kateri se brat in sestra božata in ljubita, pa prizor, v katerem so vsi trije skupaj v kadi, kakor tudi prizor, ko dekle izgubi nedolžnost na kuhinjskem podu. Kljub temu se zdi, da je film z letnico 2003 veliko manj škandalozen od Tanga iz leta 1972. V Italiji je bil Zadnji tango v Parizu dolga leta prepovedan, medtem ko so ga nemoteno prikazovali celo v ZDA.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja