Iniciativa mestni zbor, ki se je organizirala med nedavnimi množičnimi protesti v Mariboru, je znova opozorila, da je protest legitimna oblika izražanja nezadovoljstva s stanjem v družbi in državi.
"Ob mariborskih in vseslovenskih vstajah so represivni organi po navodilu izvršilne oblasti do vstajnic in vstajnikov vzpostavili načelo ničelne tolerance. Z namenom ustrahovanja ljudstva in s stigmatiziranjem vstajnikov in vstajnic so zanikali dejstvo, da gre za vseljudsko vstajo proti političnim elitam, da gre za boj proti klientelizmu, strahovladi in vsesplošni kraji premoženja skupnosti," je zapisala Iniciativa mestni zbor.
Vsaka oblast bi morala po njihovem prepričanju tovrstno izražanje nezadovoljstva ne samo sprejeti in upoštevati, temveč tudi omogočati kot obliko iskanja rešitev. "Dosedanja izvršilna oblast in represivni organi so proteste načrtno in sistematično kriminalizirali, ljudi ustrahovali in viktimizirali."
Iniciativa mestni zbor od izvršilne oblasti zahteva takojšnjo dekriminalizacijo vstaje in protestov, vključno s prenehanjem sodnih procesov in odpravo vseh izrečenih kazni ter glob, ki so jih prejeli protestniki in protestnice na vseh dosedanjih vstajah, tako lokalnih kot vseslovenskih.
Prav tako zahteva takojšno ustavitev sodnih, kazenskih in prekrškovnih postopkov ter izbris policijskih kartotek kriminaliziranih vstajnic in vstajnikov.
Na vseh nadaljnjih vstajah in protestih pa zahteva spoštovanje pravice do protestov tako s strani policije kot oblasti. "Naša zahteva je nepreklicna in ni vezana na krilo ali hlače oblastnikov ter ostale male narcisizme znotraj slovenskega političnega razreda," so še zapisali.
Zadnji večji protest je potekal 9. marca v Ljubljani. Na t. i. 4. Vseslovenski ljudski vstaji se je zbralo več kot 5000 ljudi, ki so s transparenti in vzkliki zahtevali izrazite spremembe.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.