Tujina

Zahtevajo, da predsednik prevzame odgovornost za krvave dogodke

Kairo, 28. 01. 2013 12.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
1

Egiptovski predsednik po eni strani govori o strogih ukrepih, ki jih mora sprejeti, po drugi strani pa opoziciji ponuja dialog. A opozicija z njim ne želi sodelovati. Medtem na ulicah še vedno potekajo protesti, ki jih spremljajo nemiri.

V Egiptu že od petka potekajo protesti, ki niti danes ne minevajo mirno. Medtem ko so v preteklih dneh najbolj srditi protesti potekali v krajih Port Said, Suez in Ismalia, pa danes o smrtni žrtvi poročajo iz Kaira. Med spopadom med protestniki in policisti je na trgu Tahrir umrl 46-letni moški, ki pa ni bil ne protestnik ne policist, ampak je bil očitno ob napačnem času na napačnem mestu. Umrl naj bi zaradi strela, vendar pa ni jasno, kdo je streljal.

Protest
Protest FOTO: Reuters
V petek, ko so Egipčani obeležili drugo obletnico vstaje in vnovič protestirali, so v več mestih izbruhnili spopadi med protestniki in policijo. V soboto so nemiri izbruhnili, ker je kairsko sodišče izreklo smrtno kazen 21 navijačem lokalnega nogometnega kluba zaradi nasilja na nogometni tekmi, na kateri je leta 2012 umrlo 74 ljudi. V nedeljo pa so spopadi izbruhnili med pogrebnim pohodom za tiste, ki so umrli v sobotnih nemirih.

Protestniki so spet na ulicah, saj niso zadovoljni z islamistično vlado in predsednikom Mohamedom Mursijem. "Obljubil sem, da ne bom posegal po izrednih ukrepih, razen če bom v to prisiljen," se je na razmere v državi v televizijskem nagovoru v nedeljo zvečer odzval egiptovski predsednik. "A zdaj to moram narediti," je dodal. "Notranjemu ministrstvu sem naročil, da strogo obračuna z vsakim, ki grozi ljudem ter javnim in zasebnim institucijam," je povedal. Ob tem je Mursi napovedal tudi, da bo vse politične voditelje pozval, naj se vključijo v nacionalni dialog.

A ti očitno z Mursijem ne želijo sodelovati. Opozicijski voditelj Mohamed El Baradej je predsedniku sporočil: "Če predsednik ne bo prevzel odgovornosti za krvave dogodke ter se zavezal k oblikovanju vlade narodne rešitve in uravnoteženega odbora za spremembe ustave, bi bil vsak dialog izguba časa."

Medtem vir Reutersa pravi, da je vlada odobrila osnutek zakona, po katerem bi vojaki imeli pravico, da aretirajo civiliste. Vojaki naj bi se tako "začeli obnašati kot policisti", kar pomeni, da bi vsi pridržani odšli na običajna sodišča in ne na vojaška.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

appollyon
28. 01. 2013 19.01
Ja da ne bo res, da se bodo ex-teoristi opravičevali in same sebe obtoževali! To se ni zgodilo še nikoli in nikoli se ne bo!