Slovenija

Začetek konca odtekanja davkoplačevalskega denarja ali ugrabitev države?

Ljubljana, 28. 09. 2012 15.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Minister Šušteršič zagotavlja, da se bo s slabo banko pomagalo bankam očistiti bilance, nato pa se bo lahko začelo kreditiranje gospodarstva. V opoziciji predlogu nasprotujejo in opozarjajo, da bodo ob takšni rešitvi dolgove tajkunov odplačevali davkoplačevalci.

Minister Janez Šušteršič je pojasnil, da se bo z zakonom reševal problem slabih bančnih terjatev.
Minister Janez Šušteršič je pojasnil, da se bo z zakonom reševal problem slabih bančnih terjatev. FOTO: Damjan Žibert

Vlada je predlog zakona, ki predvideva ustanovitev slabe banke – posebne družbe za upravljanje slabih terjatev bank – poslala v državni zbor prejšnji teden za sprejem po nujnem postopku. Finančni minister Janez Šušteršič pravi, da se bo z njim pomagalo bankam očistiti bilance in bodo lahko začele s kreditiranjem gospodarstva. Določeno banko se bo v te postopke vključilo na podlagi posebnih meril, med katerimi je minister izpostavil pomen banke za stabilnost finančnega sistema, obseg problema slabih terjatev v konkretni banki in nujnost zagotovitve kapitalske ustreznosti.

Nastal bo javni dolg v maksimalni višini štirih milijard evrov

Za izdane obveznice, ki jih bodo banke prejele v zameno za slabe terjatve, bo jamčila država. Zgornja meja teh poroštev je v osnutku zakona določena v višini štiri milijarde evrov, ob čemer je Šušteršič opozoril, da se bodo terjatve verjetno prenašale z določenim diskontom, ki ga je vnaprej nemogoče oceniti. S tem bo nastal javni dolg v maksimalni višini omenjenih štirih milijard evrov, ki se bo pozneje poplačal z unovčevanjem zavarovanj, terjatev in tudi odprodajo državnih deležev v bankah. Družba za upravljanje slabih terjatev bank pa bo imela tudi pooblastilo za dodatno dokapitalizacijo bank, ki jo je Šušteršič ocenil v višini od pol do ene milijarde evrov.

Državni zbor je brez glasov opozicije sprejel dopolnila poslancev koalicije. O sprejemu zakona, ki predvideva ustanovitev slabe banke, pa bo glasoval v torek.

Poslanci vladnih strank so tako danes pozvali k čim hitrejšemu sprejemu zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. Toda opozicija se ne strinja s hitenjem. Alenka Bratušek iz Pozitivne Slovenije je predstavnikom koalicije očitala, da sprejemajo sklepe, ki so po ugotovitvah pravnikov v nasprotju z drugimi zakoni. Predlog je po ugotovitvah zakonodajno-pravne službe DZ v nasprotju z zakonom o bančništvu, zakonom o gospodarskih družbah, morda tudi ustavo. "Očitno je nekdo res ugrabil našo državo in z njo dela, kot da je prav nič ne mara, kot da mu ni mar zanjo in kot da mu je dovoljeno vse," je dejala in dodala, da PS zakona o slabi banki ne podpira.

V SD za cenejšo in učinkovitejšo rešitev

S predlaganim zakonom se ustanavlja vzporeden pravni sistem, je opozoril tudi Matevž Frangež iz SD ter si zaželel več časa za njegovo obravnavo. Banke je treba rešiti, se je strinjal, vendar opozoril na mnenja ekonomistov, da obstaja cenejša, lažja in učinkovitejša rešitev. Frangež zagovarja dokapitalizacijo bank s pomočjo depozitov, ki jih ima država v bankah.

Dokapitalizacija ni alternativa, mu je odgovoril minister Šušteršič. Stanje v slovenskem bančnem sistemu je po njegovih besedah na robu zloma, problem je treba rešiti na najhitrejši možni način.

In prav hitrost je zmotila tudi opozicijske poslance, ki opozarjajo tudi, da ob zdravljenju bank, ne bodo podlegli davkoplačevalci. "Govorimo o tajkunih, ki so si izposodili denar, zdaj pa ga ne morejo vrniti in gre to na slabo banko. Slaba banka pa pomeni, da bodo to odplačevali davkoplačevalci oz. vsi mi. To je pa socialna pomoč. Dragi moji, tako se absolutno ne dela," je bil slikovit Jože Kavtičnik (PS).

evri
evri FOTO: Thinkstock

Slaba banka bo Sloveniji pomagala iz krize

V poslanskih skupinah koalicije so seveda napovedali, da bodo predlog zakona podprli. "To bo element, s katerim bo Slovenija izšla iz krize," je dejal Andrej Šircelj iz SDS. Slabe terjatve slabijo kreditno aktivnost bank in s tem tudi aktivnost podjetij, je dejal Šircelj. Podoben način reševanja slabih terjatev so našli tudi v drugih državah, je spomnil in napovedal, da se bo s predlagano rešitvijo dalo bankam kapitalsko moč, da bodo lahko sledile gospodarstvu s kreditiranjem.

"Končno zapiramo žilo, kjer odteka davkoplačevalski denar na posebne račune," je dejal Bojan Starman iz Državljanske liste. V bančni sistem je zadnjih deset in več let nestrokovno ter nesmiselno odteklo deset milijard evrov, je dejal.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

demokracija
30. 09. 2012 17.43
+2
Jugoslavija št. prebivalstva leta 1990 24 milijonov, zunanji dolg 20 milijard dolarjev, to pomeni 900 dolarjev na prebivalca Značilnost: gradijo se tovarne, šole, vrtci, bolnišnice . Slovenija št. prebivalcev leta 2010 2 milijona, zunanji dolg 50 milijard evrov ( 70 milijard dolarjev), to pomeni 25.000 evrov na prebivalca, kar je cca. 2000% več kot leta 1990 Značilnost: tovarne se zapirajo, delavci so na cesti, znižujejo se pravice . gradijo se nakupovalni centri SLOVENIJA IMA TALENT: Slovenija ima 500.000 talentov, ki so sposobni preživeti s 460 ? neto plače, s tem, da od tega dajo 350 ? za položnice.
Janezova Andreja
30. 09. 2012 12.51
+5
Kdo bo za pijačo dal? Umrla je država!
Janezova Andreja
30. 09. 2012 12.50
+1
Rusija je v rokah bivšega KGB, Slovenija pa je ugrabljena s strani komunistov in kvazi demokratov. Ugrabili so nas že dolgo nazaj, 21 let je mimo. Naša mafija deluje podtalno, z navezami iz Rusije in Amerike. Le kdaj bodo Slovenci to spregledali?
papaaa!
30. 09. 2012 10.45
+5
kar je res je res! začetek konca odtekanja davkoplačevalskega denarja..... seveda, zmanjkalo ga je.....
Tonček Balonček
30. 09. 2012 10.30
+4
Nikakor se ne moerms pomniti, kdajs mo imeli referendum, o prenosu družbene lastnine na državo!A kdo ve? A so nas res spraševali le o istospolnih parih, umetnih oploditvah in delovnem času trgovin!?
MsPikapiki
29. 09. 2012 19.43
+5
Na tej strani, kjer piše o holdingu, ki zelo posega v naše žepe le borih 67 komentarjev. Na tisti,kjer pišejo, da je Janša dobil kao neko nagrado in da je bil v družbi z Hawksom in Gejtsom pa že 1000. Ej, kaj je z nami.
Tonček Balonček
30. 09. 2012 10.28
+2
prpa24
30. 09. 2012 11.33
+1
prpa24
30. 09. 2012 11.34
+1
je pa res, da gre tu za podtikanje STA, tam pa si ljubitelji vodje nabijajo minuse.
prpa24
30. 09. 2012 18.21
Trenutno 77 : 2525 Očitno je, da propaganda STA in rumeni tisk zmagujeta. Tam na portalu o nagradi JANŠA-___-JANŠA in podobni nabijajo "komentarje", ki jih administrator ne briše,.. In STA bo lahko poročal o veliki pozornosti, ki jo je pritegnila (sumljiva) nagrada. V ozadju pa bo STA podtikal novice o koristnosti slabe banke, holdinga,.. Z željo, da to opazi čim manj ljudi in ne izzove revolta.
prpa24
01. 10. 2012 10.19
istina
29. 09. 2012 18.37
+4
Vse sem slišu in prebral miljonkrat dogaja se vse isto edino kar nisem slišu je to da se gre na ulice.... NA ULICO!!!
finec
29. 09. 2012 16.29
+4
Kdaj se bo vlada odločila, da v državnih podjetji, agencija , direkcijah in ustanovah ne bo več službenih avtomobilov v osebni uporabi, saj če niste vedeli, ti priviligiranci nimajo nobenih stroko (neomejeno tankajo na kartico, perejo avtomobile v avtopralnicah, država jim plačuje vse stroške vzdrževanja vključno z nakupom avtogum in zavarovanjem, seveda te avtomobile brez kakršne koli kontrole uporabljajo tudi njihovi družinski člani. Prepričan sem, da bi z ukinitvijo teh ugodnosti in prodajo teh avtomobilov lahko pokrili stroške šolskih. Seveda pa ni dosti upanja, da se bo vlada odločila za ta korak, saj je po mnenju ministra Vizjaka je temu da nekateri otroci nimajo malic v veliki večini ni nezmožnost plačila pač pa neodgovornost staršev, ki ne izkoristijo vseh možnosti za prihranke in zaslužek. Resnici na ljubo pa je res, da ima večina teh staršev še po dve zdravi ledvici, čeprav se da dokaj kvalitetno živeti tudi z eno samo.
denon
29. 09. 2012 18.46
+1
pa kje si ti zdaj avte našel,.. to je pljunek v morje v primerjavi z ostalim. Poglej malo čez svoje planke, dalje od soseda.
Huey
29. 09. 2012 11.38
+8
Kdaj bo maša zadušnica za Slovenijo? Mal prej objavite, da gredo delavci lahko na karitas in RK po obleko!
MsPikapiki
29. 09. 2012 19.39
+2
Maša zadušnica praviš???????? Tudi nadškof in škofje so zreli za aretacijo zaradi mariborske nadškofije.
papaaa!
30. 09. 2012 10.47
maša zadušmica!? vatikan je nogatejši za 980 mio. eur. farji izjavljajo: "gremo do konca in naprej!"
ebiga
29. 09. 2012 10.42
+16
Edina prava rešitev je islandski scenarij. DOKAZANO V PRAKSI! Za slabe kredite naj odgovarjajo tisti, ki so jih dajali in dobivali. Predvsem morajo odgovarjat tisti, ki so jih dajali. Torej bankirji in politiki. Pri nas pa isti, ki so ropali sedaj sanirajo. Kdaj bo Janša zagrozil s islandskim scenarijem? Ebala ga grčija!
gregor1222
29. 09. 2012 13.58
+0
Primerjati Slovenijo z Islandijo, ki je bila po HSI na prvem mestu je kot da bi primerjal vlak z marelo. Poleg tega so tam razprodali banke za poplačilo upnikov. Podobno hočejo narediti desni, edino levi bi radi v nedogled metali denar za banke, saj se lepo financirajo. Drugi korak, ki jih je rešil je bil vstop v EU leta 2009 tako so lahko ugodno prodali državne obveznice in zbrali potreben denar.
ebiga
29. 09. 2012 17.32
+5
Imaš prav. Slovenije in islandije se ne da primerjat. Islandci so odgovorne postavili tja kamor spadajo, pred sodišče. Tega pri nas ne bomo dočakali. Isti, ki so nas spravili v krizo nas zdaj kao rešujejo.
Important notice
29. 09. 2012 09.18
+12
"Končno zapiramo žilo, kjer odteka davkoplačevalski denar na posebne račune," .... Torej vedo, kam so denar nakazali??? Tam ga naj tudi vzamejo! Nikar naj ne posegajo na moj račun, ki je čisto na pošten način PRAZEN (tako kot je prazen pri vseh POŠTENIH državljanih oz. pri veliki večini poštenih).
MsPikapiki
29. 09. 2012 09.18
+5
Šok. Se komentirati se mi ne da. Vidim, da tudi ostali stalni komentatorji, so ostali brez besed.
Alojz Železnik 1
29. 09. 2012 06.26
+3
Markovićeva zakonodaja in oškodovanja premoženja Zgodovinski rop družbenega premoženja se je namreč začel že v zgodnjih 90. letih, zlasti v času vladavine LDS, ko so menedžerji po Markovićevi zakonodaji začeli ustanavljati obvodna (by pass) zasebnodružbena podjetja, na katera so prenašali zdrava jedra starih firm, vključno s kapitalom, ki je pogosto poniknil neznano kam, zlasti v obvodnih podjetjih v tujini, kamor slovenski revizijski in represivni organi niso mogli posegati. Stare družbene organizacije pa so obdržale nekurantne proizvodne programe, odvečne delavce in dolgove, postale nesolventne, šle v stečaj ter pri tem zamajale tudi banke, ki smo jih davkoplačevalci prek proračuna morali po tekočem traku sanirati. Ob ponikanju kapitala v obvodnih podjetjih so kot pogoste vzroke oškodovanj navajali tudi nepravilna delitev dobička (v korist zasebnih lastnikov), nedokumentirano ali neutemeljeno izplačevanje pavšalnih stroškov, neutemeljeni odpisi terjatev, sklepanje škodljivih pogodb, neutemeljeno zmanjševanje vrednosti premoženja podjetja z namenom njegovega lažjega finančnega prevzema idr. Po poročilu SDK iz leta 1993 je bilo npr. pri reviziji prvih 70 podjetij ugotovljenih za 180 milijonov mark oškodovanj, po poročilu iz leta 1995 pa je bilo pri reviziji 576 podjetij ugotovljenih že za eno milijardo mark oškodovanj in z vsakim nadaljnjim pregledom se je ta znesek večal (Hit, Elan, Primex, Smelt idr.). Cerkev pri tem ni imela ničesar, saj ni upravljala nobenega družbenega podjetja, ampak je to počela ekonomska in politična elita iz prejšnjega režima. Stampedo menedžerskih prevzemov Temu prvemu obdobju tajkunizacije Slovenije je sledil pojav menedžerskih prevzemov, ki je sicer v svetu poznan in predstavlja obliko lastninske koncentracije kapitala z namenom lažjega vodenja podjetja. Vendar se to, po mnenju dr. Bogomirja Kovača (Mladina, 2. julija 2010), v svetu dogaja redkeje in to praviloma v pogojih, ko so morebitni viri za odkup podjetij sorazmerni z vložkom lastnika, in ko so dani pogoji za finančno in poslovno obvladovanje podjetja, česar »pa ni izpolnjevala večina naših menedžerskih odkupov: menedžerji so vsevprek privatizirali podjetja, banke so brezmejno posojale denar …, politiki pa so skrbeli za slabe zakone in šibak nadzor«. Svoje tvegane podvige so menedžerji gradili na predpostavki poslovne rasti, dobičkov in dividend, ki bi jim omogočale odplačevanje kreditov in finančni prevzem podjetja brez lastnega kapitalskega vložka. Torej so šli po poti kapitalskega siromašenja in izčrpavanja podjetij. Vendar se račun ni izšel; ker je ekonomska kriza sesula marsikatero podjetje, ni bilo več dobička ne dividend in ni bilo s čim vračati megalomanskih kreditov. Banke so v slabo zavarovane kredite vložile poldrugo milijardo evrov, je še dejal Kovač, in niso mogle več izterjati svojega denarja, ker so prezadolženim podjetjem padle vrednosti delnic, s katerimi so menedžerji zavarovali kredite. Tako niso več zmogle normalno servisirati gospodarstva in so same postale dodatni generator krize. Potrebne so bile nove in nove sanacije (dokapitalizacije) iz proračuna in po najnovejših podatkih bi naj bilo stanje v treh največjih slovenskih bankah (NLB, NKBM in Abanka) tako, da jih Slovenija sama verjetno ne bo mogla več reševati in bo morala prositi za pomoč EU. Tudi s stampedom menedžerskih prevzemov Cerkev ni imela ničesar skupnega. Se je pa pridružila zbiranju certifikatov in kasneje tudi prihrankov ter je tako zbrana sredstva prek svojih skladov (Zvon 1 in Zvon 2) plasirala v gospodarstvo z nakupom delnic raznih podjetij. Po izjavi metropolita dr. Antona Stresa (Reporter, 24. maja 2012) sta sklada ekonomsko ugodno razpršila svoje naložbe, vendar je zaradi vpliva svetovne ekonomske krize vrednost premoženja (npr. Zvona 1), s katerim so si banke zavarovale odobrene kredite, padla kar za okrog 70 odstotkov, dolgovi do bank pa so ostali isti. Pri tem se nobena ne fizična ne pravna oseba ni okoristila, kot tudi nobeno podjetje v las
yarrick
28. 09. 2012 23.01
+9
za vlado imam zgolj ENO vprašanje: kako mislijo to reštin in kdo bo na koncu plačal ceno? Imam občutek, da že vem odgovor, še vedno pa pozivam vlado da naj na "butalski" način razloži tole vse skupaj brez nepotrebnih finančnih superlativov ali česa podobnega. V kolikor mi je jasno bi vse te dolgove prenesli na novoustanovljeno državno banko(v lasti vseh državljanov) in potem to "nekako" servisirali dolgove.ampak kako servisirati 4 miljarde minusa v banki, ki nima kapitala za delovanje?
Huey
28. 09. 2012 22.41
+21
Ni ga Boga,.kateri me prepriča da je še rešitev za to mafijsko državo! Delavec, steber družbe in polnilec dodatne vrednosti/proračuna....je uničen, izropan, zasmehovan, zasužnjen in vržen pred vrata karitasa in rdečega križa! Zahvaljujoč javni upravi, javnemu sektorju, politiki, parlamentu, državi. Gospodje in gospe....vaš suženj je cr-knil. Kdo bo delal za vas? Medtem ko surfate po netu v svojih klima pisarnah? Koga boste izkoriščali? Oja, bojte se o bojte...
krtaca15
28. 09. 2012 22.14
+17
Pranje denarja ki ga ni, na pokvarjen legalen nacin! Prevalitev privatnih kreditov na vse nas!
Syrena
28. 09. 2012 22.05
+16
Fina taktika, narod skregat med sabo, ga potisnit čez rob revščine, da postane človek človeku volk, potem pa lepo še pobrat tisto malenkost, ki je ostala. Res smo neumni, da bomo to kar tako požrli. Večina gradbenih tajkunov bi itak morala že sedet zaradi kršitev osnovnih človekovih pravic (zasužnjevanje delavcev) in jim pobrat vso premoženje, enako pa naredit tudi z ostalimi, Saj se ve zakaj so bili odgovorni. Tudi tisti, ki so sedeli v nadzornih svetih in dobivali večjo eno sejnino kot je bila plača v gradbeništvu, so odgovorni za svoje nedelo.... in potem tako lepo po lestvici navzdol. Sploh ne bi poznali krize, da o kakšni slabi banki niti ne govorimo. Na vodilne položaje pa postavit odgovorne in strokovne ljudi, ne pa strankarskih podrepnikov
nogomet12
28. 09. 2012 22.12
+12
podpis, ampak folk samo, da se deli,ne vidijo dlje od svojega nosu,žal....
Syrena
28. 09. 2012 22.15
+13
Jah smo že tako razdeljeni, da res ne vidijo: stari : mladi, Slovenci: Neslovenci, rdeči : beli, javni sektor: realni sektor... pa še kaj bi se našlo, skratka vsak proti vsakemu- taki raji lahko vladaš, ker ni enotna- dobra taktika, poleg zastraševanja, seveda
KlubPravilnoPretepenihŽena
28. 09. 2012 21.30
+11
janša hoče postati lastnik države in to bo takrat, ko bo imel holding v svojih rokah in takrat ne bo pomembno ali je izvoljen ali ne, tako, da referendum je neizbežen in zažiganje parlamenta gremoo
Oleander
28. 09. 2012 21.12
+0
"Minister Šušteršič zagotavlja, da se bo s slabo banko pomagalo bankam očistiti bilance, nato pa se bo lahko začelo kreditiranje gospodarstva. V opoziciji predlogu nasprotujejo in opozarjajo, da bodo ob takšni rešitvi dolgove tajkunov odplačevali davkoplačevalci." In po kateri varianti se to nebi zgodilo? V vsakem primeru bo to šlo na breme nas vseh. Pomembno je le, da se breme razporedi tako, da bomo še vedno normalno živeli. To pa pomeni, da je nujno čim hitreje zagnati gospodarstvo.
KlubPravilnoPretepenihŽena
28. 09. 2012 21.27
+5
razporedi ti to po svoji riti in zaženi gospodarstvo
Principat
28. 09. 2012 21.49
Alojz Železnik 1
28. 09. 2012 21.06
+11
REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!!REFERENDUM!!!
yarrick
28. 09. 2012 22.56
+0
Nikoli več ! kolikor mi je znano so sprejeli popravke, po katerem narod NIMa več pravice zahtevati referendumov glede javnih financ.na žalost smo odpustili, da je skorumpirana politika ugrabila še zadnje načine, po katerih bi lahko vsaj delo odločali kako bo naša država delovala.