Danes se začenja "pirotehnična sezona" oz. čas, v katerem je dovoljeno prodajati pirotehnične izdelke kategorije ena, katerih glavni učinek je pok. Petarde so prepovedane, nekatere vrste izdelkov pa bodo lahko kupili le polnoletni.
Pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let, izdelkov kategorije 2 pa mlajšim od 16 let. Mlajši lahko te izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev oz. skrbnikov. Tiste pirotehnične izdelke kategorije 3, ki so dovoljeni za nabavo in uporabo posameznikom, lahko kupijo in uporabljajo le polnoletni. Uporaba pirotehničnih sredstev še ni dovoljena. Z njo bo treba počakati do 26. decembra.
Vsak pirotehnični izdelek mora biti označen v slovenskem jeziku in mora vsebovati navodila za varno uporabo. Pomembno je, da so pirotehnični izdelki kupljeni pri pooblaščenih trgovcih, ki so strokovno usposobljeni za tovrstno prodajo in kupcu lahko svetujejo.
Policisti tudi opozarjajo, da je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Ugotavljajo namreč, da je največ poškodb ravno pri prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa.
Petarde motijo tudi živali
Nepremišljena, neprevidna ali objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči. Moti tudi živali, ki ob pokanju preživljajo hud stres. Ti izdelki tudi onesnažujejo okolje ter povzročajo materialno škodo.
Na Celjskem so v tem tednu že obravnavali dve hudi poškodbi s pirotehničnimi sredstvi, obe na območju Policijske postaje Velenje. Sinoči je 21-letni Šoštanjčan ob cesti, v bližini doma, našel večjo petardo. Ko jo je hotel prižgati mu je eksplodirala v roki in ga poškodovala po rokah in po glavi.
Pirotehniko, ki povzroča hrup, je zato prepovedano uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Uporaba pirotehničnih sredstev tudi ni dovoljena v Triglavskem narodnem parku in je prepovedana celo z zakonom. Triglavski narodni park ob podpori Planinske zveze Slovenije in CIPRE Slovenija – društva za varstvo Alp pripravil akcijo Pirotehnika v Triglavskem narodnem parku – NE! V okviru akcije so razpisali otroški likovni natečaj.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.