Za konec EP še peto mesto za judoistke

Budimpešta, 28. 04. 2013 15.23 |

Slovenske judoistke Petra Nareks, Vesna Đukić, Tina Trstenjak, Anka Pogačnik, Ana Velenšek in Lucija Polavder so na ekipnem evropskem prvenstvu v Budimpešti osvojile peto mesto, potem ko so v borbi za bron izgubile proti Rusinjam. Moški del reprezentance je v konkurenci 15 ekip osvojil sedmo mesto.

Mednarodna judo zveza razmišlja, da bi na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru 2016 uvedla tudi ekipno tekmovanje, zato pri slovenski zvezi niso dolgo razmišljali, ali na letošnjem evropskem prvenstvu prvič poskusiti tudi z ekipno udeležbo. Medtem ko so slovenska dekleta ekipno tekmovanje že preizkusila na domačem evropskem prvenstvu leta 2002 v Mariboru, pa so fantje v ekipni konkurenci na blazine stopili prvič. Tekmovanje poteka tako, da se v petih kategorijah, najlažjih kategorij do 48 pri ženskah in do 60 kg pri moških ni, prav tako pa je najtežja tista nad 90 kilogramov in ne nad 100, pomerijo tekmeci v posameznih kategorijah drug proti drugemu. Tista ekipa, ki prva naniza tri zmage, napreduje v naslednji krog.

Slovenske judoistke, ekipa je bila sestavljena zgolj iz članic celjskega kluba Sankaku Z'dežele, je na evropskih prvenstvih v ekipni konkurenci prvič nastopila že pred več kot desetletjem in takrat posegla po petem mestu. Kolajna se jim je izmuznila tudi tokrat. Slovenke so najprej premagale Ukrajinke s 3:2, nato so v četrtfinalu klonile proti Nemkam z 2:3 in v repasažu za uvrstitev v zaključne boje brez težav premagale Hrvaško s 4:1. V borbi za bron so jim nasproti stale pregovorno kakovostne Rusinje in slovenska ekipa je to hitro občutila na svoji koži, ko sta svoji borbi za zaostanek z 0:2 izgubili Petra Nareks in Vesna Đukićeva. Zaostanek sta znižali najprej Tina Trstenjak, nato še Anka Pogačnik, odločilno tretjo točko pa je dal dvoboj "težkašic". Ruska ekipa je v boj poslala tekmovalko iz nekoliko hitrejše kategorije do 78 kilogramov, ki je Lucija Polavder ni poznala, Rusinja pa je to znala izkoristiti in je svoji ekipi priborila bron.

Tina Trstenjak
Tina Trstenjak FOTO: Damjan Žibert

"To je ekipna tekma, danes so izgubile kolajno vse članice, nikogar ne izpostavljamo. Prikazale so srčne in pogumne borbe, žal se nam je kolajna znova izmuznila. A smo dokazali, da je ekipa dobra. Medtem ko lahko druge države izbirajo med najboljšimi v vsej državi, mi takšnega nabora judoistk nimamo. Mislim, da so naša dekleta v prihodnosti sposobna osvojiti kolajno tudi v ekipni tekmi," je povedala trenerka Urška Žolnir, ki je svoje varovanke spremljala ob blazini.

V moški konkurenci je nastopilo 15 moštev. Slovensko izbrano vrsto so sestavljali Adrian Gomboc, Rok Drakšič, Mihael Žgank, Aljaž Sedej, Gašper Jerman in Matjaž Ceraj. Uvodoma so brez težav odpravili Belorusijo, nato se je v četrtfinalu ustavilo proti Rusom in izbranci Marjana Fabjana so se preselili v repasaž. Tam so odločilno borbo za uvrstitev v tekmo za bron izgubili proti Nemčiji z 2:3 in se morali tako zadovoljiti s sedmim mestom. "Rečem lahko, da vidim same pluse v tej ekipi. Res smo nastopili homogeno, vsak je na blazini pustil svoj maksimum in mislim, da imamo lepo prihodnost. Vse čestitke fantom, ponosen sem nanje," je dejal kapetan moštva Rok Drakšič, aktualni evropski prvak, ki je dobil vse tri svoje dvoboje. "Kje sem bil pred dvema dnevoma. Če bi se takrat boril tako kot danes, bi bilo čisto nekaj drugega. Vsa čast fantom, res so se odlično borili. Sploh Drakšič in Ceraj, ki imata za sabo že ogromno borb na tem prvenstvu in sta bila bržkone že pošteno utrujena. Mislim, da smo res dobra ekipa, in menim, da se nas lahko drugo leto še bojijo," pa je po osvojenem petem mestu dejal Sedej, ki je v posamičnem prvenstvu klonil v uvodni borbi in ostal brez uvrstitve, tokrat pa oba svoja dvoboja dobil.

Judoiste čakata letos še dva vrhunca sezone. Nekaj se jih bo za kolajne borilo na sredozemskih igrah v Mersinu, najboljši pa bodo konec avgusta še na blazinah svetovnega prvenstva v Rio de Janeiru. Evropsko prvenstvo bo prihodnje leto gostil Montpellier.