Slovenija

Se bliža uvedba šolnin? Na ministrstvu pravijo, da ne ...

Ljubljana, 01. 10. 2012 06.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Začelo se je študijsko leto. Letos je študentov manj, v primerjavi z lani so se zmanjšala tudi vpisna mesta na vseh študijskih področjih. Novo študijsko leto bo očitno zaznamovalo tudi več zakonodajnih novosti. Številni se bojijo, da se bliža uvedba šolnin.

Začenja se novo študijsko leto.
Začenja se novo študijsko leto. FOTO: Thinkstock

Za več tisoč brucev in bruck se je danes začelo eno najlepših in najrazburljivejših obdobij v življenju. Po slovenskih visokošolskih središčih se je novo študijsko leto začelo s posebnimi dobrodošlicami vodstev univerz in študentskih organizacij, ki bodo tudi v prihodnjih dneh novince informirale o študiju in obštudijskih dejavnostih.

Univerza v Ljubljani je tradicionalen sprejem za bruce in njihove starše pripravila na Prešernovem trgu. Prireditev se je začela ob 10. uri, na stojnicah pa so se predstavile fakultete in akademije, sledila je uradna otvoritev novega študijskega leta, popoldne pa je predviden tudi glasbeni program.

V prvem prijavnem roku je bilo na fakultete, akademije in visoke strokovne šole sprejetih 13.370 novih študentov, v drugem roku pa še dodatnih 4743, kažejo podatki visokošolskih prijavno-informacijskih služb na podlagi prijav prvih želja študentov. Nekaj jih bo svoj študij izbralo še v tretjem roku, ki bo potekal od danes do 5. oktobra na tistih visokošolskih zavodih, kjer so še prosta vpisna mesta. Letos je sicer študentov manj, v primerjavi z lani so se zmanjšala tudi vpisna mesta na vseh študijskih področjih, manj pa je tudi novih študijskih programov.

Dobrodošlico je vsem študentom, še posebej brucem, pripravila tudi Univerza na Primorskem. Na fakultetah univerze so svoje bruce in študente nagovorile dekanje in dekani, vse skupaj pa sta na Titovem trgu v Kopru ob 11. uri pozdravila rektor Univerze na Primorskem Dragan Marušič in župan Mestne občine Koper Boris Popovič.

Za novince so z uvodnimi srečanji poskrbeli tudi na fakultetah mariborske univerze, ki je sicer še pred uradnim začetkom študijskega leta organizirala uvajalni teden za bruce in jih seznanila z različnimi vsebinami, povezanimi s študijem.

Po informacije na ŠOU

Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) se bo tudi letos osredotočila na informiranje študentov o študiju in obštudijskih dejavnostih. V prihodnjih tednih bo po njihovih navedbah največ študentov obiskalo točke subvencionirane študentske prehrane, kjer jih bodo sprejemali t. i. ŠOU informatorji, študentom pa bo za vprašanja na voljo tudi brezplačen študentski telefon 080 98 67.

ŠOU na Primorskem za bruce in druge študente prav tako pripravlja tradicionalno dobrodošlico. Kot so sporočili, je novost prihajajočega leta nova spletna stran, ki bo delovala v obliki študentskega informacijskega portala.

Študentov je letos manj.
Študentov je letos manj. FOTO: Thinkstock

Informatorji ŠOU v Mariboru pa brucem delijo informativne mape Dostop, s katero želi organizacija izraziti dobrodošlico brucem in jim zagotoviti vse informacije, ki jih potrebujejo za uspešno vključitev v študentsko življenje.

Novela zakona o visokem šolstvu najprej po nujnem, nato skrajšanem postopku

Novo študijsko leto bo očitno zaznamovalo tudi več novosti na zakonodajnem področju. Obetajo se zakonodajne spremembe na področju visokega šolstva, vlada se je morala spopasti tudi z vprašanjem financiranja visokošolskih zavodov.

Kljub očitkom je namreč vlada v DZ že poslala novelo zakona o visokem šolstvu, čeprav po navedbah visokošolske skupnosti ta nima njihovega soglasja.

Konec avgusta je ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport objavilo predlog novele zakona o visokem šolstvu. Predlagali so sprejem po nujnem postopku, saj so spremembe želeli uvesti še pred začetkom študijskega leta, ker si po besedah ministra Žige Turka niso želeli zapletov pri veljavnosti diplom ali možnosti financiranja.

Vendar je visokošolska skupnost ogorčena ravno nad njihovim hitenjem, saj je za javno razpravo ministrstvo namenilo le dva dni. Trdijo, da so spremembe korenite in zahtevajo soglasje, ki pa ga novela zakona nima. Na ministrstvu medtem poudarjajo, da so odprti za predloge, dokler končno besedilo ni sprejeto, in da so dobre pripombe tudi upoštevali. Nato so postopek iz nujnega preoblikovali v skrajšanega.

Ali novela zakona o visokem šolstvu prinaša tudi šolnine?

Novela med drugim podaljšuje roke za podaljšanje akreditacij visokošolskih zavodov. Po novem bo tudi odgovorni osebi visokošolskega zavoda omogočeno, da poleg oblik neposredne pedagoške obveznosti določi še število ur osnovne neposredne pedagoške obveznosti. Predstavniki visokega šolstva trdijo, da bi s tem univerze problem nezadostnega financiranja lahko reševale z odpuščanjem in zviševanjem normativa delovnih obveznosti preostalim delavcem.

Novela prav tako prinaša vstop tujih visokošolskih ustanov v slovenski prostor, ki pa po besedah ministra za šolstvo, znanost, kulturo in šport Žige Turka ne bodo del slovenskega šolskega sistema, prav tako od države ne bodo prejele nobenih sredstev. Kljub temu so te spremembe sprožile namigovanja o uvedbi šolnin, a so to na ministrstvu že zanikali.

Bodo morali študenti plačevati šolnine?
Bodo morali študenti plačevati šolnine? FOTO: Reuters

Na ministrstvu vseskozi zanikajo, da z novelo uvajajo možnost uveljavljanja zasebnih interesov. V. d. generalnega direktorja direktorata za visoko šolstvo in znanost Borut Rončević poudarja, da imajo v mislih interese univerz, njihove zaposlene, študente ter tudi interese delodajalcev in gospodarstva.

Nekatere fakultete v stečaj?

Očitkov je vedno bolj deležna tudi uredba o javnem financiranju visokošolskih in drugih zavodov, za katero so nekatere univerze že napovedale, da bodo predlagale presojo njene ustavnosti.

V državnem proračunu so se sredstva za visoko šolstvo za letos zmanjšala za 8,7 odstotka v primerjavi z realizacijo za lani, a na ministrstvu ne vidijo, da bi to visokošolske zavode privedlo do stečaja. Turk namreč meni, da imajo zavodi glede na javno dostopne informacije na razpolago resurse in presežke iz minulih let ter tako možnosti za neokrnjeno oziroma minimalno zmanjšano pestrost programov.

A po navedbah univerz zaradi vladnih ukrepov prihaja do vedno hujših sprememb, kot sta denimo nadobremenitev zaposlenih in ravno krčenje izvedb akreditiranih programov. Mariborska fakulteta za naravoslovje in matematiko je bila denimo zaradi pomanjkanja sredstev avgusta nelikvidna, pri izplačilu avgustovskih plač pa ji je pomagala univerza.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

X-XY
02. 10. 2012 11.04
+1
Sedaj se vpisuje na fax generacija 1993. Takrat pa ni bilo neke natalitete, ne? Takrat smo samo butli delali otroke.
Tonček Balonček
02. 10. 2012 08.45
+1
Pri ans imajo šolnine tiste famozne višje in visoke šoel za management, komercialo in podobne, pa MBA, Cotrougoli in podobno. Vsi vemo, da prav zaradi tega od tam prihajajo najodličnejši "diplomanti"!i
nikhrast@yahoo.ca
01. 10. 2012 16.06
-22
Če malo pogledaš po svet, potem vidiš da je Slovenija izjeme, nobenih šolnin, skoraj neverjetno. Univerze pa tudi niso uvedle sklade s katerimi bi financirali talente, poglej Harvard, več kot 20 milijard v skladu za šolnine.Š Še v Kanadi imajo študentu povprečno $24 tisoč pufa, šolnina pa povprečno $5000.
Tonček Balonček
01. 10. 2012 18.35
+23
Mi smo v Evropi. Ampak zavedajs e, da v ZDA nimajo 20 odstotnih davkov in prispevki az izobraževanej so simbolični. Poleg etga študentje dobijo lahko posojilo, potem ga pa z visoko plačo, ki jo kot diplomant HAravrda dobi, lahko vrača. Je pa sistem šolnin zaničl, izgubi s enamreč veliko talentov in az Slovence bi bilo to pogubno. V ZDA in kanadi vse bolj "kunšptne zadeev" iatk delajo uvoženi diplomanti, ne tisti s AHrvarda ali MTI-ja, če gre v bolnišnice, so ansetezisti, porodničarji in podobni rizični kadri zdarnikovc sami tujci, Američani s HArvarda in Berkeley so pa direktorji in predstojniki. Primerjava je popolnoma nesmiselna! Narod mora šolati nadarjene, ne pa tistih, ki imajo denar! To bi bila za Slovence popolnoma pogubna pot!
Tonček Balonček
01. 10. 2012 18.37
+16
In za anmeček, kanadskis istem slučajno zelo dobro poznam, kers em bil tam in poznam študente. Šolnine so simbolične, prav tako namestitev in perhtrana na fakultetah! V drugem eltniku dobijo obilčajno že garsonjere! Službo potem pa itak!
nikhrast
01. 10. 2012 22.01
-11
Saj jaz tudi malo poznam sistem v Severni Ameriki, tu sem že desetletja, pa na univerzi sem tudi doštudiral, samo leta nazaj sem imel relativno majhen puf ko sem diplomiral. No, nekaj sem dobil kot državno štipendijo, puf sem pa odplačal po nekaj letih. Zdaj je pa šolnina precej višja, če si pa talent, pa ni problemov, dobiš ponudbo, tudi $100 tisoč za študij za štiri leta, na Harvard na primer, samo potem so pa knjige, pa stanovanje. Večkrat ti pa poskrbijo poletno delo, če ne vzameš poletne kurze, si štiri mesece poleti prost.
gospakatja
02. 10. 2012 07.11
+10
gratis zadeve so cenjene toliko, kolikor stanejo! to se pri nas vidi po % tistih, ki študij tudi res zaključijo ( kakih 24%!!! torej 3/4 kao študentov študija ne dokonča!!). večina "študira", da lahko živi stran od doma in se preživlja s "študentskim delom" , ki je tudi nek naš unikum! nadarjeni naj dobijo štipendijo !!!! kdor pa ni za študij, naj gre na poklicno šolo ; bo tudi brezposelnih manj, saj bodo mizarji, kuharji in pečarji lažje dobili službo kot komunikologi, sociologi ali novinarji (koliko sociologov pa rabi dvomilijonski narod?)!
Generacija56
02. 10. 2012 07.21
+14
Naš študent po splošni razgledanosti, no, vsaj do bolonjskega sistema, pelje zahodnega scat! Na zahodu nudijo izobrazbo tako usmerjeno, da so bruci na koncu tepci, ki jih korporacije vozijo tako kot hočejo, saj o življenju nimajo pojma. Ravno zato vse največje uspehe žanjejo tujci. Seveda je zahodu na splošno neizobražen mnogo bolj pogodu.
Tonček Balonček
01. 10. 2012 15.56
+7
JAnša je prejemal pa celo štipendijo, ha, ah! Perspektiven kader pač, takšne so rabili! TAko so mislili, v bistvu je pa rušil šolski sistem un zajedal v proračun! Zato pa imamo daens svobodo in demokracijo! Ter šolnine!
Justice1
01. 10. 2012 15.44
+8
Vlada z znižanjem sredstev nalašč generira izgubo v visokem šolstvu in, ko bo do finančne krize prišlo, bo edini izhod uvedba šolnin. To je pritlehna, sprevržena strategija strank, ki jim glasove zagotavlja RKC. S tem bodo otrokom revnih in izkoriščanih odvzeli možnost pridobitve izobrazbe. Ta strategija je bila že izvedena , ko je šlo za zdravstveno blaganjno. V težkih komunističnih časih je bilo zdravstvo brezplačno, če ste morda že pozabili.
nikhrast@yahoo.ca
01. 10. 2012 15.59
-17
aristotel
01. 10. 2012 15.25
+4
ha očitno smo se za to borili,šolnine bodo prišle na mala vrata so že tu vračamo se v začetek 19 stoletja dobro so nas zafrknili kaj so naredili in se borili naši predniki skozi stoletja smo mi prodali uničili za 20 let tudi prihodnost otrok in vnukov...bravo Slovenija in njena politična garnitura od osamosvojitve...
thhomas
01. 10. 2012 13.13
+9
Nemčija bo uvozila izobražen mlad kader. Pa ne zato, ker so solidarni do brezposelnih, ampak ker vedo, da boljša izobrazba pomeni za njih konkurenčno prednost. Poleg tega pa manj, ko bomo izobraženi, bolj bomo vodljivi in dlje bomo zagreznili. Večje, ko so množice neizobraženih bolj mirno lahko elite plenijo.
porka.malorka
01. 10. 2012 14.54
+4
HAHAHA Pri nas mamo same iobražence. Pa nas kradejo po celi fronti. Kaj ti to pove!!!
BlueChelsea
01. 10. 2012 12.15
+22
Sola je farsa. Faks je farsa. Sprijaznite se vsi ki imate ambicije glede solanja, ko dobite svojo predragoceno diplomo in jo celo proslavite in zapijete, se boste naslednji dan zbudili v realnost. Se pravi najprej vas bo pokopalo ekstremno pomanjkanje pripravniskih del, nato vas bodo omejevali z zahtevanimi vecletnimi izkusnjami, pa tudi ce izpolnite ta dva pogoja vas caka se zadnji, ZVEZE. Tako da nauk zgodbe je...takoj poprijet za delo, ce sploh je se kaksno, kajti v nasprotnem primeru boste nasrkali ko boste stari 65 let in ne boste imeli dovolj delovne dobe za 450 evrov penzije.
piko112
01. 10. 2012 12.19
+3
piko112
01. 10. 2012 12.07
+20
Šolnino naj plačujejo tisti ki imajo denar. To mislim jurčka in podobne, saj če lahko kupijo diplomo naj pa še šolnino plačajo
Kael2
01. 10. 2012 12.05
-5
Uvedba šolnin je žalostno dejstvo. Že nekaj let devamo za hčerko na stran, da bomo lahko plačali šolnino, če se bo zato odločila.
rastafarjanka
01. 10. 2012 13.18
+1
rebelde
01. 10. 2012 12.05
+5
ahhhh se ne sekiram vec za nic ko gledam take in drugacne novice. imam kup kolegov z diplomami in kaj jaz vem kaj vse pa nimajo pravega sihta nekateri so pa celo na zavodu. tukaj v sloveniji je vse manje perspektive za kar koli. juznjake se pocasi cisti na fin nacin ker so se zaprle ze skoraj vse fabrike. hvala gospod jansa in nova vlada.
bmoto
01. 10. 2012 12.03
+7
že sedaj mi mulc nosi domov nekakšne položnice preko katerih "lahko doniram"koliko pač zmorem seveda neobvezno,samo vprašanje časa je kdaj bo znesek fiksen seveda vse v duhu brezplačnega šolstva-band.a otrok je vedno manj šolstvo pa vedno dražje ----,zakaj že??
tedo974P8medo
01. 10. 2012 12.07
+8
Ker je učiteljev preveč. Tudi ta 9letni osnovnošolski sistem imamo zato, ker je bilo za oblast lažje zapraviti na milijone za spremembo sistema, kot pa da bi se odpustilo odvečne učitelje ali pa zvišalo zahtevnost na pedagoški fakulteti, da bi tako nastalo manj učiteljev.
dajno
01. 10. 2012 23.22
tedo974P8medo
01. 10. 2012 11.48
+11
Kmalu bomo imeli ameriški kapitalizem: za vse šole (tudi za osnovno) se bo moralo plačati, policija, gasilci in zdravniki ne bodo za nas naredili nič zastonj, tudi če bo življenjsko nujno - spravili nas bodo na urgenco, pogasili požar itd., potem bomo pa dobili položnico za te luksuzne storitve. Super nam gre...
gruber74
01. 10. 2012 11.24
+4
Spet bodo kafiči pred fakultetami polni,predavalnice pa prazne.Denar mora krožit:-)
ZavedniSlovenci
01. 10. 2012 11.23
+15
Vlada,država,dela vse samo za bogataše in otroke bogatih staršev,ki bodo sposobni plačevati šolanje svojih otrok,vračamo se za več kot 50 let nazaj,ko je bilo ravno tako.kdor je imel denar je šel v šolo in se izučil,kdor je imel denar je šel k zdravniku.In kaj je sledilo,Pobeg v tuje države po svetu...Zakaj se bogatstvo iz Slovenije seli na ""OTOKE""Ja bo res bo krvava revulucija se nam približuje,samo z to razliko,da se bogataši in njihovi ustanovitelji in ljudje ,ki jim to danes omogočajo z sprejemanjem takšnih zakonov ne bojo imeli kam skriti,kot pa so se lahko za kratek čas gestapovci in udbo mafijci..Ne zavedajo se,da se dan danes nimaš kam skriti in da nosijo vsi glave na prodaj..Drastično bodo ti posegi v šolstvo in vse te reforme ,katere narod ne bo mogel prenesti pripeljale to nečesa ko ne bo več poti nazaj...Kotel postaja pre vroč in ko po pričelo narodu kipeti čez vse robove ,bo ta kotel razneslo.Ne govorim samo za Slovenijo pač pa za vso Evropo.Vlade se ne zavedajo ,kolikšna masa je to ljudi ,katere ni v stanju nihče ustaviti ko se tav val dvigne iz samega dna ,poruši in prečka v obupu še tako visoke vrhove...Ne zaveda se pa nihče,da se uničuje lastni narod ,svoje brate ,sestre,sošoljce,ki so bili do sedaj prijatelji med seboj n eglede na premoženjski staleš,kateri pa se bo z tem ločevanjem pričel krhati in nastale bodo očitne razlike.Mislim pa ,da bodo veliko bolj ogroženi otroci bogatih staršev v takšnem okolju in jih bodo ostali izločili ,kot pa revnejši sloj ..In kaj potem nastane in kaj potem vse to pomeni ??To presodite sami..Moj komentar je samo v razmislek in ne napihovanje ali pozivanje k čem...Mislim pa ,da sem samo realnost opisal tu...L.P Spoštovani Slovenci
tedo974P8medo
01. 10. 2012 12.00
+6
Slovenci smo taki (preveč asocialni), da se ne znamo združiti in pokazati oblasti, da nam to ne paše. Treba je iti na ulice v velikem številu, to je, na tisoče, običajno gre pri nas na ceste največ 100 ljudi pa še to enkrat na 10 let, kar nima učinka na medije in oblast. Sem že dostikrat rekel in napisal: dajmo se zbrati in pokazati oblasti, da imamo dosti tega s*anja!!!!!!!
rozika88
01. 10. 2012 14.13
+1
Hlapci se ne zbirajo. Samo pohlevno kimajo in si mrmrajo v brk kako je gnila oblast...
zajfa
01. 10. 2012 11.22
-3
Šolnine so še ok, imaš vsaj možnost, da študiraš če plačaš.. folk naj se raje seznani z vsemi "regularnimi" (skregano z zdravo pametjo) omejitvami pri izrednem vpisu s katerim dodatno omejujejo študij tistim, ki niso prišli točno po njihovem birokratskem pravilniku v sistem..Vse za dobro ekonomskega razvoja jasno.. Da ja ne bi kdo izstopal..Ovce je treba imeti vse enako pametne in ubogljive.. Najmanjši problem je denar ko človek vidi kaj vse se da kupiti v tej državi z njim..
Kylikki
01. 10. 2012 11.48
+10
Kaj pa če nimaš dovolj denarja, da bi plačal, pa bi kljub temu rad študiral?? Z uvedbo šolnin bi lahko študirali samo bogati, kar pa bi ponovno povzročilo delitev na revne in bogate...torej za bogate vse, revni pa naj kaj???
piki_jakob
01. 10. 2012 11.08
+24
dandanes ti pride položit ploščice v kopalnici androgog, pralni stroj ti pa popravi umetnostni zgodovinar
santamaura
01. 10. 2012 11.12
+28
matej1111
01. 10. 2012 11.01
-17
Bogi reveži. Študenteki bodo morali začet študirat in malo manj žurat. Res se mi smilijo. :)))))
Flux55
01. 10. 2012 11.09
+27
matej1111
01. 10. 2012 11.18
-14
Delo je, samo lažje je jamrat pa status trajbat. :))))) Sami lenuhi. :))))))
Kylikki
01. 10. 2012 11.41
+11
Zakaj pa je potrebno posploševat?? Jaz osebno se zavedam, da sem v Ljubljani zaradi študija in ne žuriranja. Vse obveznosti, izpite in letnike opravljam v roku in ne trajbam statusa, zato se mi tvoj komentar in oznaka lenuhi ne zdita na mestu. Se pa vsekakor strinjam, da je veliko tistih, ki jih lagano leze skozi sistem, brez da bi s prstom mignili za študij. Takim pa bi bilo potrebno takoj vzeti status in jih izpisati ter dati priložnost tistim, ki bodo res študirali.
Kwaj
01. 10. 2012 10.59
+6
Krvava revolucija bo,ker se kuha po celi evropi.........
MERDE-AVE-MERDE
01. 10. 2012 11.06
+7
Portugalska, Nemčija, Velika Britanija, Nizozemska, Belgija, Francija, Italija SO ŽE PROTESTI !
porka.malorka
01. 10. 2012 14.58
+1
Ma dajta no. Kaj ti pomaga revolucija brez ideje. Poglej si grke. Ne znajo drucga kot delat škodo. Ideja dragi moji ideja! Zato so vse te demonstracije obsojene na propad.
Sergej Zidansek
01. 10. 2012 10.58
+14
gremo slovenija se usi upret vladi naredimo pravico!!!!dejmo jim vedit da mi trpimo ne uni!!!!! itq nimajo dovol ljudi da bi se lahko proti nam uprli... VSEPOVSOD SE DRŽAVLJANI UPREJO IN SI UPAJO UPRED DEJMO SE ŠE MI
rastafarjanka
01. 10. 2012 13.22
ma kaj lajate še preden se kaj zgodi no, ko pa se zgodi, pa ni nikjer nobenega? sedite doma pred TVjem in jamrate...