Tujina

'Z nekaj prilagoditvami bi se lahko s segrevanjem ozračja tudi okoristili'

Tokio, 28. 03. 2014 09.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/N.Š.K./STA
Komentarji
8

Takšno je mnenje enega od strokovnjakov, ki je sodeloval pri pripravi novega poročila ZN glede učinkov globalnega segrevanja na naše okolje in s tem posledično tudi na naše gospodarstvo. Poročilo bo objavljeno konec marca, britanski ekonomist pa je prepričan, da premalo izpostavlja morebitne prednosti globalnega segrevanja.

31. marca bo objavljeno novo poročilo ZN glede klimatskih sprememb, ki pa je po mnenju enega od avtorjev poročila preveč alarmantno. Eden od 70 avtorjev poročila nizozemski profesor ekonomije na univerzi v Sussexu Richard Tol je spregovoril za Reuters in pojasnil, zakaj se distancira od raziskave. "Vsebina poročila je veliko preveč alarmantna," opozarja Tol, ki se te dni mudi na Japonskem, kjer predstavniki vlad in znanstveniki pripravljajo zaključne ugotovitve poročila o klimatskih spremembah.

V poročilu ZN strokovnjaki opozarjajo, da bo zaradi globalnega segrevanja močno okrnjena oskrba prebivalstva s hrano, nižja bo gospodarska rast, prav tako globalno segrevanje že povzroča nepopravljivo škodo koralnim grebenom na arktičnem območju.

Tol je prepričan, da bi morali strokovnjaki, ki pripravljajo poročilo in splošne smerinice glede učinkov globalnega segrevanja, upoštevati tudi pozitivne učinke in ne samo svariti pred škodljivimi posledicami. Po njegovem mnenju bi lahko s segrevanjem ozračja ob določenih prilagoditvah celo pridobili.
Tol je prepričan, da bi morali strokovnjaki, ki pripravljajo poročilo in splošne smerinice glede učinkov globalnega segrevanja, upoštevati tudi pozitivne učinke in ne samo svariti pred škodljivimi posledicami. Po njegovem mnenju bi lahko s segrevanjem ozračja ob določenih prilagoditvah celo pridobili. FOTO: Reuters

Prvi izsledki poročila, ki so prišli v javnost še pred uradno predstavitvijo, nakazujejo, da bo ogretje našega ozračja za 2,5 stopinj Celzija (glede na temperaturo ozračja v času pred industrializacijo) povzročilo na svetovni ravni za 0,2 do 2 odstotka manj prihodkov iz gospodarstva.

Poročilo ZN o posledicah in učinkih globalnega segrevanja narekuje smernice državam glede omejevanja emisij toplogrednih plinov in prehod s fosilnih goriv na obnovljive vire energije.

Tol je prepričan, da je poročilo preveč zastrašujoče. Po njegovem mnenju, so v poročilu Združenih narodov (ZN) bistveno preveč izpostavljene nevarnosti in škodljivosti globalnega segrevanja, kot pa priložnosti, da se prilagodimo in s tem tudi okoristimo. Končno poročilo vsebuje kar 139 opozoril in le 8 priložnosti, navaja Reuters. Kot izpostavlja Tol, bi lahko kmetje gojili povsem nove vrste zelenjave, če bi se na njihovem območju ozračje segrelo, postalo bolj vlažno ali pa bolj suho. "Pač bi se morali razmeram prilagoditi. Kmetje niso neumni in so prilagodljivi," je prepričan Tol. Prav tako opozarja, da so iz poročila izvzeli ekonomske učinke in prednosti, ki bi jih prinašalo blago segrevanje ozračja. Bolj mile zime pomenijo manj smrti med starejšimi, prav tako prispevajo k podaljševanju obdobja rasti pridelkov in s tem k hitrejši rasti, je prepričan Tol. "Povsem očitno je, da obstajajo tudi pozitivni učinki klimatskih sprememb, čeprav nam ne pustijo, da bi o njih govorili na glas," je bil glede dela v skupini kritičen Tol, ki se zave, da se mnogi od znanstvenikov ne strinjajo z njegovim prepričanjem.

Nasprotniki so seveda prav tako glasni. Opozarjajo, da Tol pretirava glede morebitnih pozitivnih učinkov globalnega segrevanja. "Izmed 19 študij, ki jih je Tol nadziral, le ena kaže na morebitne pozitivne učinke segrevanja ozračja. In še to je napisal on sam," pravi Bob Ward z londonske šole za ekonomijo.

Globalno segrevanje ozračja, ki ga v največji meri povzročajo toplogredni plini, povzroča nepopravljivo škodo našemu okolju in svetovnemu gospodarstvu, so prepričani ZN.
Globalno segrevanje ozračja, ki ga v največji meri povzročajo toplogredni plini, povzroča nepopravljivo škodo našemu okolju in svetovnemu gospodarstvu, so prepričani ZN. FOTO: Reuters

ZN opozarjajo, da je poročilo skupno stališče skupine znanstvenikov in ne stališče posameznika. Kot pojasnjujejo, jih je Tol že septembra opozoril, da se umika iz skupine. Na Japonsko so ga povabili, da pomaga pri oblikovanju sklepnih ugotovitev, saj je eden vodilnih avtorjev poglavja o ekonomskih posledicah globalnega segrevanja.

Tol, ki je že večkrat zagovarjal nasprotno stališče in opozarjal, da globalno segrevanje prinaša tudi pozitivne učinke, svojega izstopa iz skupine ni medijsko oznanil vse do sedaj. Mnogi mu tako očitajo, da je preračunljivec, ki v ključnem trenutku zgolj išče medijsko pozornost.

To ni prvič, da je iz skupine znanstvenikov izstopil kateri od vodilnejših članov. Tik pred objavo poročila leta 2007 je izstopil ameriški meteorolog Richard Landsea, ker je bil prepričan, da poročilo preveč izpostavlja ugotovitve, da globalno segrevanje bistveno prispeva k nastajanju atlantskih orkanov.

Meteorologi svarijo: segrevanje ozračja prinaša ekstremne vremenske pojave

Zamrznjeni Niagarski slapovi v začetku marca, ko je severovzhod ZDA zajel polarni mraz.
Zamrznjeni Niagarski slapovi v začetku marca, ko je severovzhod ZDA zajel polarni mraz. FOTO: Reuters

Tolova stališča, da ZN preveč svarijo pred globalnim segrevanjem namesto, da bi se mu poskušali vsaj deloma prilagoditi in se s tem okoristiti, zagotovo ne bodo pozdravili svetovni meteorologi, ki so v začetku tedna objavili poročilo, v katerem ugotavljajo, da je hudo vročino ter močno deževje in poplave, s katerimi so se lani soočali na različnih koncih sveta, povzročilo globalno segrevanje. Kot navajajo, je bilo leto 2013 s povprečno temperaturo 14,5 stopinj Celzija šesto najtoplejše leto, odkar so leta 1850 začeli spremljati temperature po svetu. Človeškim vplivom so tako med drugim pripisali rekordno vroče poletje v Avstraliji, hud mraz v ZDA, sneg na Bližnjem vzhodu in sušo v Braziliji ter južni Kitajski.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Glavavtorbi
28. 03. 2014 12.54
+2
Zanimivo se mi zdi še eno filozofsko vprašanje, če je vesolje po naključju ustvarilo zavest, ki se lahko prilagodi fizikalnim tokovom in spremembam, da preživi in se razvija naprej, ali lahko po naključju ustvari tudi zlo, neko mračno zavest, ki bo razvijala in širila samo kaos in entropijo? Zavest je nekaj, kar naj bi negovalo življenje ter ga gnalo naprej, ni pa nujno, vsa naša spoznanja izhajajo iz nagona po ohranitvi vrste, od kamna, palice, ognja in lesene žlice pa vse do današnje tehnologije ter ostale znanstvene strukture, ki jo prenašamo iz roda v rod, vse to je samo utopija kolektivnega uma človeške vrste in nima nobene veze z naravo kot tako oziroma njenimi ideali, če sploh obstajajo. Celo življenje se prilagajamo, rodili smo se pa umrljivi, kot bi hoteli prepričati atomski prah, iz katerega smo zgrajeni, naj se ne skrega in razide, ker od njihovih medsebojnih fizikalnih odnosov je slučajno odvisen tudi sam naš goli obstoj v tem stvarstvu in univerzumu. Atomom je vseeno, zakaj torej življenje umira? Mi sebe vidimo kot objekte, kot elemente, ne pa kot relativne spojine, zato je človeštvo neprilagojeno. Zavest je občutek tukaj in zdaj, ki obstaja samo hipu, ko se ga zavemo, življenjska sila pa je nekakšen naravni algoritem, ki drži atome našega telesa skupaj, odkar se je začel, z zavestjo lahko vplivamo na razne spremenljivke in se prilagajamo celotnemu, višjemu matematičnemu stroju, če gledamo na problem iz te perspektive, moramo pač ustvariti kompleksne enačbe, ki bodo nekaj časa zdržale, dokler se ne bodo izničile v neskončnosti in naključja. Iščemo kolektivne enačbe, ki bi združevale čim več osebnih algoritmov, kar je po moje bistvena napaka, ker življenjska sila očitno ne vztraja na enem večnem in vsemogočem objektu temveč stavi na posameznike, da si bodo znali prilagoditi naključja. V današnji globalni fantazmi bo najmočnejša in najbolje prilagojena zgleda Alica v Čudežni deželi, ker se zaveda, da sanja in se mora za vsako ceno vrniti v domači Kanzas, kakšni mutirani zajčki, govoreči robotki in samodna strašila lepo vas prosim.
Glavavtorbi
28. 03. 2014 11.27
+1
Težko bi rekli, da je človek prilagodljiv, mogoče par posameznikov, večina je popolnoma odvisna ot tehnologije, ki je spet odvisna od kompleksno organizirane družbe, če razpade, tudi ni več tehnologije in potem se hitro sproži človeški plaz. Prilagajajo se rastline in živali, ker nimajo praktično nobenih socialnih pričakovanj, če lahko, se prilagodijo, sicer izumrejo oziroma se odselijo drugam. Verjetno kakor katero živo bitje, iz stališča planetta, je Zemlja samo ogromen kamen, na kateremu živi sloj biološke mase, ki se vzdržuje skozi prehrambeno verigo, če se neka vrsta ne more prilagoditi, bo zato druga stradala, zmelja pa se bo brez življenja posušila in spremenila v mrtvo puščavo. Življenje ni samoumevno in je vedno skrajno osebno, na ostalih planetih recimo nima smisla razglabljati kdo je močnejši in bolje prilagojen.
ietsspesiaals
28. 03. 2014 11.16
+3
lari fari sam za posravlane velikih dnarjov u žep usak bumbarrr k js ve da so ble u zgodovini zemle ledene dobe pa umes otoplitve oni pa govorijo u ekstremnih temperaturah pa meritve opravlajo 150 al pa 200let zemla je pa stara skor 5 miljard let :)
Sianne
28. 03. 2014 22.41
-1
97% znanstvenikov ustvari zaroto, razkrinka jih nekaj drznih milijarderjev in naftnih družb. A dej no.
luckyss..
28. 03. 2014 10.15
+9
Vsekakor se bo treba prilagoditi in ne le pobirati davke na ta račun. Prekmurje npr. bi lahko bilo namakan vrt Slovenije, če bi država vložila kakšen milijon, ali pa vsaj s svojo birokracijo ne bi onemogočala pridobitev dovoljenj za namakalne sisteme. Pa saj nima smisla govoriti o tem - državi je očitno cilj popeljati državljane v sužnost...
Wortex2
28. 03. 2014 10.29
-1
Namakalni sistemi izsušijo struge in uničijo vodni ekosistem.
mareczky
28. 03. 2014 10.42
+1
luckyss..
28. 03. 2014 10.43
+5
No, potem pa imej polno strugo in puščavo okrog nje.....