FIT 24UR

Z gensko analizo tudi do vitkosti?

Ljubljana, 16. 10. 2012 20.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Preverjeno!
Komentarji
17

Nagnjenost k debelosti lahko potrdi tudi genska analiza, je dokazal slovenski znanstvenik, Američani pa poskušajo razviti tudi zdravilo proti dedni debelosti. Po 13 letih so predstavili prvo takšno tabletko.

Nagnjenost k debelosti lahko potrdi tudi genska analiza, je dokazal slovenski znanstvenik, Američani pa poskušajo razviti tudi zdravilo proti dedni debelosti. Po 13 letih so predstavili prvo takšno tabletko.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Son Goku
18. 10. 2012 11.32
+4
V zadnjih dveh stoletjih smo ugotovili, kako poteka metabolizem osnovnih hranil. Vemo, da človeški organizem dobiva energijo pri oksidativni razgradnji ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob. Sproščena energija se nato porabi za različne biokemijske procese, ki potekajo v celicah. Poznamo tudi izvor sestavin hrane, vemo kako poteka izmenjava energije in na kakšen način hranila uravnavajo homeostazo organizma. Poleg tega poznamo tudi vlogo mikrohranil, še posebej mineralov in vitaminov. Poznamo pa tudi vpliv ogljikovih hidratov in maščob na različna bolezenska stanja, npr. diabetes in aterosklerozo. Kljub temu pa mehanizem, preko katerega hranila vplivajo na bolezenska stanja, ostaja nejasen. Zakaj se lahko posamezniki prehranjujejo z mastno hrano, pa kljub temu nimajo znakov ateroskleroze in nimajo težav z debelostjo? Izkazalo se je, da so nekateri posamezniki praktično neobčutljivi na prehrano, drugi pa pretirano občutljivi na vnos posameznih hranil. Vprašamo se, kako je to možno? Vsekakor se strinjamo, da obstajajo določene genetske razlike med posamezniki, kljub temu pa še nismo prišli do razjasnitve celičnega, molekularnega in genetskega mehanizma, da bi razumeli medsebojno vplivanje med geni in hranili. Razvoj novih orodij na molekularni ravni je v zadnjem času spodbudil znanstvenike k postavljanju novih hipotez in izvajanju raziskav za razumevanje medsebojnega vplivanja genov in hranil. Tako se je razvilo novo področje - nutrigenomika. Nutrigenomika je porajajoča se veda, ki povezuje genomiko, transkriptomiko, proteomiko in metabolomiko s prehrano, zlasti v povezavi med prehrano in zdravjem. Ukvarja se s prehranjevanjem in zdravjem ljudi, pri čemer upošteva genetske razlike posameznika pri njegovem odgovoru na hrano, raziskuje pa tudi, kako hrana vpliva na gensko izražanje, biokemijo in presnovo posameznika.
Son Goku
18. 10. 2012 11.20
+3
A ni še nihšče od Vas slišal za Nutrigenomiko? Jaz ne vidim v tem nič slabega, razen tega, da jim moraš poslat dnk v Anglijo, kjer ga lahko zlorabijo oz. uporabijo za druge namene.
urosolisium
18. 10. 2012 07.42
+1
Ti dnk-listeki, pa te analize pomoje sploh ne obstajajo, amapak samo fopajo ljudi. Sam lahko iz iskušenj povem, kaj res pomaga, da shujaš. Tudi jaz sem meu dosti kil, in sem se odločo, da jih je treba zgubit, in to ne na fotelju, ampak ko so drugi večerjali, sem se pač jaz vstal od mize in šol tečt, to sem ponovil vsak dan in po enem mesecu je bil rezultat očiten. Tako da če hočete izgubit nekaj kilogramov, se treba malo razgibat v naravi, nevem kaj je lahko boljšega, vendar pa nemoremo pričakovati rezultata v 3-4 dnevu ampak šele po 1 mescu. Te tabletke pa hrano, ki ti jo dajo pa zdravniki, pa čist nič ne pomaga, če jo ti poješ in ješ ostalo hrano naprej!!!
ZakoniZdravja
18. 10. 2012 00.08
+3
do normalne postave se pride z normalnim zivljenjem ne tako da si suzenj sistema in delas cele dneve delas po 12 ur in nimas casa da jes vsake ure tocno odmerjene obroke. ampak da je lahko clovek dalje stroj si zmisljujejo taknse zadeve...da on ne opazi da nekaj ne stima
linkus
17. 10. 2012 16.20
+5
Ob včeraj videnem prispevku me je zajel gromozanski krohot. Dotični 25 letni gospod Rok Koželj prodaja bučke. In to za dober denar! Pač ni kaj, model se je znašel, in očitno so ga na Gea collegu dobro poučili kje in kako iskati luknje v zakonu in področja, ki so brez regulativ, in ki povrhu vsega prinašajo denar. Dnk analize, dragi moji, so prodajanje megle. Mislim, ali res rabite opravite DNK DENT zato da vam odkrijejo t.i. paradontalno bolezen. Mislim, da je dovolj reden obisk zobozdravnika, ki vam bo svetoval in vam dotično bolezen tudi zdravil. Ne nasedajte ljudem, ki so v srednji šoli prešpricali ure biologije, danes pa se prodajajo kot vrhunski poznavalci in strokovnjaki. So bolj strokovnjaki kako vas lahko na tisoč in en način oskubijo. Kajti občutek imam, da je po opravljeni dnk analizi tanjša samo denarnica,ne pa ljudje, ki se sprašujejo zakaj so debeli. Tudi zdravniška stroka je kritična do tovrstnih analiz, in če prav mi tudi zdravniški lobij ni ne vem kako všeč, vseeno raje zaupam njim, kot pa nekim kvazi strokovnjakom. So se pač znašli v življenju, samo mene ne bodo nate****. Upam, da ne tudi vas !
Erida
10. 07. 2013 19.41
roaddogg
17. 10. 2012 16.08
+6
Kam vse lahko danes stran vržeš denar za brez veze...
SilverBullet
17. 10. 2012 14.57
+2
Torej klasična poanta je to, da če si debel, ješ manj hamburgerjev, pa je. Nova poanta pa je, po vsem sodeč, to, da greš na genetske preiskave, kjer ti povejo, da hamburgerji tvojim genom pač ne ustrezajo, potem ješ manj hamburgerjev, in shujšaš. Ogromen napredek! Kdo vonja biznis?
Perun55
17. 10. 2012 15.03
+4
Sicer je malo bolj komplicirano. Jaz lahko skoraj vsak dan pojem goro fast fooda, pa se bom zredila za kilo ali dve na mesec. Moja kolegica iz faksa bo dobila 30kil na mesec pri enaki prehrani. Dejansko so take razlike.
SilverBullet
17. 10. 2012 15.28
+3
Dejansko se telo in njegove potrebe od vsakogar razlikujejo. Pa potrebuješ genetske preiskave za 300€, da ugotoviš kdaj je zate preveč?
beko15
17. 10. 2012 14.11
+0
majn papcat, več gibat...dragi moji ni vse to res kar govorite.....upam da ne boste nikoli v koži močnejših ljudi...se da shujšat res je,sam kake posledice to pusti tudi tako imenovano zdravo hujšanje.res je tudi debelost ma svoje posledice ...ljudje zmiraj vidijo debele ljudi,ja lj kak je debu zato pa je tak..žal to ni res...se mi zdi da je pri nas veliko večji problem bulimija in anoreksija...debelost pri nas je šde v povojih,glede časov v katerih živimo bomo pa itak vsi počas anoreksični...
SilverBullet
17. 10. 2012 15.13
+0
Kakšne posledice pusti hujšanje in zakaj zdravniki še vedno napeljujejo predebele paciente k škodljivemu hujšanju in jim sploh težijo z več gibanja? So zavedeni? Podkupljeni? Ne razumejo?
Piškica
17. 10. 2012 14.02
+6
tut če boš ugotovil kakšna hrana ti genetsko ustreza, še vedno ti bo šel presežek kalorij v špeh....
Spoim
17. 10. 2012 12.59
+2
Jst res ne vem zakaj je debelost takšna znanstvena fantastika? Manj jest, zdravo jest pa gibat se.
SilverBullet
17. 10. 2012 15.19
Zato, ker je, tako kot alkoholizem, v 95% odraz duševnih težav in stisk. Teh pa se homo sapiens tradicionalno izogiba kot usrane riti. Če pa so zraven še komercialno zanimive, jih na hitro okujemo v romantiko in spustimo na trg. Moj vinski brat... ajnerji, zvajerji... hojlarijom.
pgdpgd
17. 10. 2012 12.07
+5
najprej jim vse poveš o boleznih svojih prednikov in potem ti iz sline izdelajo dnk test,ki jih pošiljajo tudi v Ameriko na testiranje. Pa kdo verjame taiom šarlatanskim pregledom. To ti lahko tud šlogarca naredi,pa še obrazen iz kakšnega inštituta ti na računalnik sprinta,kot dokaz.
d888
17. 10. 2012 11.21
+2
Čang Šlang pa te zadeve. Manj papcat pa bo.